REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Sztuka przenosi się do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki niej odwiedzimy Galerię Śmierć Frajerom

Śmierć Frajerom - pod takim hasłem działa pierwsza polska galeria sztuki zorganizowana w wirtualnej rzeczywistości. 

13.06.2019
14:39
galeria smierć frajerom wystawa vr
REKLAMA
REKLAMA

Pierwszy wernisaż Galerii Śmierć Frajerom odbył się w tym nudnym, prawdziwym świecie. Jak opowiada jeden z jej organizatorów, Nikodem Baiser, zainteresowanie przebiło wszelkie oczekiwania młodych artystów. Organizatorzy musieli na gwałt szukać ochrony dla swojej pracowni.

Na szczęście obyło się bez strat w ludziach. Prace również nie ucierpiały. Wykiełkował natomiast pomysł, by z czasem przenieść Galerię do wirtualnej przestrzeni, co pozwoliłoby przyjrzeć się pracom wszystkim chętnym w dogodnym dla nich terminie. I to bez wygodzenia z domu.

Sztuka w wirtualnej rzeczywistości

Niedługo odbędzie się trzecia wystawa Galerii Śmierć Frajerom, a jej wirtualna odsłona zaliczy swój debiut. Dowiedzieliśmy się, że wersja zlokalizowana w wirtualnej rzeczywistości powstała dzięki wsparciu osób odwiedzających poprzednie edycje.

Brzmi to skomplikowanie, ale odbiorca musi wiedzieć tyle, że dostęp do wirtualnej Galerii Śmierć Frajerom możliwy jest za pośrednictwem komputerów oraz urządzeń mobilnych. Wystarczy do tego przeglądarka internetowa. Nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania.

galeria smierć frajerom wystawa vr class="wp-image-955343"

Wirtualna wystawa Galerii Śmierć Frajerom najlepsze wrażenie robi oczywiście po założeniu gogli VR, ale nie są one konieczne.

Prace pojawią się w wirtualnej przestrzeni lada moment. Artyści odpowiedzialni za Galerię Śmierć Frajerom planują wypełnić ją kopią fizycznej wystawy, gdy ta zostanie pokazana pod koniec miesiąca publiczności w analogowym świecie.

REKLAMA

To zresztą nie koniec planów Nikodema Baisera, a przestrzeń VR w przyszłości będzie wykorzystywana do handlu „tokenizowaną sztuką digitalową” przy pobieraniu nie więcej niż 5 proc. marży, podczas gdy typowa marża galeryjna to od 50 do 70 proc.

Testowa wersja galerii VR dostępna jest na dedykowanej stronie internetowej. Wernisaż „w realu” wystawy zatytułowanej „obrazy przeciwko ludzkości” odbędzie się natomiast 28 czerwca o 20:00 w Warszawie przy ul. Grochowskiej 201/305.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA