REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Firefox 70 zaalarmuje nas, jeśli nasze hasła wyciekną do sieci

To doskonała wiadomość dla użytkowników Firefoksa. Dzięki integracji z Firefox Monitor i Firefox Lockwise przeglądarka da znać, gdy nasze hasło pojawi się w sieci. 

18.07.2019
14:39
Firefoks 70 zmiany
REKLAMA
REKLAMA

Mamy coraz więcej kont, coraz więcej loginów w coraz większej liczbie usług. Wycieki danych zdarzają się zarówno małym firmom, jak i gigantom, którym z ufnością przekazujemy swoje informacje. Nie zapobiegniemy im, ale możemy minimalizować ich negatywne konsekwencje, inwestując w prewencję i szybko reagując na każdy kolejny wyciek. W tym drugim ma nam pomóc nowa funkcja w Firefoksie 70.

Głębsza integracja z Firefox Monitor i Firefox Lockwise.

W nowej wersji przeglądarki ognisty lisek będzie przeszukiwał bazy Have I been pwned w poszukiwaniu naszych danych. Jeśli hasło pojawi się w sieci w jednej z wykradzionych baz, Firefox 70 poinformuje nas o tym. Będą za to odpowiadały istniejące już narzędzia – Firefox Monitor i Firefox Lockwise, które zostaną silniej zintegrowane z Firefoksem.

Lockwise to aplikacja i dodatek do przeglądarki, która pełni funkcję bardzo podstawowego menadżera haseł Mozilli. Ma nie tyle pomóc stworzyć silne hasło, co zapanować nad setkami kont, którymi już się posługujemy, zapamiętać je i przenosić wygodnie między urządzeniami. Firefox Monitor to usługa, która monitoruje, czy przypadkiem nasze hasła nie znalazły się, w jednej z baz danych, które właśnie wyciekły do sieci. Mozilla korzysta do tego z baz znanego serwisu Have I Been Pwned.

REKLAMA

Dla osób, które interesują się bezpieczeństwem w internecie i dbają o swoje hasła, w tej zmianie nie ma nic przesadnie ekscytującego. To dobra nowina dla mniej interesujących się bezpieczeństwem mam, ojców, braci i sióstr, małych bratanic i bratanków, synów i córek i wszystkich, których próbujecie przekonać, że może jednak warto zrezygnować z używania wszędzie tego samego hasła w postaci imienia ukochanego kotka.

I tu niestety pojawia się jedna rzecz, która mnie niepokoi. Przeglądarka nie ostrzeże nas przed wpisaniem hasła, które już kiedyś wyciekło. Teoretycznie wszyscy wiemy, że nie należy używać dwa razy tych samych haseł, w praktyce tak duża liczba osób i tak to robi. Boję się, że dokładnie ta sama część, która z nowej funkcji mogłaby najbardziej skorzystać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA