REKLAMA

Tryb ciemny nareszcie trafia do Gmaila

Gmail, jedna z najstarszych i najważniejszych aplikacji Google’a, nareszcie otrzymał tryb ciemny. Zobaczymy go na Androidzie i iOS.

24.09.2019 17.01
Czy Gmail pozwala na czytanie maili
REKLAMA
REKLAMA

Jeszcze nie tak dawno temu każda duża aplikacja Google’a wyróżniała się własnym kolorem. W przypadku Gmaila dominującym kolorem od zawsze była czerwień, ale zmieniło się to wraz z nowymi wytycznymi projektowymi Google’a. Tym samym do aplikacji zaczął trafiać tzw. Material Theme, który niósł za sobą wszędobylską biel.

Material Theme zagościł w większości kluczowych aplikacji Google’a, ale biel nie wszystkim się podoba. Po pierwsze, jest rażąca na ogromnych ekranach smartfonów, a po drugie, niepotrzebnie drenuje akumulator urządzeń. Nic dziwnego, że Google dostosowuje swoje aplikacje do trybu ciemnego, który jest jedną z największych nowości w Androidzie 10.

Gmail w trybie ciemnym trafia już do użytkowników.

Tryb ciemny w Gmailu zostaje oficjalnie udostępniony już dziś, ale nie znaczy to, że zobaczy go każdy użytkownik. Jak zwykle w przypadku Google’a, z uwagi na skalę biznesu, nowość jest udostępniana użytkownikom falami. Google twierdzi, że może minąć ponad 15 dni do czasu, kiedy tryb ciemny będzie widoczny u wszystkich.

Co ważne, Google w przypadku Gmaila nie stawia na zupełną czerń. Ciemny Gmail bardziej przypomina tryb ciemny z YouTube’a, co uważam za znacznie lepsze rozwiązanie. Głębokie szarości nie są tak imponujące na ekranach OLED jak pełna czerń, ale jednocześnie dzięki mniejszemu kontrastowi nie męczą tak mocno wzroku. A przecież jednym z powodów powstania trybu ciemnego jest właśnie chęć ochrony wzroku.

Jak wymusić tryb ciemny w Gmailu?

Jeżeli masz Androida 10, nowy Gmail automatycznie rozpozna tryb działania urządzenia. W ciemnym trybie systemowym aplikacja również przełączy się na ciemniejsze barwy. Jeśli korzystasz z Pixela, tryb oszczędzania akumulatora również wymusi na Gmailu ciemny tryb. Google nie blokuje jednak możliwości włączenia ciemnego wyglądu manualnie, a stosowna opcja trafi do głównego manu aplikacji.

REKLAMA

W przypadku iOS Gmail również odczyta globalne ustawienia systemowe i dostosuje do nich wygląd, ale wzorem Androida, w ustawieniach aplikacji można będzie wymusić tryb ciemny bądź jasny.

Świetnie, że Google idzie za ciosem i pokazuje Gmaila w ciemnej wersji. To jedna z kluczowych, absolutnie najważniejszych aplikacji na smartfonie. Ciekawa jest też data wdrożenia nowości, bowiem pokrywa się ona z premierą systemu iOS 13.1 i iPadOS 13.1. To dzięki nim wszyscy użytkownicy iPadów (i użytkownicy iPhone'ów, którzy pominęli pełną błędów wersję iOS 13) zobaczą po raz pierwszy na swoich urządzeniach ciemny interfejs.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA