REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jedno naciśnięcie przycisku Flic 2.0 wystarczy, by wyłączyć budzik, włączyć muzykę czy zrobić kawę

Obsługiwanie aplikacji mobilnych lub inteligentnego domu jest dzisiaj możliwe na wiele sposobów. Od komend głosowych, przez smartfon czy panel ścienny w postaci tabletu, aż po zwykły przycisk. Taki, jak Flic 2.0.

26.06.2019
20:00
Źródło: kickstarter.com
REKLAMA
REKLAMA

Szwedzka firma Shortcut Labs opracowała inteligentny przycisk Flic 2.0 oraz nowy Flic Hub LR (Long Range). Flic to urządzenie pozwalające na korzystanie z poszczególnych funkcji aplikacji mobilnych. Wystarczy go wcisnąć. Wyobraź sobie, że budzisz się rano, wciskasz guzik przy łóżku i budzik się wyłącza, gra przyjemna muzyka, a kawa właśnie zaczyna się lać z ekspresu prosto do twojego ulubionego kubka. Innymi słowy, jeśli możesz obsługiwać urządzenie za pomocą aplikacji w smartfonie, to prawdopodobnie, będziesz mógł zaprogramować Flica do zrobienia tego za pośrednictwem guzika.

Przyciski mają trzy akcje: jedno kliknięcie, dwukrotne kliknięcie oraz naciśnięcie i przytrzymanie. Każde kliknięcie może być zaprogramowane tak, aby powodowało wykonanie konkretnej akcji lub kilku akcji na raz np. jednoczesne włączenie telewizora i przyciemnienie światła.

Z kolei Flic Hub jest stacją integrującą działanie do 63 smart przycisków Flic z innymi urządzeniami Internetu Rzeczy. Jest to rozwiązanie opcjonalne, czyli przyciski Flic działają również bez centralki, a do zaprogramowania poszczególnych akcji nadaje się smartfon. Natomiast Flic Hub daje dużo więcej możliwości, lepszy zasięg łączności Bluetooth oraz współpracuje z Apple HomeKitem.

 class="wp-image-962009"

Flic 2.0 i Flic Hub LR podbiły już Kickstartera, zyskując na produkcję ponad 636 tys. dol.

Pierwsza generacja pojawiła się w 2014 r. na Indiegogo.

Przygoda startupu Shortcut Labs z Internetem Rzeczy zaczęła się w 2013 r., kiedy zespół postanowił opracować inteligentny przycisk, który miał ułatwić życie użytkownikom gadżetów oraz pozwolić na ich obsługę w sposób bardziej tradycyjny — za pomocą guzika.

Na końcu 2014 r. na Indiegogo wystartowała pierwsza kampania Flic: The wireless smart button. W ciągu dwóch miesięcy firma zyskała 956 tys. dol. Pięć lat temu użytkownicy platform crowdfundingowych byli zachwyceni pomysłem połączenia tradycyjnego przycisku i nowych technologii.

W 2017 r. startup przedstawił na Indiegogo Flic Hub, czyli urządzenie, które pozwala zarządzać gadżetami bez wykorzystania smartfona. Podczas tamtej kampanii szwedzka firma zebrała 659 tys. dol. na produkcję huba.

Opinie o pierwszej generacji guzika są w większości pozytywne, ale nie rewelacyjne. Na Amazonie średnia ocena wynosi 3,1 na 5. Większość negatywnych komentarzy dotyczy nieprawidłowej pracy przycisków oraz aplikacji dla systemu iOS.

Nowy Flic Hub ma działać z iOS-em o wiele lepiej.

Druga generacja Flic Hub LR zyskała wsparcie systemu HomeKit od Apple, oznacza to, że wszystkie przyciski Flic (w tym guziki z poprzedniej generacji), które są podłączone do stacji integrującej, można skonfigurować w aplikacji Apple Home. Dzięki temu za pomocą guzików ma być możliwe obsługiwanie wszystkich funkcji w ekosystemie Apple Home.

Jakie akcje mogą być wykonane za pomocą guzików Flic?

Za pomocą przycisków Flic i Flic Hub można obsługiwać oświetlenie Philips Hue, LIFX, Ikea Tradfri oraz inteligentne wtyczki WeMo.

Przycisk Flic ma specjalne etui z zapięciem, dzięki czemu można go umieścić na każdej powierzchni: ścianie, drzwiach, lodówce, w samochodzie lub odzieży. Jeśli przyczepimy go w aucie, to jednym naciśnięciem wyślemy rodzinie wiadomość, że jesteśmy już w drodze do domu. A starsza osoba w przypadku złego samopoczucia może za pomocą takiego przycisku, przypiętego, chociażby do ubrania, wysłać wiadomość bliskim, że coś się stało lub po prostu wezwać karetkę.

Druga generacja przycisku została wyposażona w podświetlenie LED. Po naciśnięciu guzika, jeśli akcję udało się wykonać z powodzeniem, zapala się zielona lampka, a czerwona, jeśli z jakichś względów to się nie udało.

Przycisk Flic ma jednak konkurencję.

Według rankingu The ambient, do najlepszych gadżetów z kategorii smart button zalicza się Echo button, Logitech Pop smart button, Eve button, Fibaro the button oraz Flic.

Najtańszą opcją jest Echo button, który kosztuje 20 dol., jednak przycisku nie da się połączyć z HomeKitem i jeden przycisk może wykonywać jedynie jedną akcję.

REKLAMA

Ciekawą opcją jest Logitech Pop, który działa podobnie do przycisków Flic i Flic Hub, również wspiera system HomeKit, a nawet Samsung SmartThings w odróżnieniu od Flica. Jednak przyciski Pop są nieco większe i nie działają bez stacji bazowej. Na Amazonie zestaw (2 przyciski i 1 centralka) kosztuje około 100 dol.

Flic 2.0 i Flic Hub LR, oprócz kompatybilności z HomeKitem, oferują minimalistyczny design, niewielki rozmiar i przydatną kontrolkę w formie podświetlenia. No i przyciski Flic mogą działać bez centralki Flic Hub. Cena w przedsprzedaży na Indiegogo samego przycisku Flic 2.0 wynosi 25 dol., zestawu Flic Hub LR i 4 przycisków - 115 dol. Dostawa zaplanowana jest na październik 2019 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA