REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iOS 13 będzie jeszcze szybszy i ładniejszy. Największa nowość dotyczy jednak prywatności

Apple pochwalił się licznymi optymalizacjami, jakie trafiły do najnowszej wersji iOS-a, dzięki czemu obsługa iPhone’a będzie jeszcze większą przyjemnością. Nie zabrakło też długo oczekiwanego ciemnego motywu interfejsu. Mnie osobiście najbardziej przekonało Zaloguj z Apple.

03.06.2019
20:09
iOS 13: szybszy, z trybem ciemnym oraz świetnym Zaloguj z Apple
REKLAMA
REKLAMA

Czy iPhone może działać jeszcze szybciej i płynniej? Entuzjaści Apple’a pewnie w to wątpią, ale ich ulubiona firma raz jeszcze ich zaskoczyła. Jeżeli wierzyć rewelacjom twórców iOS-a, wersja 13 systemu dla iPhone’a ma nawet o 30 proc. szybciej reagować na naszą twarz podczas uwierzytelniania niż poprzednia wersja. Dodatkowo, prawdopodobnie za sprawą jakiejś wymyślnej techniki kompresji, aplikacje z App Store mają być pobierana o 50 proc. szybciej, a ich aktualizacje nawet o 60 proc. Te same aplikacje mają się też uruchamiać dwukrotnie szybciej.

 class="wp-image-948695"

Na tym jednak nie koniec. Wiemy już z przecieków, że iOS 13 w końcu doczeka się ciemnego motywu interfejsu, który również będzie informował aplikacje firm trzecich o nowej palecie barwnej na ekranie. Interfejs, jak zawsze, prezentuje się zaskakująco estetycznie i czytelnie w nowej, wygaszonej wersji. Tyczy się to również wyglądu systemowych aplikacji.

iOS 13 z ciemnym motywem i optymalizacjami wydajności będzie też… inteligentniejszy.

Zniknie jeden z powodów do zastąpienia systemowej klawiatury jakąś inną, od zewnętrznego twórcy. Ta wbudowana w iOS-a w końcu będzie obsługiwała tryb pisania bez odrywania palca od ekranu (tak zwany swipe), co wedle wielu różnych pomiarów od licznych niezależnych firm pozwala na szybsze wprowadzanie tekstu od klasycznego pukania w ekran.

 class="wp-image-948731"

Nowy iOS, podobnie jak konkurencja, będzie teraz też zawierał mądrzejszą funkcję Udostępnij, która na bazie naszych przyzwyczajeń i kontekstu będzie proponować nam konkretne osoby, które prawdopodobnie mają być odbiorcą udostępnianej treści. iOS 13 doczekał się też zupełnie nowej wersji Apple Maps z usprawnionym interfejsem, ale… większość nowości jeszcze przez długi czas nie trafi do użytkowników z Polski.

Zainteresuję was jednak czymś innym: iPhone od teraz będzie mógł tylko jednorazowo przyznać aplikacji zewnętrznej dostęp do lokalizacji. To, wbrew pozorom, bardzo istotna nowość dla prywatności nas wszystkich. No, przynajmniej dla użytkowników iPhone’ów. Warto docenić też wykrywacz spamu w aplikacji Telefon, przekierowujący połączenia na pocztę głosową. iMessage zyskało z kolei obrazki profilowe, których widoczność możemy drobiazgowo ustawiać.

Zaloguj z Apple. Bo Facebook i Google nas śledzą. Oraz wygodna edycja zdjęć i wideo.

O Apple’u można mówić wiele, ale z pewnością należy przyznać, że jest to firma, która kładzie ogromny nacisk na ważną rzecz, jaką jest nasza prywatność i bezpieczeństwo. Dlatego też wprowadza alternatywę dla tworzenia kont za pomocą Facebooka, Konta Google czy innych usługodawców. Zaloguj z Apple będzie dostępne dla wszystkich aplikacji na wszystkie systemy operacyjne Apple’a, a także dla aplikacji webowych. Żadne prywatne dane użytkownika nie będą przez ten mechanizm przetwarzane.

 class="wp-image-948800"

Z innych nowości warto wspomnieć o nowych paczkach naklejek Memoji, które będą w wygodny sposób dostępne z poziomu klawiatury Apple’a. Bardzo ciekawie wygląda też wbudowany edytor zdjęć potretowych i ogólna większa możliwość dostosowania wykonanych fotografii do naszych potrzeb… a także do klipów wideo. Zwłaszcza że edycja tych drugich ma być równie intuicyjna, co retuszowanie fotografii.

REKLAMA

iOS 13 to także wiele więcej.

I na pewno będziemy mu się bliżej przyglądać. Sprawdzimy na pewno szybsze reakcje Siri, które również zostały zapowiedziane w kontekście wydawania poleceń przez AirPods. System ma się pojawić na iPhone'ach jeszcze w tym roku, na jesieni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA