1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Każdego dnia zostawiamy mnóstwo danych w terminalach płatniczych. Jak je odpowiednio wykorzystać?

Lokowanie produktu

Bank Pekao zaprasza na hackathon do Łodzi. Już 7 czerwca specjaliści IT, marketingowcy i socjologowie zmierzą się z zadaniem wykorzystania danych z terminali płatniczych.

04.06.2019
13:03
mojeID Bank Pekao S.A.

Powolutku internet staje się tłem dla naszego codziennego życia. Do sieci podłączamy coraz więcej urządzeń, które pomagają nam w poruszaniu się po mieście, zamawianiu jedzenia czy sprawdzaniu stanu powietrza. Smart-gadżety są nieodłączne. I produkują mnóstwo danych.

Każdy kontakt, każde „odbicie karty” i każde zapytanie zostawia ślad, który można wykorzystać do analizy. Wiedza, jak ludzie korzystają z usług – w jakim czasie, kontekście i z jakim celem – może pomóc w lepszym projektowaniu rozwiązań i alokacji zasobów.

Ile danych można pozyskać z terminali płatniczych? Mnóstwo!

Dane są paliwem obecnej rewolucji technologiczno – przemysłowej. Nie powinniśmy więc pozwolić im się marnować, bo mają niewielki czas przydatności do spożycia (choć później można je wykorzystać do analizy historycznej). Dane z terminali płatniczych są zaś ogromnym zasobem - prawie każdego dnia mamy z nimi kilka punktów stycznych.

Samo pozyskiwanie danych to jednak za mało. Podobnie jak zasoby naturalne, które potrzebują obróbki, tak samo wymagają jej informacje. Same w sobie są nieustrukturyzowanym przepływem zer i jedynek. Stąd właśnie wzięło się pojęcie „data swamps” – „bagien danych” w korporacjach. One już od dawna pozyskują mnóstwo danych o swoich operacjach, ale nie zawsze odpowiednio je analizują. Niekiedy jedynie wrzucają w jedno miejsce i zostawiają analityków z całym bałaganem.

Przygotowanie, analiza i odpowiednia prezentacja to integralne części big data.

Jeśli pasjonujecie się takimi tematami, to mam dla was świetną wiadomość. Bank Pekao z inicjatywy swojego Laboratorium Innowacji prowadzi serię hackatonów w różnych miastach Polski. Była już Warszawa, Lublin, Kraków, Rzeszów, a teraz czas na Łódź.

Zadanie brzmi prosto: jak dane z terminali płatniczych wykorzystać na potrzeby klientów banku oraz jak w przystępny sposób je zaprezentować. Chętni będą mogli podjąć wyzwanie już 7 czerwca w Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej 217/223 w Łodzi.

Weekendowy maraton programowania: Łódź – 7 – 9 czerwca – #PekaoCoders

 class="wp-image-934088"

Bank Pekao wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji zajmie się udostępnieniem danych do obróbki. Warto również podkreślić, że nie tylko specjaliści od big data są mile widziani w Łodzi. Prace będą się bowiem odbywały w 3- i 6-osobowych zespołach o zróżnicowanych kompetencjach: od IT, po marketingu po socjologię. Każdy z nich będzie mógł skorzystać z pomocy mentora, który zweryfikuje pomysły grupy.

Trzy najlepsze zespoły podzielą się 10 tys. zł.

Najlepsi zmierzą się zaś w wielkim finale jesienią tego roku w Warszawie. Oprócz dodatkowych nagród finansowych (sumaryczna pula to 90 tys. zł) mogą liczyć także na staż w banku. Może to znacznie przyspieszyć karierę studentów wchodzących w dorosłe życie.

Zapisy dostępne są TUTAJ.

* Materiał powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.

Lokowanie produktu
Najnowsze