REKLAMA

Wyszukiwarka Google zmieni sposób wyświetlania Wiadomości. Tak wygląda nowy

Najczęściej odwiedzany kiosk na świecie – zakładka Wiadomości w wyszukiwarce Google – zmienia swoje oblicze. Dzięki nowemu układowi ma być bardziej przejrzyście, a nazwy źródeł wiadomości mają być lepiej widoczne. 

12.07.2019 10.23
Zmiana wygladu wiadomości Google
REKLAMA
REKLAMA

Mogę powiedzieć sporo dobrego o wyglądzie obecnej zakładki Wiadomości w Wyszukiwarce Google – jest pożyteczna, przejrzysta i łatwa w obsłudze. I choć walor estetyczny nie jest w niej może najważniejszy, to trudno nie zauważyć, że jest też po prostu potwornie brzydka. To ma się zmienić.

Nowe szaty Wiadomości Google

Google News Initiative ogłosiło na Twitterze, że w ciągu kilku najbliższych tygodni będzie udostępniać nowy wygląd zakładki Wiadomości w wyszukiwarce na komputerach. Zupełnie zmieni się sposób organizowania w niej treści.

Obecnie artykuły na dany temat są spinane w bloki, w których można znaleźć wiadomości z różnych źródeł. Główny obrazek i początek frazy SEO pokazuje się tylko w wypadku ulokowanego najwyżej artykułu. W przypadku reszty źródeł mamy tylko informację o tytule materiału i o godzinie, w której został on opublikowany. Teraz ta dysproporcja ma się zmienić.

Wiadomości Google w wyszukiwarce class="wp-image-970465"
Google Wiadomości nie wygląda zbyt atrakcyjnie.

Beczka miodu, ale z łyżką dziegciu

Nowa wersja Wiadomości będzie bardzo przypominała stronę główną wyszukiwarki. Najlepiej dopasowane do zapytania artykułu pojawią się na samej górze w formie karuzeli (prawdopodobnie do tego posłuży widoczna nad trzecim newsem strzałka). Każdy wydawca będzie mógł zaprezentować zarówno tytuł, jak i wybrany przez siebie obrazek, a zamiast nijakiego zunifikowanego podpisu z nazwą serwisu, będzie jego charakterystyczne logo. Właśnie ta niepozorna zmiana cieszy mnie najbardziej. Szczególnie w dobie fake newsów istotne jest nie tylko to, co jest napisane, ale też to, kto to napisał. Większa ekspozycja stojącej za materiałem redakcji zwiększa (albo zmniejsza) wiarygodność treści.

Wiadomości Google nowy wygląd class="wp-image-970462"
Nowy wygląd Wiadomości Google
REKLAMA

Niestety jest też coś, co mnie w tym liftingu niepokoi. O ile dalsza część strony także wygląda znacznie bardziej przejrzyście, to wydaje się, że zmieści się na niej mniej artykułów. Z pokazanego przez Google screena może wynikać, że znikną dalsze bloki informacji i zastąpią je odnośniki do kolejnych materiałów. To byłaby niepowetowana strata. Jedną z największych zalet Wiadomości jest w końcu oferowanie przez nie alternatywnych narracji na ten sam temat.

Cóż, o tym, jak będzie to wyglądało w praktyce, przekonamy się dopiero za jakiś czas, gdy aktualizacja dotrze i do nas.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA