REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Arcane Photos to nowa chmura na zdjęcia dla osób, które nie godzą się na warunki Zdjęć Google

Wygoda Zdjęć Google jest nie do przecenienia, ale jest zapewniana kosztem prywatności. Jeśli nie godzisz się na takie warunki, sprawdź Arcane Photos. To nowa, zdecentralizowana chmura na zdjęcia działająca w oparciu o blockchain.

19.08.2019
16:58
Arcane Photos to nowa chmura na zdjęcia dla dbających o prywatność
REKLAMA
557 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

W dzisiejszym świecie trudno obejść się bez chmury na zdjęcia. Chcemy mieć dostęp do naszych fotografii nie tylko na pececie, ale też na telewizorze, tablecie, czy w końcu na smartfonie. Do tego zdjęć nie oglądamy tylko w domu, ale też poza nim. Chmura jest więc najwygodniejszą metodą do zarządzania kolekcją zdjęć.

Niestety chmura nie jest najbezpieczniejsza, bowiem wycieki danych i haseł powtarzają się cyklicznie. Najbezpieczniejsze opcje, a zwłaszcza te oferowane za darmo, mają z kolei niewiele wspólnego z prywatnością. Zdjęcia Google skanują całe nasze zasoby, karmiąc w ten sposób algorytmy uczenia maszynowego. Google pozyskuje za darmo miliardy nowych zdjęć, na których uczy się skanowania i rozpoznawania obiektów.

Jeżeli nie godzisz się na takie warunki, możesz postawić domowego NAS-a albo… przyjrzeć się Arcane Photos

arcane photos alternatywa zdjęć google class="wp-image-989028"

Arcane Photos to nowa chmura, która jest promowana jako alternatywa dla Zdjęć Google. To określenie nieco na wyrost, do czego jeszcze dojdziemy. Arcane Photos jest de facto częścią większej platformy w której znajdziemy też część z dokumentami, czyli Arcane Offce do tworzenia i przechowywania plików tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych.

Arcane Photos jest zdecentralizowaną chmurą opartą o blockchain, co oznacza, że nie ma jednego fizycznego serwera, który gromadziłby wszystkie zdjęcia. Kradzież danych jest więc o wiele trudniejsza niż w przypadku typowej usługi. Zdjęcia są też szyfrowane, więc nawet gdyby jakimś sposobem hakerzy wykradli dane, będą mieli duże problemy z przetworzeniem ich na zdjęcia możliwe do obejrzenia.

arcane photos alternatywa zdjęć google class="wp-image-989034"

Serwis umożliwia wybór dostawcy pamięci. Można też samemu zostać hostem, a twórcy podpowiadają, że rozwiązanie w pełni wspiera RODO, więc można je z powodzeniem wykorzystać do pracy z klientami.

Dlaczego nawiązania do Zdjęć Google nie są do końca trafne?

arcane photos alternatywa zdjęć google class="wp-image-989037"

Chodzi o ilość miejsca. Arcane Photos daje każdemu użytkownikowi darmowe 10 GB miejsca. Na obecnym etapie serwis nie umożliwia nawet dokupienia dodatkowej przestrzeni. To niestety duża wada, która sprawia, że usługa póki jest tylko ciekawostką. Limit 10 GB na pewno szybko się wyczerpie, ale warto mieć konto w usłudze i obserwować jej rozwój. Twórcy mają duże ambicje i zapowiadają rozwój.

Na ten moment drugą niedogodnością jest brak dedykowanych aplikacji, natomiast nie jest to wada wykluczająca serwis. Strona świetnie działa w przeglądarkach, także tych mobilnych.

Arcane Photos przypomina o kwestii prywatności

REKLAMA

Na co dzień, kiedy korzystamy ze Zdjęć Google bądź innej chmury, nie zastanawiamy się długo nad tematem prywatności zdjęć. Większość osób albo nie wie o skanowaniu zdjęć przez algorytmy, albo nie przejmuje się tym w myśl zasady „nie mam nic do ukrycia”.

Tymczasem sam fakt, że Zdjęcia Google są usługą darmową, powinien dać użytkownikom do myślenia. Jeśli nie płaci się za używanie nielimitowanej chmury, to tak naprawdę nie chmura jest produktem, lecz klient. Na rynku jest miejsce dla nowoczesnego rozwiązania chmurowego, które mogłoby działać właśnie w oparciu o blockchain. Nie wiem, czy Arcane Photos kiedykolwiek przebije się do świadomości masowego odbiorcy, ale mam nadzieję, że będzie sygnałem dla większych graczy, mówiącym, że są osoby dbające o prywatność w sieci.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA