REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Idzie nowe. Xbox Scarlett już w 2020 zachwyci dyskiem SSD, wsparciem 8K i 120 FPS-ami

Microsoft podczas konferencji na E3 2019 sypie niespodziankami jak z rękawa. Firma właśnie oficjalnie zapowiedziała nową generację konsol - przywitajcie Xbox Scarlett.

10.06.2019
0:06
Xbox Scarlett już w 2020 r. Dysk SSD, wsparcie dla 8K i 120 FPS
REKLAMA
REKLAMA

Project Scarlett to nazwa robocza konsoli nowej generacji Microsoftu. Sprzęt został właśnie oficjalnie zaanonsowany na konferencji firmy z Redmond otwierającej oficjalnie targi E3 2019.

Czytaj także:

Xbox Scarlett - wsparcie dla 8K i 120 FPS

Microsoft potwierdził, że Xbox Scarlett będzie w stanie wypuścić na telewizory obraz w rozdzielczości 8K. To aż czterokrotnie więcej pikseli niż w przypadku telewizorów 4K. Do tego dochodzi wsparcie dla 120 FPS. Dzisiaj gry często działają w zaledwie 30 klatkach na sekundę. Tylko niektóre tytuły osiągają ich 60.

To, że konsola wspiera 8K i 120 klatek na sekundę nie oznacza oczywiście, że gry będą renderowane w takiej rozdzielczości i z taką częstotliwością odświeżania obrazu naraz. Na popularyzację telewizorów 8K będziemy czekać lata. Zdziwię się jednak, jeśli gry nie będą uruchamiane w 4K i 60 klatkach na sekundę.

W konsoli nowej generacji Microsoftu pojawią się procesor bazujący na AMD Zen 2/Navi oraz dysk SSD.

Sercem nowej konsoli będzie układ zaprojektowany specjalnie na potrzeby Microsoftu, co zapowiada 4-krotny wzrost wydajności względem Xbox One X. Jednostka użyta w Xbox Scarlett bazuje na procesorach AMD Zen 2/Navi. Będzie miała na tyle dużo mocy, by wprowadzić na konsole śledzenie promieni w czasie rzeczywistym wspierane przez hardware.

Podobnie jak w przypadku nowej konsoli marki Sony, projektanci postawili na dysk SSD. Dzięki temu gry będą ładowały się dużo szybciej niż w obecnej generacji, w której wykorzystywane są dyski talerzowe. Co ciekawe, dysk SSD w konsoli Xbox Scarlett będzie używany jako wirtualny RAM. Nie zabraknie też wsparcia dla chmury xCloud.

Data premiery Xbox Scarlett i tytuł startowy

Microsoft zapowiedział, że konsola nowej generacji trafi do sprzedaży już za półtora roku. Xbox Scarlett będzie można kupić pod koniec 2020 r. na Święta Bożego Narodzenia.

Tytułem startowym - a przynajmniej jednym z wielu - będzie nowa odsłona serii Halo. Halo Infinite od 343 Industries doczekało się zresztą podczas E3 2019 nowego zwiastuna.

REKLAMA

Można rozsądnie założyć, że w podobnym okresie zadebiutuje nowy sprzęt Sony, określany roboczo mianem PlayStation 5. Czekamy jednak na potwierdzenie tej informacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA