REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Chrome z mniej irytującymi powiadomieniami o powiadomieniach? Tak, poproszę!

Google eksperymentuje ze sposobem, w jaki przeglądarka informuje nas o funkcjach powiadomień z danej witryny lub aplikacji. Nie jesteśmy do końca pewni jak dokładnie, ale zdecydowanie przydadzą nam się zmiany.

26.08.2019
11:57
Chrome 70 nie będzie już wymuszał logowania, ale i tak założy, że go chcesz
REKLAMA
REKLAMA

Witryny internetowe dawno już wyewoluowały poza sformatowany tekst z obrazkami. Dziś bliżej im do aplikacji niż zwykłych dokumentów, wypełnione są aktywnymi skryptami odpowiedzialnymi za profilowanie użytkowników czy bardziej widoczne dla użytkownika funkcje, kojarzone z klasycznymi programami. Nie bez powodu funkcjonuje określenie aplikacje webowe.

Jedną z takich nowości są powiadomienia push. Jeżeli zechcemy, witryna może sama powiadomić przeglądarkę o tym, że została do niej dodana nowa treść. Bardzo użyteczna funkcja, która w zasadzie spowodowała u mnie spadek zainteresowania techniką RSS do zera. Jest tylko jeden problem: interfejs do zarządzania tym wszystkim.

Chrome i powiadomienia o powiadomieniach. Czy mogą stać się ciut mniej irytujące?

Projektanci wszystkich znanych mi przeglądarek internetowych traktują aktywne funkcje witryn internetowych w podobny sposób, co inne, nie-webowe aplikacje. Poprzez system uprawnień. Jeżeli jakaś witryna chce realizować jakąś taką funkcję, przeglądarka się pyta użytkownika, czy ta może to zrobić. Zgadzasz się czy nie na geolokalizację? Na instalację PWA? Tak? Nie? Zezwól? Zablokuj?

Jest tylko jeden problem w traktowaniu uprawnień aplikacji webowych podobnie jak aplikacji natywnych. Zestaw aplikacji na naszym urządzeniu jest zazwyczaj stały. Raz na kilka tygodni może coś dodamy, może coś usuniemy. Każdy z tych programów raz zada nam pytanie o uprawnienia i mamy spokój. Tymczasem surfując w przeglądarce co rusz trafiamy na nową witrynę czy tam aplikację webową. I co chwila musimy odpowiadać na ten sam zestaw pytań.

REKLAMA

Google wyraźnie kombinuje. Jak wypatrzył XDA-Developers, rozwojowej wersji przeglądarki Chrome (kanał Canary) pojawiło się nowe ustawienie, które… na razie nie działa. Nazywa się jednak (tłumaczenie własne) Cichsze powiadomienia o uprawnieniach, możemy wybierać pomiędzy Domyślnie, Włączone, Włączone (powiadomienie przed oczyma), Włączone (małe paski informacyjne) oraz Wyłączone.

Możemy się tylko domyślać co te ustawienia mogą oznaczać. Nie ma jednak żadnej wątpliwości, że bieżący system jest wadliwy i wymaga zmian. Nie tylko w Chrome, ale w zasadzie w każdej znanej mi przeglądarce internetowej.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA