1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Masz telewizor 4K? Zadbaj o odpowiednią telewizję

Lokowanie produktu

Kupiłeś telewizor 4K? Jesteś w dobrym towarzystwie - w roku 2018 na świecie sprzedało się 219 milionów telewizorów. Był to wynik lepszy o 4,1 proc. od poprzedniego, 2017 roku.

25.09.2019
10:09
Masz telewizor 4K? Zadbaj o odpowiednią telewizję

Zwiększony popyt wynikał z kilku czynników: wydarzeń sportowych, które chcieliśmy oglądać w domu, obniżki cen, oraz… nowych technologii, których stare telewizory nie posiadały. Jest to więc okazja do wymiany.

Według badań rynkowych, w 2019 roku wpływy ze sprzedaży telewizorów 4K mają wynosić ponad połowę przychodów ogółem? Co to oznacza? Że kupując telewizor w tym roku, masz duże szanse, że wybierzesz model o rozdzielczości wynoszącej czterokrotność Full HD.

Co oglądać?

Po postawieniu nowiutkiego ekranu w salonie, następuje pytanie: co obejrzeć, żeby maksymalnie wykorzystać możliwości telewizora. I co najważniejsze: co podłączyć do TV, aby mieć pewność, że sygnał będzie maksymalnej możliwej jakości.

I tu z pomocą przychodzi nam oferta Orange TV. To właśnie tam znajdziemy wygodny dostęp do materiałów i kanałów w wysokiej rozdzielczości. W jej skład wchodzą materiały wideo na żądanie (VOD), oraz kanały telewizyjne. Dodatkowo, mamy możliwość skorzystania z unikalnej usługi: Multinagrywarka.

Telewizja w czasach internetu

Wraz z rozwojem technologii internetowych i streamingu wideo niektórzy wieszczyli zmierzch telewizji. Okazało się jednak, że ta forma rozrywki dzięki internetowi przeżywa wręcz drugą młodość. Zasada jest niby ta sama: mamy kanały, w których nadawane są programy i filmy - ale nie są one przekazywane drogą radiową, ale przez Internet. Co to zmienia? Co najmniej dwie rzeczy:

  • Po pierwsze, mocżna wzbogacić program telewizyjny o dodatkowe informacje, i przekazać dodatkowe cyfrowe treści
  • Po drugie, można dzięki temu zerwać z liniowością telewizji. Dzięki usługom takim jak Multinagrywarka jesteśmy w stanie np. zacząć oglądać program czy film, na który się spóźniliśmy.
  • Możemy zatrzymać (pauzować) telewizję, wychodząc na chwilę z pokoju. Koniec z czekaniem na przerwę na reklamy!

Od czasu zwykłej telewizji linearnej (naziemnej, kablowej, czy satelitarnej) przeszliśmy długą drogę.

 class="wp-image-1008444"

Kanały w Full HD

Znakomita większość kanałów telewizji na żywo dostępnych w Orange TV ma co najmniej rozdzielczość Full HD. W pełnym 1080p możemy oglądać kanały filmowe, tematyczne i rozrywkowe. W ofercie znajdują się nawet trzy kanały nadawane w natywnym 4K, jest to więc na razie pieśń przyszłości - warto jednak mieć dostosowany do tego sprzęt zawczasu. W tej chwili największa część oferty w 4K to materiały w serwisach na żądanie, ale telewizja w Full HD to też wygląda doskonale.

Oprócz dobrego zestawu programów telewizyjnych oferowanego w dwóch pakietach: Optymalnym i Komfortowym, możemy dokupić dodatkowe pakiety z kanałami tematycznymi, zawierającymi nowe filmy bez reklam i własne produkcje stacji telewizyjnych. Oto najciekawsze z pakietów zawartych w Orange TV

Pakiet HBO

W pakiecie HBO znajdziemy trzy kanały telewizyjne od HBO, ale i dostęp do biblioteki VOD od HBO o nazwie HBO GO. Dzięki temu obejrzymy takie produkcje jak Gra o tron, Wielkie kłamstewka, oraz już niedługo nowy sezon Watahy.

Pakiet Canal+ Prestige

Dzięki temu pakietowi do swojego dekodera dodamy aż dziesięć kanałów w jakości Full HD, w tym aż 6 to kanały dedykowane rozgrywkom sportowym w tym kanał dokumentalny. Do pakietu Canal+ możemy również uruchomić rozszerzenie Mistrzowska Piłka zawierające dwa dodatkowe kanały sportowe i 4 PPV.

Dekoder

Wśród dekoderów dostępnych w Orange TV wyróżnia się ten, który jest reklamowany jako Dekoder 4K Premium. Oferowany przez Orange set-top-box wyróżnia się możliwościami i rozdzielczością.

Do Internetu możemy podłączyć go za pomocą kabla Ethernet (co jest zalecane ze względu na większą przepustowość), bądź za pomocą szybkiej karty Wi-Fi.

Dzięki nowoczesnemu dekoderowi nie tylko możemy oglądać programy TV, odtwarzać filmy z szerokiej oferty VOD (do której dodano niedawno m.in. VoxLux oraz Avengers: Endgame), ale i skorzystamy z multinagrywarki.

Multinagrywarka - co to takiego?

Multinagrywarka to bardzo ciekawa koncepcja eliminująca konieczność posiadania lokalnego dysku, na którym składujemy nagrywane materiały. Usługa dostępna jest na obu dekoderach 4K (Dekoder 4K Premium , Dekoder 4K ).

Do tej pory, aby korzystać z nagrywarki, musieliśmy wyposażyć nasz dekoder w dysk zewnętrzny (za pomocą USB). Dzięki Multinagrywarce, nie ma już takiej potrzeby. Multinagrywarka daje nam kilka nowych możliwości w trakcie oglądania telewizji.

  • Możemy (na wybranych kanałach) obejrzeć program od początku, mimo że włączyliśmy go w jego trakcie. Każdy zna to uczucie: „leci ciekawy film, ale niestety zaczął się już godzinę temu”. Dzięki Multinagrywarce ten problem mamy wyeliminowany. Samo wybranie tej funkcji jest maksymalnie ułatwione: wybieramy opcję „Od początku” za pomocą pilota.
  • Przegapiłeś zupełnie program lub odcinek serialu? Nie szkodzi, za pomocą Multinagrywarki możesz wybrać wszystkie programy na danym kanale do siedmiu dni wstecz.
  • Powyższe opcje dostępne są w niektórych kanałach. Na każdym natomiast kanale możesz zlecić nagrywanie programu. Można nagrywać wiele programów równocześnie, do tego w tym samym czasie oglądając coś. Jedyne co nas ogranicza to fakt, że nagrane programy będą dostępne przez 30 dni. W przypadku seriali mamy do dyspozycji opcję nagrywania tego konkretnego odcinka, bądź całej serii.
  • Nie jesteś przy telewizorze a chcesz obejrzeć program bądź zlecić nagranie, aby obejrzeć gdy wrócisz? Nie ma problemu, wszystkie funkcje Multinagrywarki dostępne są również z aplikacji mobilnej,

Dysk USB nadal można nadal podłączyć do Dekodera 4K Premium - będziemy wtedy mogli dokonać wyboru, gdzie mają być zapisywane nagrania - na dysku lokalnym czy też w Multinagrywarce.

Materiały wideo na żądanie w Orange TV

W Orange TV znajdziemy sporą bibliotekę dostępnych materiałów na żądanie. Obsłużymy ją za pomocą pilota od telewizora - wystarczy wybrać film z setek dostępnych w ofercie, zaznaczyć opcję „Wypożycz” i możemy rozpocząć oglądanie. Po wypożyczeniu mamy 48 godzin od rozpoczęcia oglądania na skończenie filmu.

Oprócz materiałów pochodzących z biblioteki Orange TV istnieje wygodna możliwość zakupu dostępu do aplikacji Netflix właśnie przez dekoder 4K Premium ICU100.

Netflix jest w tej chwili największą kopalnią materiałów oferowanych w 4K, UHD oraz z HDR. Jeśli nasz telewizor obsługuje te standardy, nie musimy dalej szukać. Wiele z tanich przystawek telewizyjnych opartych na Adroidzie nie obsługują Netfliksa wcale bądź nie obsługują 4K i HDR. W przypadku dekodera od Orange mamy pewność, że uzyskamy najlepszą możliwą jakość obrazu.

Potrzebny dobry Internet

Wraz z rozwojem telewizji przez Internet potrzebujemy coraz lepszych łączy. Przecież często zdarza się, że każdy w domowników chce oglądać coś innego. Dzieci chcą pograć lub obejrzeć film na YouTube, rodzice chcieliby nadrobić odcinki House of Cards. Do tego wszystkiego potrzebna jest sieć o odpowiedniej przepustowości.

Z pomocą może znów przyjść Orange i oferta domowego światłowodu. Daje on przepustowość internetową, która wystarczy i widzom i graczom i miłośnikom muzyki mieszkającym w jednym domu. Światłowód to najnowocześniejsza technologia dostępu do sieci - wykazuje się dużą szybkością i stabilnością połączenia. Orange posiada największą sieć światłowodową w Polsce, a terminy montażu są zazwyczaj... następnego dnia. Nic, tylko oglądać!

* Partnerem tekstu jest Orange

Lokowanie produktu
Najnowsze