1. Spider's Web
  2. Technologie

Telewizja przez internet - z czym to się je? Testujemy IPTV od Cyfrowego Polsatu

Lokowanie produktu

Klasyczną telewizję oglądam teraz przez internet stacjonarny. Okazało się, że IPTV od Cyfrowego Polsatu w niczym nie ustępuje klasycznej kablówce albo satelicie.

14.06.2019
20:17
cyfrowy polsat dekoder iptv evobox ip telewizja przez internet netia światłowód plus

Klasyczna telewizja jest z reguły bezawaryjna i to jest jej ogromny plus, ale jak wiadomo, nie każde gospodarstwo domowe ma dostęp np. do kablówki. Nie wszyscy odbiorcy mają też możliwość lub chęć zamontować na dachu albo balkonie antenę satelitarną, by uzyskać dostęp do kanałów telewizyjnych. Dostawcy usług zdają sobie z tego sprawę i wpadli na rozwiązanie, jakim jest IPTV. Postanowiłem sprawdzić je w praktyce.

Ponieważ IPTV działa na Internecie stacjonarnym, przesiadłem się na światłowód od Plusa i postawiłem nowy router w domu. Potem dotarł do mnie kurier z dekoderem EVOBOX IP od Cyfrowego Polsatu. Jego zamontowanie było bułką z masłem. Wystarczyło podpiąć do niego dwa przewody: HDMI i od zasilania. Kabla antenowego podpinać nie trzeba. Ethernet też okazał się zbędny.

cyfrowy polsat dekoder iptv evobox ip telewizja przez internet netia światłowód plus class="wp-image-944918"

Sieć w standardzie Wi-Fi ac, jaką zapewnia router Plusa, okazała się na tyle stabilna i szybka, że telewizja internetowa działa bardzo dobrze. Kabel sieciowy mógłby się przydać u klientów z wolniejszych internetem. IPTV Cyfrowego Polsatu zadziała na łączach Plusa, Netii i Orange o przepustowości zaledwie 8 Mb/s na jeden dekoder.

IPTV od Cyfrowego Polsatu w praktyce

Uprzedzając pytania, nadmienię, że na gigabitowym łączu wszystko działa tak, jak trzeba. Zanim jednak pojawił się obraz z jednego z blisko 150 kanałów, musiałem dekoder skonfigurować, co trwało… zaledwie kilka minut. Nie trzeba było nawet podawać ręcznie loginu ani hasła do konta abonenckiego.

Dekoder podczas konfiguracji pobrał aktualizację oraz aktualną listę kanałów, a po ponownym uruchomieniu mogłem od razu zabrać się za oglądanie nadawanych na żywo kanałów. I tak w zasadzie nie widać tu żadnej różnicy pomiędzy IPTV i klasyczną telewizją. Ba, EVOBOX IP działa nawet szybciej niż wiele innych dekoderów.

W dodatku Cyfrowy Polsat przygotował dla swoich klientów kilka dodatkowych funkcji, dzięki którym linearna telewizja świadczona w modelu IPTV spotyka się w połowie z usługami typu VOD. W przypadku klasycznej telewizji kablowej i satelitarnej o niektórych z nich można pomarzyć.

cyfrowy polsat iptv telewizja przez internet evobox ip 1 class="wp-image-955724"

IPTV od Cyfrowego Polsatu pozwala uwolnić się od ramówki.

Godziny emisji audycji przyspieszyć się co prawda nie da, ale nie ma też powodu, by siadać przed telewizorem o określonej porze. Wybrane programy można „przewinąć” nawet o trzy godziny do tyłu dzięki funkcji TimeShift. Możliwe jest to nawet zaraz po włączeniu dekodera, dla dowolnego kanału z całej oferty.

W telewizjach satelitarnych i kablowych przewijanie jest możliwe wyłącznie dla kanału, który był wcześniej uruchomiony. Klasyczne dekodery buforują obraz na dysku twardym. W przypadku IPTV od Cyfrowego Polsatu strumień wideo jest dostarczany przez internet. Nie musi być to transmisja w czasie rzeczywistym.

Cyfrowy Polsat przygotował też funkcję, która ucieszy osoby skaczące po kanałach.

Dzięki temu, że odtwarzanie można w dowolnym momencie cofnąć aż o trzy godziny, praktycznie wszystkie trwające audycje można przewinąć do samego początku. W dodatku nie trzeba przewijać ich na podglądzie i celować w start filmu, serialu czy innego programu.

Interfejs dekodera EVOBOX IP pozwala na przewijanie do początku danej audycji jednym kliknięciem w dowolnym momencie. Ta funkcja nosi nazwę Restart – w menu dekodera oznaczona jako Oglądaj od początku. Dzięki temu mogę trafić na kanał, obejrzeć chwilę audycji ze środka, a jeśli mnie zaciekawi, to dopiero wtedy uruchomić ją od samego początku.

cyfrowy polsat iptv telewizja przez internet evobox ip 1 class="wp-image-955727"

Skakanie po kanałach na kilka różnych sposobów.

Przerzucać kanały można klasycznie odpowiednim przyciskiem na pilocie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wciskając dedykowany guzik, odpalić Program TV i to z jego poziomu zmieniać kanały, cały czas widząc, jakie audycje dana stacja zaplanowała. W ramach czytelnego interfejsu widz może sprawdzić, co będzie w najbliższym czasie lecieć.

Do tego dochodzi aktywna pauza. EVOBOX IP nie potrzebuje dysku twardego, bo zamiast nagrywać obraz cały czas w tle, po prostu pauzuje streaming z serwera. Wybrane audycje telewizyjne można z kolei odtwarzać na żądanie nawet w tydzień od emisji dzięki funkcji Catch UP. Nie zabrakło też wyszukiwarki.

cyfrowy polsat dekoder iptv evobox ip telewizja przez internet netia światłowód plus class="wp-image-944894"

IPTV od Cyfrowego Polsatu - co tam w ogóle można obejrzeć?

Klienci, którzy planują wykupienie usługi IPTV, mogą zdecydować się na jeden z kilku pakietów różniących się dostępnością stacji oraz ceną. Sam testuję teraz telewizję przez internet dającą mi dostęp do ponad 140 kanałów za 100 zł miesięcznie. Wśród nich warto podkreślić przede wszystkim:

  • HBO, HBO 2, HBO 3 oraz Cinemax i Cinemax 2;
  • AMC, ATM, AXN, BB First, Comedy Central, Fox HD;
  • Cartoon Network, Disney Channel, Disney XD;
  • BBC Earth, Discovery HD, National Geographic HD;
  • Polsat Sport, Polsat Sport Extra;
  • Eleven Sports 1, Eleven Sports 2 i Eleven Sports 3;
  • Eurosport 1, Eurosport 2, Extreme, TVP Sport HD;
  • TVP1, TVP2, TVP HD, TVN HD, Polsat, Super Polsat;
  • TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVN Style, MTV.

Warto zauważyć, że stacje ogólnodostępne, takie jak m.in. TVP, Polsat czy TVN, są w usłudze IPTV Cyfrowego Polsatu dostępne przez internet, w puli z innymi kanałami z oferty – żeby je odbierać, nie trzeba montować dodatkowo anteny DVB-T, jak to często jest stosowane w tego typu rozwiązaniach.

Oprócz kanałów premium i kanałów filmowych w ramach telewizji internetowej można uzyskać dostęp do innych stacji kojarzących się z telewizją kablową i satelitarną. W pakiecie znalazły się programy dla dzieci, edukacyjne oraz oczywiście te z telewizji ogólnodostępnej. Warto nadmienić, że w ofercie telewizyjnej IPTV można wybrać także pakiety sportowe z kanałami Polsat Sport Premium, czyli dostępem do Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA.

To jednak i tak tylko wycinek oferty programowej. Z pełną listą stacji dostępnych w ramach usługi IPTV oraz cennikiem można zapoznać się na stronie internetowej Cyfrowego Polsatu. Ceny zaczynają się od 20 zł miesięcznie za dostęp do 70 kanałów i kończą na 120 zł za 152 kanały (pełna oferta z kanałami premium).

cyfrowy polsat iptv telewizja przez internet evobox ip 1 class="wp-image-955730"

Do tego dochodzi ścisła integracja z serwisami VOD.

Trzeba pamiętać, że telewizja internetowa to nie jest zastępstwo dla serwisów VOD. To przecież usługi komplementarne. IPTV od Cyfrowego Polsatu łączy zalety telewizji linearnej z najmocniejszymi stronami usług typu wideo na żądanie i odpowiada na potrzeby współczesnego, wymagającego klienta.

Bezpośrednio w menu dekodera EVOBOX IP można uzyskać dostęp do materiałów z biblioteki Cyfrowy Polsat GO, a także z usługi HBO GO. W jednej chwili można oglądać najnowsze wydanie „Wydarzeń” na żywo, a potem uruchomić nowy sezon „Wielkich Kłamstewek” – nie przełączając źródła obrazu i nie wypuszczając z ręki pilota.

Tak jak skakanie po kanałach nadal ma swój urok, tak telewizja musi się dostosować do zmian. Cyfrowy Polsat na szczęście to rozumie, dodając rozwiązania pracujące w różnych technologiach i na różnych urządzeniach, których używają konsumenci, oraz funkcje pozwalające łatwo wrócić do wyemitowanych już audycji i elastycznie zarządzać swoją ramówką, a jego IPTV to faktycznie usługa na miarę końca drugiej dekady XXI wieku.

*Materiał powstał we współpracy z marką Cyfrowy Polsat

Lokowanie produktu
Najnowsze