REKLAMA

Chrome 77 już tu jest. Przyglądamy się nowościom w przeglądarce Google’a

Chrome 77 jest już dostępny na systemy Windows, Mac, Linux, Android oraz iOS. 

11.09.2019 08.21
chrome 77 google
REKLAMA
REKLAMA

Nowa edycja przeglądarki Google’a trafiła na wszystkie platformy, gdzie była obecna poprzednia. Chrome 77 wprowadza sporo nowości. Głównie pod maską.

Chrome 77 i usprawnienia dla deweloperów.

Programiści będą mogli wykorzystać nową wersję przeglądarki Google’a, by mierzyć, jak długo użytkownik musi czekać na wyświetlenie się głównej zawartości strony. Chrome 77 wprowadza dwa nowe wskaźniki pozwalające to ocenić.

Pierwszym z nich jest Largest Contentful Paint - największa część treści oznaczana jest jako proxy. Drugie z rozwiązań to PerformanceEventTiming. Istnieje ono w ramach API o nazwie EventTiming. Pokazuje on moment, w którym użytkownik wchodzi w interakcję ze stroną poprzez wciśnięcie klawisza lub ruch myszą.

Formularze w nowej wersji Chrome również doczekały się zmian.

Strony internetowe będą mogły wykorzystać JavaScript do uzupełniania formularzy zamiast ukrytych elementów. Ostatnią z nowości jest Origin Trials, które pozwolą programistom dzielić się spostrzeżeniami na temat nowych funkcji.

Pierwszą z takich nowości jest API o nazwie Contact Picker. Użytkownicy będą mogli w odpowiednim miejscu wybierać pozycję z listy swoich kontaktów oraz dzielić się częścią informacji na ich temat ze stroną internetową.

Co jeszcze nowego pojawi się w przeglądarce Google'a?

Chrome 77 ma usprawnić mechanizm chronienia danych takich jak współdzielone pomiędzy stronami cookies, aby nie przechwycili ich cyberprzestępcy. Mechanizm uruchomiony zostanie m.in. na stronach do wpisywania haseł na Androidzie.

W nowej wersji Chrome zostanie dodany uaktualniony samouczek dla osób uruchamiających ją pierwszy raz. Będą mogli łatwo ustawić przeglądarkę jako domyślną oraz skonfigurować takie usługi jak Gmail, YouTube, Google Maps, Google News i Google Translate.

Pojawiła się też mobilna wersja Chrome 77.

W przypadku wersji na Androida nie ma jeszcze dostępnego changelogu. Edycja na iOS-a wprowadza nowy panel wyboru tłumaczeń stron.

REKLAMA

Mechanizm usuwania danych pozwala wyczyścić historię z konkretnego okresu, czyli np. z ostatniej godziny lub ostatniego dnia. Poprawiono też czytelność podpowiedzi z paska omnibox.

Chrome 77 na iPhone’a i iPada będzie pozwalał w łatwy sposób zamknąć podejrzane strony. Chodzi konkretnie o te, które pokazują okna dialogowe via JavaScript.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA