REKLAMA

Google szykuje Fast Share. Łatwiej i szybciej udostępnisz dane innym urządzeniom

Pamiętacie Android Beam? Ten porzucony przez Google’a mechanizm miał być androidowym odpowiednikiem funkcji Apple AirDrop. Twórcy Androida jednak się nie poddają i już testują nowy mechanizm: Fast Share.

01.07.2019 09.40
android q interfejs
REKLAMA
REKLAMA

Jak najwygodniej przesłać dane między naszymi urządzeniami? Najłatwiej jest tak po prostu skorzystać z chmury. Wrzucamy nasze dane na iClouda czy inny Dysk Google i w kilka chwil są one dostępne na każdym z naszych urządzeń. To rozwiązanie ma jednak dwie wady.

Po pierwsze, dane w chmurze są przetrzymywane na serwerach, nad którymi nie mamy pełnej kontroli. Możemy co najwyżej ufać usługodawcy, że z tymi danymi nie robi niczego wbrew naszym interesom. A po drugie… trochę to nieekonomiczne wysyłać dane pomiędzy urządzeniami oddalonymi od siebie o parę metrów przez Niemcy czy Irlandię.

Apple i Microsoft mają w swoich systemach wygodny mechanizm do tego celu. Pierwowzorem jest Apple AirDrop, który pozwala w raptem kilka klików przesłać dane do innego urządzenia. Android też miał taką funkcję – nazywała się Android Beam – ale Google zaprzestał jej rozwoju. Teraz wraca do tego pomysłu.

Google Fast Share – wygodne przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami.

Redakcji 9to5Google udało się odnaleźć w Androidzie ukrytą funkcję Fast Share, która na razie wyraźnie jest zablokowana przed dostępem ze strony zwykłego użytkownika. Ma ona działać również w systemie Chrome OS i w zasadzie działa podobnie do AirDropa czy autorskich rozwiązań producentów sprzętów z Androidem, takich jak Huawei Share.

REKLAMA

Fast Share nie jest funkcją ściśle związaną z Androidem Q – należy do Usług Play, więc starsze wersje tego systemu również powinny otrzymać do niego dostęp, gdy tylko Google zakończy jej testy. Do działania wymaga włączonego modułu Bluetooth oraz usług lokalizacji. Usługę można wyłączyć oraz decydować, dla jakich innych urządzeń ma być widoczne jej działanie. Wywołuje się ją przez systemowe menu Udostępnij.

Bogatą galerię zrzutów ekranowych można obejrzeć na witrynie XDA-Developers. Należy pamiętać, że Google oficjalnie nie zapowiedział tej funkcji. Może się okazać, że w razie nieudanych testów zrezygnuje z jej implementacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA