REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Microsoft Build już dziś. Oto, co na pewno zobaczymy

Microsoft Build (często zapisywany jako //build/) to organizowana od 2011 r. konferencja firmy Microsoft przeznaczona dla specjalistów zajmujących się tworzeniem oprogramowania i dedykowanych rozwiązań opartych o technologie tej firmy.

06.05.2019
9:17
Microsoft Build już dziś. Oto, co na pewno zobaczymy
REKLAMA
REKLAMA

To właśnie w trakcie konferencji Build Microsoft wyznacza plany rozwoju swoich narzędzi na kolejny rok i prezentuje swoją wizję przyszłości. Nie jest ona może tak spektakularna, jak targi z uczestnictwem publiczności typu PAX Expo, ale na pewno jest najistotniejsza dla branży programistycznej, szczególnie na pograniczu technologii i biznesu.

Tegoroczna edycja konferencji odbędzie się pomiędzy 6 a 8 maja w Seattle w stanie Waszyngton. Wybór tego miejsca jest nieprzypadkowy - w pobliżu, czyli w Redmond, mieści się siedziba firmy. Spider’s Web będzie tam i w tym roku, relacjonując dla was nowości z poletka Microsoftu.

Czego możemy się spodziewać po Build w 2019 r.?

Wiele z nowości, które zostaną ogłoszone w Washington Convention Center w Seattle, jest wciąż objętych tajemnicą. Jednak w komunikacji do mediów zarejestrowanych na konferencję firma zdradziła już kilka nowinek, których oficjalnego ogłoszenia możemy się spodziewać 6 maja.

Zagadnienia związane z AI dominującym tematem

Na pewno głównym tematem, na którym skupi się Microsoft, będzie adopcja sztucznej inteligencji przez producentów oprogramowania i dedykowanych rozwiązań. Jeszcze kilka lat temu rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją były kojarzone z nauką uniwersytecką, a nie z rozwiązaniami biznesowymi. Dziś sztuczna inteligencja zaczyna pojawiać się wszędzie.

Mimo to implementacja sztucznej inteligencji jest wciąż w powijakach. Jest to trudne, zarówno na etapie modelowania, jak i utrzymania naszego rozwiązania w środowisku produkcyjnym. Wizja Microsoftu, która zostanie nakreślona w trakcie Build 2019, to zmienić ten stan rzeczy. Firma twierdzi, że jednym z głównych celów w trakcie Build 2019 jest pomoc tym programistom, którzy nie mają doświadczenia w AI czy data science.

Sztuczna inteligencja w ręce mas

Z myślą o pokazaniu szczegółów w trakcie Build, Microsoft ogłosił tuż przed konferencją nowe narzędzia dla klientów chcących użyć AI w swoich produktach. Według inżynierów z Redmond, tacy klienci dzielą się na trzy kategorie:

  • Programiści i data scientists, którzy chcą pisać kod. Potrzebują narzędzi, które pozwolą im wykorzystać już zdobytą wiedzę. To właśnie dla nich powstały narzędzia code first (ang. najpierw kod), pozwalające użyć im znanych narzędzi i języków.
  • Drugą grupą są tzw. eksperci domenowi. Wiedzą dużo o swoim biznesie i o swoich danych. Nie znają się jednak na koncepcjach AI. Dla nich powstała opcja tworzenia rozwiązań bez kodu.
  • Trzecią kategorią użytkowników są ludzie, którzy zdobywają wiedzę o AI i są w stanie stworzyć modele odzwierciedlające procesy biznesowe, jednak nie piszą kodu. Oni potrzebują narzędzi wizualnych np. typu drag and drop.

Wszystkie te funkcje Azure Machine Learning i ich zastosowania będą pokazane szczegółowo w trakcie tegorocznej konferencji.

Oprócz wymienionych powyżej nowości Mirosoft tuż przed konferencją zdradził kilka innych, w tym między innymi:

REKLAMA
  • Możliwość programowania systemów wspierających decyzję dzięki nowej funkcji Decision zawartej w Azure Cognitive Services.
  • Użycie sztucznej inteligencji w wyszukiwaniu Azure Search, tzw. wyszukiwanie kognitywne.
  • Nowinka dla DevOpsów to rozwiązanie MLOps - umożliwiające budowanie całościowych systemów używających uczenia maszynowego.

Jestem pewien, że Microsoft trzyma jeszcze kilka asów w rękawie i w trakcie swojego expose Satya Nadella zdradzi nam jeszcze kilka niespodzianek, które trzymano do ostatniej chwili w ukryciu. Spider’s Web będzie informował o tym prosto ze Seattle.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA