1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech
  4. Technologie

Pytanie dnia: czy zapłaciłbyś za tani plan Netfliksa tylko na smartfona?

Netflix na smartfonie dla wielu osób cały czas brzmi jak hipokryzja, a jednak powstał plan przeznaczony tylko na smartfony. Jest tani i póki co dostępny tylko w Indiach.

Nie wierzcie w darmowego Netfliksa na Facebooku. W 20 minut oszuści złapali ponad 10 tys. osób
296 interakcji
dołącz do dyskusji

Jeśli Netflix, to wieczór, czas wolny, kanapa i duży telewizor, prawda? Prawda… ale nie do końca. Choć sam oglądam Netflixa w większości właśnie w tej konfiguracji, to uważam, że wielkim dobrodziejstwem jest możliwość zapisu filmów do pamięci urządzenia i obejrzenia ich w trasie lub w hotelu, na smartfonie albo tablecie. Regularnie korzystam z tej funkcji i irytują mnie serwisy, które nie oferują takiej możliwości, w tym np. HBO Go.

Oglądanie filmów i seriali na ekranie smartfonów nie jest tak niewygodne, jak mogłoby się wydawać. W naszej redakcji są fani piłki, którzy regularnie oglądają mecze w aplikacji Eleven na smartfonie. Są też osoby, które nawet mając telewizor przed sobą, z jakichś względów wolą sięgnąć po tablet, bo tak jest im wygodniej.

11 zł za Netflixa, ale tylko na smartfonie.

netflix aplikacja iphone android

Netflix wprowadził właśnie nowy plan, który jest póki co dostępny tylko w Indiach. Użytkownicy mogą wykupić za 199 Rs (odpowiednik 11 zł) dostęp do Netfliksa, ale tylko na smartfonie. Ograniczeń jest więcej. Plan oferuje tylko standardową jakość (czyli 480p) i można mieć w nim tylko jedno konto użytkownika. Netflix zablokował możliwość przesyłania obrazu z aplikacji na smart TV, więc faktycznie jest to usługa przeznaczona tylko na smartfony.

Decyzja o takim planie i o wdrożeniu go w Indiach nie jest przypadkowa. Indie to przeogromny rynek, który jest jednak znacznie biedniejszy od innych wielkich gospodarek. Do tego w Indiach wiele osób nie ma telewizora lub komputera, ale za to praktycznie każdy ma smartfona.

Ogłoszenie nowego planu ma też oczywisty cel biznesowy. W ostatnim kwartale Netflix pozyskał 2,7 mln nowych użytkowników, czyli prawie dwukrotnie mniej niż w pierwszym kwartale, kiedy przybyło 5,1 mln osób. Chcąc utrzymać dynamikę wzrostów, Netflix musi szukać nowych rynków i nowych planów.

Gdyby taki plan był dostępny w Polsce, wszedłbyś w to?

Podstawowe pakiet Netflixa w Polsce kosztuje 34 zł. Mamy w nim jakość SD i możliwość oglądania na jednym ekranie. Pakiet Standard kosztuje 43 zł i umożliwia oglądanie materiałów HD na dwóch ekranach. Jest też pakiet Premium za 52 zł z jakością 4K i z możliwością oglądania na czterech ekranach równolegle.

Czy na tle tych cen skusiłbyś się na pakiet mobilny wyceniony na 10–15 zł? Komentarze są do waszej dyspozycji.