REKLAMA

Pociągiem z Odessy do Paryża przez Przemyśl i Drezno? Pomysłem zainteresowane są polskie i niemieckie władze

W 2,5 roku od uruchomienia regularnych kursów z Kijowa do Przemyśla, pasażerami pociągów na tej trasie zostało już ponad milion osób.

06.07.2019 08.08
Pociągiem z Odessy do Paryża pojedziemy przez Przemyśl i Drezno
REKLAMA
REKLAMA

MarszałekSejmu Marek Kuchciński podzielił się pomysłem na uruchomienie ekspresu z Odessy do Paryża przez Przemyśl i Drezno. Ciekawe, że najbardziej zainteresowani nowym połączeniem są Niemcy. Polska już zaczęła prowadzić rozmowy dotyczące realizacji projektu. Pozostaje pytanie, czy planowany ekspres jest środkiem przygotowawczym przed otwarciem rynku pracy w Niemczech, czy tylko krokiem w stronę rozwoju turystyki.

Milionowy pasażer

Marek Kuchciński wspomniał o tym pomyśle podczas uroczystości na dworcu w Przemyślu z okazji nagrodzenia milionowego pasażera pociągu Kijów-Przemyśl.

Osobą, która zakupiła milionowy bilet, był Marian Kuc, mieszkaniec Przemyśla. Na pasażera czekała niespodzianka przygotowana przez PKP IC. Rekordowy podróżny podczas uroczystości dostał bilet, który pozwala na bezpłatne podróże pociągami Intercity w Polsce przez trzy miesiące.

Międzynarodowe połączenia pomiędzy Polską a Ukrainą cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Regularne kursy pociągu Kijów-Przemyśl przez Lwów zostały uruchomione pod koniec 2016 r. W sierpniu 2017 r. uruchomiono następną parę pociągów na tej samej trasie, dodatkowo zatrzymujących się w Chmielnicki, Winnicy i Tarnopolu.

W zeszłym roku z pociągów na trasie między Polską a Ukrainą skorzystało ponad 600 tys., osób. Według statystyk PKP IC zauważalny jest stały wzrost pasażerów o ponad 250 proc. rok do roku.

Polska zamierza nadal rozwijać międzynarodowe kierunki, na razie trwają rozmowy o uruchomieniu pociągów do Tallinu, Rygi i Bukaresztu. Zdaniem marszałka Sejmu, uruchomienie kolejnych połączeń może mieć pozytywny wpływ na rozwój turystyki. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że na inwestycje kolejowe przeznaczono 77 mld zł.

Korzyści nie tylko dla podróżnych, ale również dla środowiska naturalnego.

REKLAMA

Przedstawiciel Kolei Ukraińskich, Alexandr Krasnoshtan, powiedział, że ogromne zainteresowanie, którym cieszy się pociąg na trasie Przemyśl -Kijów - Przemyśl przekłada się na mniejszą liczbę samochodów i autobusów oczekujących w kolejkach na granicy. A więc oszczędza czas podróżującym i ma również korzystny wpływ na środowisko naturalne.

Na razie z Odessy do Przemyśla kursuje jeden pociąg. Cena biletu wynosi 34 euro. Połączenie Kijów-Przemyśl obsługiwane jest przez dwie pary pociągów — ekspres nr 705/706 i 715/716. Cena biletu wynosi od 13 do 18 euro, w zależności od klasy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA