Gry  / Artykuł

Idzie nowe. Xbox Scarlett już w 2020 zachwyci dyskiem SSD, wsparciem 8K i 120 FPS-ami

104 interakcji
dołącz do dyskusji

Microsoft podczas konferencji na E3 2019 sypie niespodziankami jak z rękawa. Firma właśnie oficjalnie zapowiedziała nową generację konsol - przywitajcie Xbox Scarlett.

Project Scarlett to nazwa robocza konsoli nowej generacji Microsoftu. Sprzęt został właśnie oficjalnie zaanonsowany na konferencji firmy z Redmond otwierającej oficjalnie targi E3 2019.

Czytaj także:

Xbox Scarlett - wsparcie dla 8K i 120 FPS

Microsoft potwierdził, że Xbox Scarlett będzie w stanie wypuścić na telewizory obraz w rozdzielczości 8K. To aż czterokrotnie więcej pikseli niż w przypadku telewizorów 4K. Do tego dochodzi wsparcie dla 120 FPS. Dzisiaj gry często działają w zaledwie 30 klatkach na sekundę. Tylko niektóre tytuły osiągają ich 60.

To, że konsola wspiera 8K i 120 klatek na sekundę nie oznacza oczywiście, że gry będą renderowane w takiej rozdzielczości i z taką częstotliwością odświeżania obrazu naraz. Na popularyzację telewizorów 8K będziemy czekać lata. Zdziwię się jednak, jeśli gry nie będą uruchamiane w 4K i 60 klatkach na sekundę.

W konsoli nowej generacji Microsoftu pojawią się procesor bazujący na AMD Zen 2/Navi oraz dysk SSD.

Sercem nowej konsoli będzie układ zaprojektowany specjalnie na potrzeby Microsoftu, co zapowiada 4-krotny wzrost wydajności względem Xbox One X. Jednostka użyta w Xbox Scarlett bazuje na procesorach AMD Zen 2/Navi. Będzie miała na tyle dużo mocy, by wprowadzić na konsole śledzenie promieni w czasie rzeczywistym wspierane przez hardware.

Podobnie jak w przypadku nowej konsoli marki Sony, projektanci postawili na dysk SSD. Dzięki temu gry będą ładowały się dużo szybciej niż w obecnej generacji, w której wykorzystywane są dyski talerzowe. Co ciekawe, dysk SSD w konsoli Xbox Scarlett będzie używany jako wirtualny RAM. Nie zabraknie też wsparcia dla chmury xCloud.

Data premiery Xbox Scarlett i tytuł startowy

Microsoft zapowiedział, że konsola nowej generacji trafi do sprzedaży już za półtora roku. Xbox Scarlett będzie można kupić pod koniec 2020 r. na Święta Bożego Narodzenia.

Tytułem startowym - a przynajmniej jednym z wielu - będzie nowa odsłona serii Halo. Halo Infinite od 343 Industries doczekało się zresztą podczas E3 2019 nowego zwiastuna.

Można rozsądnie założyć, że w podobnym okresie zadebiutuje nowy sprzęt Sony, określany roboczo mianem PlayStation 5. Czekamy jednak na potwierdzenie tej informacji.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst