1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Foto

Oto najszybsze karty pamięci w historii. Kosztują fortunę, a nie ma nawet aparatu, który je obsługuje

Na rynek właśnie wchodzą nowe karty pamięci SanDisk Extreme PRO CFexpress. Czy znajdą się chętni, aby wydać ponad 3000 zł za jedną kartę pamięci, której w dodatku nie obsługuje żaden aparat i tylko jeden model kamery?

Poznajcie SanDisk Extreme PRO CFexpress - najszybsze karty w historii

Potrzeba było aż trzech lat od opublikowania standardu CFexpress, aby w końcu na rynku pojawia się więcej kart tego typu. W lutym pisaliśmy o kartach CFexpress Sony. Teraz swoje pierwsze produktu nowego typu zaprezentowała firma SanDisk.

SanDisk Extreme PRO CFexpress to pierwsze takie karty tego producenta

Nowe karty pamięci SanDisk Extreme PRO CFexpress są dostępne w wersjach o pojemności 64 GB, 128 GB, 256 GB i 512 GB. Nośniki oferują wysoką prędkość odczytu do nawet 1700 MB/s oraz zapisu do 1400 MB/s. Ceny nowych kart wahają się pomiędzy ok. 850 zł za wersję o pojemności 64 GB do prawie 3500 zł za model o pojemności 512 GB. Nośniki są obecnie dostępne jedynie na Amazonie. Z czasem mają trafić także do innych kanałów dystrybucji.

Karty CFexpress to przyszłość? Tak, ale tylko dla profesjonalnych rozwiązań

Filmy 4K są już standardem w aparatach i kamerach, a producenci wprowadzają coraz częściej możliwość nagrywania w 6K i 8K. Urządzenia potrzebują karty o coraz większej prędkości zapisu i pojemnościach. Godzina takiego materiału może zająć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset terabajtów. Odpowiedzią na to mają być karty typu CFexpress, które oferują przepustowość nawet do 1,97 GB/s w przypadku kart pierwszej generacji i nawet do 9,77 GB/s przy zapowiedzianej już drugiej generacji.

Nie spodziewałbym się jednak, że karty CFexpress szybko podbiją rynek. Na razie nie nawet aparatu, który by je obsługiwał. Jedyną kamerą jest natomiast zaprezentowany wczoraj Canon C500 Mark II. Teoretycznie z kart CFexpress mogą korzystać urządzenia ze slotem XQD, ale najpierw producenci tych aparatów lub kamer muszą opublikować aktualizację oprogramowania wewnętrznego swoich urządzeń. Zapewne z czasem tak się właśnie stanie i aparty takie jak Nikon Z6, Z7, D850, D5, Panasonic S1 i S1R czy Phase One IQ4 będą wspierać standard CFexpress. Kolejnym powodem jest wysoka cena. Osobiście słyszałem od wielu fotografów, że nie chcą kupować aparatów ze slotem XQD, ponieważ karty pamięci tego typu są bardzo drogie. Karty CFexpress mają być jeszcze droższe.

Z perspektywy większości użytkowników dużo ciekawszą nowością jest karta pamięci SanDisk Extreme PRO SD UHS-I 1 TB oraz nowy dysk.

Karty SD są z nami na rynku już ponad 20 lat, ale wciąż mają się dobrze i są bardzo popularne. Mają też rozsądne ceny. Nowością na tym rynku jest SanDisk Extreme PRO SD UHS-I 1 TB - najszybsza na świecie karta UHS-I SD o takiej pojemności. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób filmujących w 4K lub potrzebującej jeden karty do rejestrowania długiej serii zdjęć. Karta ma pojawić się na rynku jeszcze w tym roku.