1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech
  4. Technologie

Tryb ciemny nareszcie trafia do Gmaila

Gmail, jedna z najstarszych i najważniejszych aplikacji Google’a, nareszcie otrzymał tryb ciemny. Zobaczymy go na Androidzie i iOS.

Czy Gmail pozwala na czytanie maili
677 interakcji
dołącz do dyskusji

Jeszcze nie tak dawno temu każda duża aplikacja Google’a wyróżniała się własnym kolorem. W przypadku Gmaila dominującym kolorem od zawsze była czerwień, ale zmieniło się to wraz z nowymi wytycznymi projektowymi Google’a. Tym samym do aplikacji zaczął trafiać tzw. Material Theme, który niósł za sobą wszędobylską biel.

Material Theme zagościł w większości kluczowych aplikacji Google’a, ale biel nie wszystkim się podoba. Po pierwsze, jest rażąca na ogromnych ekranach smartfonów, a po drugie, niepotrzebnie drenuje akumulator urządzeń. Nic dziwnego, że Google dostosowuje swoje aplikacje do trybu ciemnego, który jest jedną z największych nowości w Androidzie 10.

Gmail w trybie ciemnym trafia już do użytkowników.

Tryb ciemny w Gmailu zostaje oficjalnie udostępniony już dziś, ale nie znaczy to, że zobaczy go każdy użytkownik. Jak zwykle w przypadku Google’a, z uwagi na skalę biznesu, nowość jest udostępniana użytkownikom falami. Google twierdzi, że może minąć ponad 15 dni do czasu, kiedy tryb ciemny będzie widoczny u wszystkich.

Co ważne, Google w przypadku Gmaila nie stawia na zupełną czerń. Ciemny Gmail bardziej przypomina tryb ciemny z YouTube’a, co uważam za znacznie lepsze rozwiązanie. Głębokie szarości nie są tak imponujące na ekranach OLED jak pełna czerń, ale jednocześnie dzięki mniejszemu kontrastowi nie męczą tak mocno wzroku. A przecież jednym z powodów powstania trybu ciemnego jest właśnie chęć ochrony wzroku.

Jak wymusić tryb ciemny w Gmailu?

Jeżeli masz Androida 10, nowy Gmail automatycznie rozpozna tryb działania urządzenia. W ciemnym trybie systemowym aplikacja również przełączy się na ciemniejsze barwy. Jeśli korzystasz z Pixela, tryb oszczędzania akumulatora również wymusi na Gmailu ciemny tryb. Google nie blokuje jednak możliwości włączenia ciemnego wyglądu manualnie, a stosowna opcja trafi do głównego manu aplikacji.

W przypadku iOS Gmail również odczyta globalne ustawienia systemowe i dostosuje do nich wygląd, ale wzorem Androida, w ustawieniach aplikacji można będzie wymusić tryb ciemny bądź jasny.

Świetnie, że Google idzie za ciosem i pokazuje Gmaila w ciemnej wersji. To jedna z kluczowych, absolutnie najważniejszych aplikacji na smartfonie. Ciekawa jest też data wdrożenia nowości, bowiem pokrywa się ona z premierą systemu iOS 13.1 i iPadOS 13.1. To dzięki nim wszyscy użytkownicy iPadów (i użytkownicy iPhone'ów, którzy pominęli pełną błędów wersję iOS 13) zobaczą po raz pierwszy na swoich urządzeniach ciemny interfejs.