REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Play przejmuje światłowód 3S z myślą o rozwoju sieci 5G

Play chwali się, że jego sieć jest już 5G Ready, ale to nie koniec wyścigu zbrojeń. Operator przejął firmę 3S i jej światłowód z myślą o rozwoju sieci 5G.

26.06.2019
11:44
play 5g 3s światłowód
REKLAMA
REKLAMA

Polscy operatorzy telefonii komórkowej stale się rozwijają - nie tylko poprzez inwestycje w rozwój infrastruktury, ale również poprzez przejęcia innych podmiotów. Nie inaczej jest w przypadku Play. Telekom ogłosił dziś, że podpisał umowę przedwstępną zakupu wszystkich akcji firmy 3S.

Wartość transakcji opiewa na 96 mln euro, co przekłada się na 410 mln zł.

Dokładnie tyle wynosi wartość 3S oraz jej spółek zależnych. Jej kapitał własny to zaś 78 mln euro, czyli 333 mln zł. Zakup przedsiębiorstwa 3S ma zostać sfinansowany w całości ze środków własnych oraz, jak można przeczytać w komunikacie giełdowym Play, „w oparciu o dostępne dla spółki finansowanie zewnętrzne”.

W ramach transakcji Play przejmie w całości operatora sieci światłowodowej oraz sześciu klastrów data centre. Oprócz zwiększenia przepustowości sieci własnej, telekom będzie mógł poszerzyć ofertę usług światłowodowych oraz data center kierowaną do partnerów biznesowych.

Play współpracował z 3S, czyli operatorem sieci światłowodowej o długości ok. 3,8 tys. km, przez ostatnie 10 lat. W posiadaniu przejmowanej firmy znajduje się też klastry data centre w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Bytomiu. Zatrudnia ona ok. 250 pracowników i ma ponad 2,8 tys. klientów biznesowych.

REKLAMA

Fioletowa sieć nie przejmuje istniejącego od 2002 r. 3S S.A. wyłącznie z myślą o oferowaniu internetu światłowodowego i usług konwergentnych swoim abonentom. Chodzi o rozwój infrastruktury własnej. Co prawda Play określa marketingowo swoją sieć jako 5G Ready, ale przed telekomem jeszcze długa droga.

Aby sieć 5G fioletowego operatora miała w przyszłości odpowiednio dużą przepustowość, stacje bazowe już dziś zostaną podłączone do sieci światłowodowej 3S. Na razie poprawi to jakość świadczonych teraz usług mobilnych, a w przyszłości sieci 5. generacji przy, jak podaje Play, „jednoczesnej kontroli kosztów transmisji i kolokacji”.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA