REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Oprogramowanie

iOS na iPada to teraz iPadOS. Oto wszystkie nowości

Koniec z iOS na iPada. System operacyjny dla tabletów Apple nabrał przy okazji odświeżenia tylu nowych funkcji, że konieczne stało się wydzielenie iPadOS. Co nowego?

iOS na iPada to teraz iPad OS. Oto wszystkie nowości
REKLAMA
139 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

iPadOS - najważniejsze nowości

Właściwie wszystkie nowe funkcje w iPadOS mają jeden cel - przybliżyć tę linię tabletów do linii prawdziwych przenośnych komputerów.

Wraz z iPadOS debiutuje więc chociażby nowa aplikacja Pliki, pozwalająca na wygodniejszą pracę z plikami i folderami (m.in. nowy widok - kolumna), a także współdzielenie folderów iCloud i obsługę zewnętrznych folderów.

Zgodnie z wcześniejszymi plotkami wprowadzona zostanie też obsługą pendrive'ów, dysków USB, a zdjęcia z aparatów będzie można teraz importować bezpośrednio do wybranych aplikacji do edycji, z pominięciem programu Apple Zdjęcia (w końcu!).

Z poziomu aplikacji Pliki będzie można też tworzyć archiwa ZIP i rozpakowywać je.

iPadOS - Safarii bliżej komputerów

W iPadOS dużym zmianom ulegnie też przeglądarka Safari. Po pierwsze - będzie teraz identyfikować się jako przeglądarka desktopowa, dzięki czemu nie będziemy już oglądać na dużym ekranie stron przeznaczonych dla telefonów komórkowych.

Po drugie - pojawi się szereg nowych, drobniejszych narzędzi. W tym m.in. menedżer pobierania, nowe skróty klawiaturowe, opcja zapisywania zestawów zakładek, kontrola rozmiaru tekstu czy osobne ustawienia dla różnych witryn internetowych.

iPadOS - więcej możliwości na pulpicie

Nowości znajdziemy też bezpośrednio na pulpicie iPadOS. Od teraz możliwe będzie chociażby przypinanie widgetów do ekranu głównego naszego iPada.

Zmieni się również system obsługi aplikacji uruchomionych w trybie Slide Over - przeciągając palcem od dołu ekranu będzie można przełączać się pomiędzy aplikacjami uruchomionymi w tym trybie wcześniej, bez konieczności wyszukiwania ich ikony na pulpicie. Cały system wielozadaniowości przypomina tutaj ten znany z iPhone'a.

Nowe funkcje zyska jednak nie tylko Slide Over, ale i tryb wyświetlania dwóch aplikacji na jednym ekranie. W iPadOS możliwe będzie wyświetlenie w takim układzie dwóch okien tej samej aplikacji - np. dwóch okien aplikacji Notatki albo dwóch okien aplikacji pocztowej.

A żeby było łatwiej zarządzać takim rozbudowanym układem aplikacji, Apple zdecydował się wprowadzić App Expose również dla iPadOS (podgląd wszystkich aplikacji/zestawów aplikacji, które są aktualnie otwarte), do tej pory dostępny wyłącznie dla macOS.

iPadOS - nowe opcje pracy z tekstem

Przy okazji premiery iPadOS Apple wprowadzi też nową, kompaktową, pływającą klawiaturę, pozwalającą na wprowadzanie tekstu nie tylko za pomocą klikania, ale i przeciągania palcem bez odrywania go od ekranu.

Łatwiejsze ma być też nawigowanie po tekście podczas jego edycji - przestawianie kursora, kopiowanie tekstu i jego wklejanie ma teraz nie wymagać już dodatkowych kliknięć czy dłuższych przytrzymań. Wszystko ma być obsługiwane albo pojedynczymi dotknięciami wyświetlacza, albo gestami (np. zsunięcie i rozsunięcie trzech palców, żeby skopiować i wkleić).

REKLAMA

Jednocześnie popracowano nad Apple Pencilem. Ale spokojnie, nie ma nowej wersji, którą trzeba natychmiast kupić - dzięki optymalizacji oprogramowania udało się po prostu zmniejszyć jego opóźnienie. Do tej pory wynosiło 20 ms, natomiast od iPadOS będzie wynosić 9 ms.

Data premiery? Póki co jeszcze nieznana, ale zapewne poczekamy do jesieni tego roku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA