REKLAMA

Chrome 75 już dostępny. Podpowiadamy, jak odblokować ukryte funkcje

Najnowsza odsłona najpopularniejszej przeglądarki świata właśnie zadebiutowała. Chrome 75 skupia się na nowościach dla programistów, ale wśród funkcji typowo użytkowych znalazł się Tryb Czytania.

05.06.2019 10.57
Zmiana w API w Chrome
REKLAMA
REKLAMA

Google udostępnił dziś nową wersję przeglądarki Chrome. Trudno w to uwierzyć, jeśli nie śledzi się rozwoju przeglądarki, ale to już… 75. odsłona. Nowa wersja debiutuje równolegle na systemach Windows, macOS, Linux, a także Android.

Hasła na Androidzie zostały okiełznane.

google chrome 75 class="wp-image-950270"

Google Chrome 75 na smartfonach z Androidem ułatwi dostęp do haseł zapisanych w przeglądarce. Przy wpisywaniu hasła zobaczymy nową listę zapisanych haseł, pojawiającą się na ekranie zamiast klawiatury. Z kolei jeśli z poziomu Chrome będziemy zakładać nowe konto w danym serwisie, przeglądarka zaproponuje użycie silnego hasła.

Większość nowości jest skierowana do deweloperów. Co umożliwi nowy Chrome?

Chrome 75 wprowadza cały szereg nowości dla deweloperów, ale tutaj skupimy się na tych, które będą najbardziej dotyczyć użytkownika.

Pierwszą ważną zmianą jest Web Share API, dzięki któremu witryny, które mają wewnętrzną opcję udostępniania treści (np. sklepy pozwalające udostępnić produkt), będą mogły korzystać z systemowego okna udostępniania. Będzie to więc wyglądać tak, jakbyśmy udostępniali coś z aplikacji na zewnątrz.

Drugą nowością jest zmniejszenie latencji (opóźnienia) na stronach pozwalających na rysowanie. Jeżeli korzystasz z aplikacji webowych do rysowania, od teraz całość będzie działała płynniej.

Trzecią ważną nowością jest pauzowanie przy przewijaniu. Strona będzie mogła zatrzymywać ruch szybkiego scrolla w konkretnych miejscach. Jest to rozwiązanie powstałe z myślą m.in. o galeriach zdjęć, w których szybki scroll może przewinąć galerię do ostatniego zdjęcia. Teraz programiści mogę wymusić potrzebę stosowania scrolla przy każdorazowym przejściu do kolejnego zdjęcia.

Najważniejsza zmiana jest jednak dobrze ukryta. To Tryb Czytania.

Instalując Chrome’a 75 można nie natknąć się na Tryb Czytania, ponieważ funkcja nie jest dostępna w standardowym menu ustawień. Aby ją aktywować, musimy przejść do menu flag i znaleźć komendę „enable-reader-mode”. Można też skorzystać z linka: chrome://flags/#enable-reader-mode.

google chrome 75 class="wp-image-950273"

Po przestawieniu flagi w pozycję „Enabled” i po ponownym uruchomieniu przeglądarki, w menu po prawej stronie pojawi się nowa opcje. Nosi ona nazwę… „Zbadaj stronę”. Po jej uruchomieniu uzyskamy dostęp do tzw. Trybu Czytania, w którym widzimy tekst strony i grafiki umieszczone w szpalcie, bez żadnych dodatkowych elementów charakterystycznych dla witryny.

 class="wp-image-950264"
REKLAMA
 class="wp-image-950267"

Jest to funkcja typowo eksperymentalna. Tryb Czytania nie ma żadnej możliwości zmiany rozmiaru i typu fontu ani koloru tła. Z drugiej strony, nowość trafiła do finalnej, stabilnej wersji przeglądarki, więc bardzo możliwe, że Google planuje dalszy rozwój tej funkcji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA