REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Sony powoli odsłania karty. Mogliśmy obejrzeć z bliska smartfon Xperia 1

Xperia 1 to topowy smartfon Sony na ten rok, którego premiera zbliża się wielkimi krokami. Wreszcie miałem okazję go wziąć do ręki.

10.05.2019
17:27
electronics show 2019 xperia 1 smartfon 12
REKLAMA
REKLAMA

Sony zaprezentowało w tym roku podczas targów Mobile World Congress kilka nowych telefonów. Trzonem oferty są średniopółkowce Xperia 10 i Xperia 10 Plus, które niemal od razu trafiły do sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że Japończycy zapomnieli o tym najwyższym, najbardziej prestiżowym segmencie cenowym.

Xperia 1 pojawiła się jednak na MWC 2019 w zamkniętej gablocie.

Podobnie jak telefony ze zginanymi, elastycznymi ekranami, czyli Galaxy Fold i Huawei Mate X, topowy smartfon marki Sony w Barcelonie był pokazywany tylko za szybką. Sony zaplanowało bowiem premierę dopiero na czerwiec i nie było jeszcze gotowe oddać tego sprzętu w ręce dziennikarzy i pasjonatów.

electronics show 2019 xperia 1 smartfon class="wp-image-935501"

Sytuacja się jednak nieco zmieniła. Od medialnej premiery minęło już kilka miesięcy, a sklepowa premiera smartfona Xperia 1 odbędzie się już lada moment. Sony uznało, że idealnym momentem na zorganizowanie pokazu nowej perełki w ofercie będą targi Electronics Show 2019.

Xperia 1 - specyfikacja

Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 855, który wspiera 6 GB RAM. Do tego dochodzi w zależności od wersji 64 GB lub 128 GB przestrzeni na system i dane użytkownika, które można rozszerzyć o 512 GB dzięki kartom microSD. Do tego dochodzi standardowy zestaw modułów łączności - Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0, NFC itp.

Główny aparat w smartfonie Xperia 1 składa się z kolei z 3 obiektywów. Każdy z nich robi zdjęcia o wielkości 12 Mpix, ale różnią się innymi parametrami, w tym kątem widzenia i przysłoną. Kamera do selfie ma jeden szerokokątny obiektyw wykonujący fotografie o wielkości 8 Mpix. Akumulator ma zaś pojemność 3330 mAh.W obudowie nie zabrakło też portu USB-C, który wspiera szybkie ładowanie o mocy 18 W.

electronics show 2019 xperia 1 smartfon class="wp-image-935504"

Największym wyróżnikiem jest jednak ekran.

Bez dwóch zdań najważniejszym podzespołem jest tu 6,5-calowy ekran wykonany w technologii OLED. Sony zdecydowało się na panel 21:9 o rozdzielczości aż 3840 na 1644 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie aż 643 ppi. Ze względu na nietypowe, kinowe proporcje ekranu Xperia 1 ma aż 167 mm wysokości przy 72 mm szerokości. Grubość urządzenia to 8,2 mm przy masie 180 gram.

W przeciwieństwie do Xperii 10, która ma podobne gabaryty do Xperii 1, ekran umieszczony w topowym modelu jest niemal symetrycznie. Nie ma tu ogromnej ramki na górze i niemal niewidocznej na dole, tylko dwie dość wąskie ramki o podobnej szerokości po obu stronach. Szkoda jednak, że nie jest to konstrukcja bezramkowa, skoro telefon i tak jest strasznie wysoki.

electronics show 2019 xperia 1 smartfon class="wp-image-935492"
REKLAMA

Obawiałem się zresztą, że tak duże urządzenie będzie się trzymało niewygodnie w dłoni, ale w praktyce nie jest to dużo bardziej problematyczne w porównaniu do smartfonów o klasycznych proporcjach. Szkoda tylko, że egzemplarz telefonu dostępny na Electronics Show 2019 nie był w pełni ukończony - Sony pokazało wersje bez gotowego oprogramowania.

Mimo to już teraz mogłem sprawdzić, jak Xperia 1 leży w dłoni, jak grają głośniki stereo z włączonym systemem Dolny Atmos, a także - co najważniejsze - jak wygląda obraz na OLED-owym ekranie 21:9. Jego pokrycie kolorów to 100 proc. DCI-P3, a panel wykorzystujący autorskie technologie Sony o nazwach Triluminos i X-Reality Engine jest zgodny ze standardem HDR BT.2020. Dość powiedzieć, że jakość obrazu i dźwięku jest fenomenalna i nie mogę się doczekać, aż ten smartfon trafi do nas na testy redakcyjne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA