REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iOS na iPada to teraz iPadOS. Oto wszystkie nowości

Koniec z iOS na iPada. System operacyjny dla tabletów Apple nabrał przy okazji odświeżenia tylu nowych funkcji, że konieczne stało się wydzielenie iPadOS. Co nowego?

03.06.2019
20:43
iOS na iPada to teraz iPad OS. Oto wszystkie nowości
REKLAMA
REKLAMA

iPadOS - najważniejsze nowości

 class="wp-image-948905"

Właściwie wszystkie nowe funkcje w iPadOS mają jeden cel - przybliżyć tę linię tabletów do linii prawdziwych przenośnych komputerów.

Wraz z iPadOS debiutuje więc chociażby nowa aplikacja Pliki, pozwalająca na wygodniejszą pracę z plikami i folderami (m.in. nowy widok - kolumna), a także współdzielenie folderów iCloud i obsługę zewnętrznych folderów.

Zgodnie z wcześniejszymi plotkami wprowadzona zostanie też obsługą pendrive'ów, dysków USB, a zdjęcia z aparatów będzie można teraz importować bezpośrednio do wybranych aplikacji do edycji, z pominięciem programu Apple Zdjęcia (w końcu!).

Z poziomu aplikacji Pliki będzie można też tworzyć archiwa ZIP i rozpakowywać je.

iPadOS - Safarii bliżej komputerów

 class="wp-image-948917"

W iPadOS dużym zmianom ulegnie też przeglądarka Safari. Po pierwsze - będzie teraz identyfikować się jako przeglądarka desktopowa, dzięki czemu nie będziemy już oglądać na dużym ekranie stron przeznaczonych dla telefonów komórkowych.

Po drugie - pojawi się szereg nowych, drobniejszych narzędzi. W tym m.in. menedżer pobierania, nowe skróty klawiaturowe, opcja zapisywania zestawów zakładek, kontrola rozmiaru tekstu czy osobne ustawienia dla różnych witryn internetowych.

iPadOS - więcej możliwości na pulpicie

 class="wp-image-948884"

Nowości znajdziemy też bezpośrednio na pulpicie iPadOS. Od teraz możliwe będzie chociażby przypinanie widgetów do ekranu głównego naszego iPada.

Zmieni się również system obsługi aplikacji uruchomionych w trybie Slide Over - przeciągając palcem od dołu ekranu będzie można przełączać się pomiędzy aplikacjami uruchomionymi w tym trybie wcześniej, bez konieczności wyszukiwania ich ikony na pulpicie. Cały system wielozadaniowości przypomina tutaj ten znany z iPhone'a.

 class="wp-image-948890"

Nowe funkcje zyska jednak nie tylko Slide Over, ale i tryb wyświetlania dwóch aplikacji na jednym ekranie. W iPadOS możliwe będzie wyświetlenie w takim układzie dwóch okien tej samej aplikacji - np. dwóch okien aplikacji Notatki albo dwóch okien aplikacji pocztowej.

A żeby było łatwiej zarządzać takim rozbudowanym układem aplikacji, Apple zdecydował się wprowadzić App Expose również dla iPadOS (podgląd wszystkich aplikacji/zestawów aplikacji, które są aktualnie otwarte), do tej pory dostępny wyłącznie dla macOS.

iPadOS - nowe opcje pracy z tekstem

 class="wp-image-948926"

Przy okazji premiery iPadOS Apple wprowadzi też nową, kompaktową, pływającą klawiaturę, pozwalającą na wprowadzanie tekstu nie tylko za pomocą klikania, ale i przeciągania palcem bez odrywania go od ekranu.

Łatwiejsze ma być też nawigowanie po tekście podczas jego edycji - przestawianie kursora, kopiowanie tekstu i jego wklejanie ma teraz nie wymagać już dodatkowych kliknięć czy dłuższych przytrzymań. Wszystko ma być obsługiwane albo pojedynczymi dotknięciami wyświetlacza, albo gestami (np. zsunięcie i rozsunięcie trzech palców, żeby skopiować i wkleić).

REKLAMA

Jednocześnie popracowano nad Apple Pencilem. Ale spokojnie, nie ma nowej wersji, którą trzeba natychmiast kupić - dzięki optymalizacji oprogramowania udało się po prostu zmniejszyć jego opóźnienie. Do tej pory wynosiło 20 ms, natomiast od iPadOS będzie wynosić 9 ms.

Data premiery? Póki co jeszcze nieznana, ale zapewne poczekamy do jesieni tego roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA