REKLAMA

Eksperymentalny system Google ma oficjalną stronę. Oto, co wiemy o Fuchsia OS

Fuchsia jest (podobno) nowym rodzajem systemu operacyjnego, który eksperymentalnie tworzony jest przez Google. Oficjalnie zostało to przyznane dopiero na ostatniej konferencji Google I/O i wtedy też na chwilę pojawiła się strona fuchsia.dev, jednak bez żadnej konkretnej treści.

01.07.2019 11.27
Eksperymentalny system Google ma oficjalną stronę. Oto, co wiemy o Fuchsia OS
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio jednak strona ponownie się pojawiła i tym razem zbiera trochę więcej dokumentacji na temat nowego systemu, który - jak twierdzi Google - nie ma ambicji konkurowania ani z Androidem, ani z ChromeOS.

Strona wygląda na stworzoną w prostym generatorze menu i zawiera odnośniki do dokumentacji, często w prostej formie tekstowej, bądź w stanie „uzupełnić później”. Jednak z samej struktury dokumentów możemy dowiedzieć się kilku ciekawych szczegółów na temat systemu.

Fuchsia ma mieć możliwości multimedialne

Nie będzie to kolejny eksperymentalny system wyposażony jedynie z linię poleceń - będzie miał możliwości generowania grafiki. Odpowiedzialny za to będzie driver grafiki o nazwie Magma (nie bez przyczyny kojarzymy to z Vulkanem). Dodatkowo w systemie znajdzie się renderer fizyki Escher (od nazwiska słynnego artysty, będącego dziś inspiracją dla grafików), a interfejs aplikacji będzie można tworzyć w modnym ostatnio Flutterze.

 class="wp-image-963830"

Jądro systemu to Zircon

Znajdziemy tu też trochę informacji o jądrze systemu i jego architekturze. Nie jest to na razie nic specjalnego - zawiera ono dokładnie takie same komponenty, jak każde inne współczesne jądro systemu operacyjnego.

Do jądra dołączona jest instrukcja jego kompilacji i uruchomienia. Już rok temu udało się to ArsTechnice - i dostaliśmy wtedy coś w rodzaju trochę ładniejszego ChromeOS, któremu jednak brakowało podstawowych funkcji.

REKLAMA

Obserwujmy fuchsia.dev

Każdy, kto interesuje się rozwojem nowego systemu operacyjnego, szczególnie jeśli czekamy na jego gotowość do szerszego testowania, powinien dodać fuchsia.dev do swoich zakładek. To właśnie twórcom oprogramowania Google ogłosi wszystkie nowości jako pierwszym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA