1. SPIDER'S WEB
  2. RTV
  3. Tech

LG w końcu wprowadza do sprzedaży telewizory 8K. Niestety nie w Polsce

lg telewizory 8k

Samsung i Sony nie muszą się obawiać, że LG odbierze im część entuzjastów telewizji 8K w Polsce. Nowe telewizory koreańskiego producenta zapowiadają się świetnie, jednak w sprzedaży pojawią się w raptem kilku krajach.

Telewizja i treści 8K to bez wątpienia przede wszystkim przyszłość, a nie teraźniejszość. Niektórzy jednak chcą już być na tę przyszłość gotowi (i już teraz konsumować te nieliczne treści 8K, które są już dostępne). LG, jako jeden z liderów rynku telewizorów, oczywiście zaspokoi ten popyt. Na razie jednak w sposób bardzo ostrożny.

Telewizory 8K zostaną bowiem wprowadzone do sprzedaży na razie tylko w Australii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Z czasem – nie wiadomo jak długim – ich dostępność ma być rozszerzona.

Telewizory LG 8K zarówno w wersji OLED, jak i LCD. Oba „bez ściemy z rozdzielczością”.

W sprzedaży pojawi się model Z9 o przekątnej 88 cali i z matrycą OLED oraz model SM99 o przekątnej 75 cali i z matrycą LCD. LG chwali się przy tym, że – jak twierdzi – w przeciwieństwie do konkurencji, nie stosuje techniki subpixel rendering czy ditheringu. Te pomagają zwiększyć kąty widzenia, ale za to wpływają na efektywną rozdzielczość matrycy, obniżając ją. To oczywiście szpila wymierzona w Samsunga, który stosuje powyższe techniki w swoich QLED-ach 8K.

W obu telewizorach znajdziemy też cztery złącza HDMI 2.1 z obsługą ALLM, VRR i eARC. Co ciekawe, sprzęty są zgodne z Dolby Vision, ale wyłącznie przy pracy w rozdzielczości 4K. Przełączenie na 8K powoduje również przejście na bazowy HDR10. Oba telewizory obsługują też AirPlay 2 i HomeKita.

Ich ceny nie są znane. Można jednak przyjąć za pewnik, że kwoty będą tak wysokie, że i tak skierowane do ludzi, którzy nie liczą się już z pieniędzmi.