1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Tryb Ambient w telewizorach QLED. Niby drobiazg, a tak bardzo mi się podoba

Lokowanie produktu

Jakie cechy ma mieć dobry telewizor? Ma zapewniać ładny obraz i być wygodny w użytkowaniu. A także sprawiać nam przyjemność różnymi drobiazgami. Tryb Ambient z telewizorów QLED to jeden z najfajniejszych.

17.06.2019
20:03
QLED 2019 Tryb Ambient

Analizując telewizory z wysokiej półki czepiamy się szczegółów. A bo tu kontrast nie jest doskonały, tam ciuteńkę za ciemno, tu widać niepożądaną łunę, tam kąty widzenia odbiegają od ideału. I czepiać się będziemy, bo wydając tyle pieniędzy na nowy sprzęt oczekujemy dążenia do perfekcji.

Możemy chyba jednak wszyscy się zgodzić, że niemal każdy sztandarowy telewizor dobrego producenta to udany zakup, bo większość zaoferuje bardzo wysoki poziom jakości obrazu i bogaty zestaw funkcji. Po prostu niektórzy producenci w niektórych modelach robią coś nieco lepiej lub taniej i dlatego to właśnie ich produkt w danym momencie warto kupić.

Samsung od lat poza jakością obrazu stawia na wygodę i przyjemności. A Tryb Ambient to prawdopodobnie jeden z najlepszych przykładów jego kreatywności.

Tryb Ambient w telewizorach QLED 2019. Czyli telewizor jako nowoczesna ozdoba.

Jak wygląda niemal każdy nowoczesny telewizor na rynku po zawieszeniu go na ścianie? Gdyby nie umieszczone zazwyczaj gdzieś na dole logo producenta, prawdopodobnie nie odróżnilibyśmy od siebie żadnego z modeli bez włączania go i sprawdzenia w ustawieniach. To wielki, czarny prostokąt. Czarna plama i marnowane miejsce na ścianie, gdy sprzęt nie jest używany.

Niektórzy znajdują rozwiązanie w… niewyłączaniu telewizora.

qled 2019 tryb ambient class="wp-image-956573"

Tu z pomocą przychodzi Tryb Ambient. To funkcja unikalna dla telewizorów z linii QLED firmy Samsung. Za jej sprawą telewizor zachowuje użyteczność – chociażby jako ozdoba, ale nie tylko – nawet jeśli nie jest w pełni włączony. Ale na czym on polega?

Sztuka, informacje i prognoza pogody czy ruchome dekoracje.

W Trybie Ambient nasz telewizor QLED może wyświetlać przeróżne treści na ekranie. Moimi ulubionymi są skróty wiadomości z kraju i ze świata (informacje są pobierane z usługi Upday), ale można też wybrać jeden z licznych obrazów uznanych artystów. Jeżeli to nam nie będzie odpowiadać, możemy wybrać tryb prognozy pogody. Albo wybrać jedną z dynamicznych dekoracji, na przykład mrugające na dowolny kolor artystycznie ułożone jarzeniówki. Mało? Spokojnie, jest tego więcej.

QLED Q90R recenzja class="wp-image-950738"

Mobilna aplikacja do Trybu Ambient otwiera nowe możliwości. Możemy na przykład wysłać z telefonu zdjęcia, które mogą być wyświetlane w formie atrakcyjnych kolaży. W telewizorach QLED 2019 możemy też przesłane zdjęcie przerobić na rysunek ołówkiem lub akwarelę. To naprawdę robi wrażenia! Nie jest to tradycyjny pokaz slajdów, do tego jest osobna funkcja w telewizorze, a kolejna forma dekoracji. Możemy też wykorzystać obiektyw telefonu, by sfotografować znajdującą się za telewizorem ścianę. By ten następnie mógł wyświetlać na ekranie jej fakturę, co w połączeniu z cienkimi ramkami QLED-a przyjemną dla oka iluzję przeźroczystego telewizora.

Spytacie o koszty. Średnio w ciągu jednego dnia telewizor może być włączony przez 4 godziny. W Trybie Ambient potrzebuje około 1/3 średniego zużycia prądu. To trzeba przemnożyć przez 365 dni i przez cenę prądu od naszego dostawcy. W przypadku 65Q9F, czyli telewizora, który obecnie testuję to kwota między 45 a 55 złotych rocznie. Nie zamierzam sobie tym zaprzątać głowy – ów koszt jest pomijalny.

To za sprawą takich dodatków łatwo poznać dobrego producenta telewizorów.

Samsung to jeden z najlepszych producentów telewizorów na świecie, ale też ma aspirującą konkurencję. Niemożliwym jest brylowanie w absolutnie każdej kategorii i każdym możliwym parametrze, na szczęście firma zdaje sobie z tego sprawę. I poza nieustającą pracą nad sprawianiem, by technologia QLED zapewniała jeszcze lepszy obraz, firma od lat przeznacza olbrzymie środki na rozwój technologii i dużo pracuje nad rzeczami tylko z pozoru nieistotnymi.

qled 2019 tryb ambient class="wp-image-956576"

Większość telewizorów Samsung QLED oferuje Połączenia Jednym Prawie Niewidocznym Przewodem, dzięki czemu możemy całą plątaninę kabli schować gdzieś głęboko w szafce RTV. To jeden z wielu wyróżników tych telewizorów. QLED to również obsługa SmartThings, a więc możliwość zamiany telewizora w centrum zarzadzania urządzeniami naszego inteligentnego domu. Samsung zadbał nawet o to, by jak najszybciej udostępnić swoim klientom odświeżoną usługę Apple TV – na chwilę obecną oferuje ją jako jedyny producent telewizorów.

I tylko u Samsunga znajdziemy Tryb Ambient, prosty, a jakże fajny pomysł. Łatwo dostępny za pomocą dedykowanego przycisku na pilocie lub w głównym menu telewizora. Pozostaje nam teraz tylko trzymać kciuki, by Bixby w końcu trafił do Polski. Tryb Ambient i czuwający w tle asystent głosowy, gotowy na moje każde skinienie? To przyszłość i małe marzenia. Ale i teraźniejszość w telewizorach Samsunga prezentuje się przecież nader innowacyjnie.

*Materiał powstał przy współpracy z marką Samsung

Lokowanie produktu
Najnowsze