REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Microsoft popsuł Surface'y. Ich procesory przenoszą nas o dekadę w przeszłość

Na pewno każdy posiadacz bardzo drogich Surface Pro 6 i Surface Book 2 jest zachwycony, że procesory tych urządzeń zwalniają do poziomu taktowana 0,4 GHz. Microsoft wie o sprawie i obiecuje łatkę.

16.08.2019
9:49
Surface Pro 6
REKLAMA
REKLAMA

To już drugi w historii Surface’ów raz, kiedy Microsoft (i prawdopodobnie Intel) zachowuje się, jakby nie miał za dużego pojęcia o strojeniu procesorów pod urządzenia mobilne. Na szczęście wpadka będzie najprawdopodobniej dużo mniej problematyczna od tej związanej z procesorami Skylake. Usterka, o której zaraz opowiemy, pojawiła się na skutek jednej z aktualizacji oprogramowania urządzeń Microsoftu. A to oznacza, że będzie można ją relatywnie łatwo usunąć.

Twój Surface Pro 6 lub Surface Book 2 działa absurdalnie wolno? Spokojnie, to tylko tymczasowa awaria.

Urządzenia te zaczęły po jednej z aktualizacji oprogramowania układowego zwalniać w - wydawać by się mogło - bardzo losowych momentach. Zamontowane w nich układy scalone z linii Intel Core zwalniają do taktowania na poziomie 400 MHz. Cofając użytkownika do epoki krzemu łupanego, czyli – biorąc pod uwagę tempo innowacji w informatyce – do poziomu wydajności komputerów sprzed 10 lat.

Microsoft nie podaje przyczyn przedziwnego zachowania wspomnianych Surface’ów, zapewnia jednak w oświadczeniach (tu u TechRepublic), że pracuje w pocie czoła, by jak najszybciej udostępnić aktualizację usuwającą problem. Nie podaje jednak nawet przybliżonego terminu, w którym moglibyśmy spodziewać się wspomnianej łatki.

REKLAMA

Internauci na Reddicie teoretyzują, że problem może mieć związek z ustawieniem BD PROCHOT, które definiuje, kiedy komputer ma obniżyć taktowanie zegara, by nie ulec uszkodzeniu na skutek przegrzania. Prawdopodobnie podczas strojenia Surface’ów celem uzyskania jeszcze lepszych wyników czasu pracy na akumulatorze ktoś w Microsofcie popełnił istotny błąd w ocenie.

Problem nie jest zmyślony, dotknął również naszego spiderswebowego Łukasza Kotkowskiego, który pracuje na urządzeniach Surface. Nam pozostaje ze smutkiem westchnąć. Takie wpadki nie powinny się zdarzać na rzekomo najlepszych, sztandarowych wręcz sprzętach do Windowsa. Zwłaszcza że od pewnego czasu w coraz mniejszym stopniu wydaje się to być prawdą. Ale te rozważania, a więc o najlepszym sprzęcie do systemu Microsoftu, odłóżmy na inny czas.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA