REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Stworzenie silnej sztucznej inteligencji może zmienić bieg historii. Microsoft wyłożył właśnie na to miliard dolarów

OpenAI to powstała w 2015 r. firma której misją jest, jak czytamy na jej stronie: zapewnienie, aby rozwój sztucznej inteligencji służył ludzkości. Skupiają się na tym, co jest prawdziwym Świętym Graalem AI: czyli silnej sztucznej inteligencji.

22.07.2019
21:31
Microsoft zainwestował miliard dolarów w sztuczną inteligencję
REKLAMA
REKLAMA

Czym jest silna sztuczna inteligencja (ang. artificial general intelligence)? Jest to odzwierciedlenie przekonania, że pewne formy sztucznej inteligencji mogą posiadać wszystkie cechy umysłu ludzkiego. W praktyce dotąd mamy do czynienia jedynie z wysoce wyspecjalizowanymi sztucznymi inteligencjami: potrafią one np. wyszukiwać bądź analizować obrazy pod jednym konkretnym kątem. Natomiast silna sztuczna inteligencja będzie odpowiednikiem ludzkiego umysłu wraz ze wszystkimi jego cechami np. inwencją.

Jest to właśnie taka sztuczna inteligencja, jaką znamy z filmów science fiction, np. Matrix czy Terminator. Teraz już wiecie, dlaczego istotne jest jej bezpieczne wdrożenie.

Czym jest OpenAI?

OpenAI nie jest dużą firmą: pracuje w niej zaledwie 100 osób. Od 2015 r. badają możliwe zastosowania silnej sztucznej inteligencji, budują prototypy, ale i publikują artykuły, manifesty, a nawet występują przed Kongresem Stanów Zjednoczonych Ameryki jako eksperci w sprawach sztucznej inteligencji.

Mogliście o nich usłyszeć, gdy zbudowana przez nich sztuczna sieć neuronowa pokonała ludzkich graczy w DOTA. W sierpniu 2018 r. kolejna zbudowana przez nich sieć, OpenAI Five, pokonała graczy znajdujących się w 99,95 percentylu najlepszych graczy w tę grę.

Dziś Microsoft i OpenAI ogłosili partnerstwo i ogromną inwestycję w OpenAI.

Microsoft inwestuje w silną sztuczną inteligencję

Pieniądze, jakie Microsoft wpompuje w OpenAI w ramach wieloletniego kontraktu są ogromne: to aż miliard dolarów. We wspólnym oświadczeniu obie firmy stwierdziły, że zależy im na zwiększeniu roli AI w świecie i zbudowaniu godnych zaufania oraz etycznych rozwiązań w tym zakresie. Partnerstwo między firmami obejmować będzie:

  • wspólną budowę nowych rozwiązań dla Azure AI opartych na superkomputerach,
  • przeniesienie rozwiązań i usług stworzonych przez OpenAI na platformę Microsoft Azure,
  • Microsoft zostanie preferowanym partnerem OpenAI w kwestii komercjalizacji ich nowych rozwiązań.

Przy okazji podpisania umowy, prezes OpenAI, Sam Altman, oświadczył:

REKLAMA

Stworzenie sztucznej silnej inteligencji będzie najważniejszym technologicznym przełomem w historii ludzkości, mającym potencjał zmienić bieg jej historii. Naszą misją jest sprawienie, aby ta technologia służyła dobru ludzkości. Wierzymy, że najważniejsze jest, aby była wdrażana w sposób bezpieczny, a korzyści ekonomiczne z jej działania były szeroko współdzielone. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, w jak dużym stopniu Microsoft podziela naszą wizję.

Biorąc pod uwagę wielkość inwestycji, jak i doświadczenie obu firm, może to być rzeczywiście przełom w zastosowaniu silnej sztucznej inteligencji w rzeczywistych rozwiązaniach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA