REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Tak będzie działał iPhone - wszystko, co wiemy o iOS 13 przed premierą

Apple już lada moment podczas WWDC 2019 pokaże nowe wersje swoich systemów operacyjnych. Podsumowujemy, co zmieni się w najważniejszym z nich: iOS 13.

25.05.2019
11:19
iOS 13 wwdc 2019 co wiemy nowe funkcje
REKLAMA

Apple co roku podczas cyklicznego wydarzenia o nazwie Worldwide Developers Conference prezentuje kolejne wersje oprogramowania do smartfonów iPhone, tabletów iPad, komputerów Mac, inteligentnych zegarków Apple Watch i przystawek do telewizora Apple TV. WWDC 2019 pod tym względem nie będzie oczywiście wyjątkiem.

REKLAMA

iOS 13 - co nowego?

W poprzednim roku Apple skupił się na poprawkach związanych ze stabilnością, a nowości w smartfonach i tabletach było jak na lekarstwo. Zapowiada się jednak na to, że producent wynagrodzi fanom cierpliwość. Zmian w systemie iOS 13 o nazwie kodowej Yukon ma być naprawdę całkiem sporo.

Ciemny tryb interfejsu w iOS 13.

Największą i najbardziej rzucającą się w oczy nowością ma być opcjonalny ciemny tryb interfejsu. Podobne rozwiązanie pojawiło się już w zeszłym roku w systemie macOS na komputery Apple’a, a w ostatnich miesiącach coraz więcej deweloperów wprowadza funkcję zmiany kolorystyki na własną rękę.

W przypadku najnowszych iPhone’ów systemowy tryb ciemny może wpłynąć pozytywnie na czas pracy po odłączeniu telefonu od ładowarki. Wykorzystywane w iPhone’ach z rodziny X panele OLED nie pobierają bowiem prądu, by wyświetlać czarne piksele, które w tym trybie by dominowały.

Tryb ciemny będzie można włączyć na żądanie z poziomu Control Center. Nie wiadomo jednak, czy będzie można jego włączanie zautomatyzować, tak jak da się to zrobić w przypadku funkcji Night Shift. W przypadku komputerów Mac trzeba uciekać się do dodatkowego oprogramowania.

iOS 13 i klawiatura typu Swype.

Kilka lat temu w świecie Androida nastała rewolucja. Klawiatura o nazwie Swype pozwalała pisać poprzez przesuwanie palcem po ekranie, bez konieczności dotykania każdej litery z osobna. Dzisiaj oferuje to większość klawiatur, w tym od firm trzecich na iOS-a.

Ptaszki ćwierkają, że podobna funkcja stanie się niedługo częścią systemowej klawiatury Apple’a, ale równie możliwe jest, że dostępna będzie wyłącznie dla pracowników firmy. Mam nadzieję, że firma zdecyduje się udostępnić tę nowość wszystkim chętnym.

Integracja macOS z iOS.

System na komputery Apple’a ma zyskać więcej aplikacji dzięki projektowi Marzipan, który umożliwia portowanie programów z iPada na macOS, ale po stronie iOS-a też pojawią się zmiany. Jedną z nich będzie możliwość systemowego rozszerzenia pulpitu pomiędzy platformami. Ma to działać podobnie jak w przypadku aplikacji Duet Display i Luna Display. Tablet będzie mógł stać się dodatkowym ekranem dla komputera Mac wraz ze wsparciem rysika.

Zmiany w funkcji Czas przed ekranem i Czas spać.

W funkcji Czas przed ekranem pojawi się możliwość ustalania wedle harmonogramu, z kim dzieci mogą i nie mogą się kontaktować. Ja z kolei mam nadzieję, że ta funkcja rozszerzona zostanie na komputery z macOS. Bez tego dane są niepełne.

Zmiany dotkną również funkcję, która ułatwia udawanie się w objęcia Morfeusza. Pojawi się zaawansowana analityka snu. Tryb snu włączany w Centrum Sterowania ma włączać tryb Nie przeszkadzać i przyciemniać ekran blokady.

Nowe wersje aplikacji.

Odświeżenia mogą doczekać się systemowe aplikacje takie jak Zdrowie, gdzie dodany zostanie nowy ekran główny oraz sekcje dla osób niedosłyszących. Pojawi się też lepsza integracja z aplikacjami takimi jak Clue, Flo i Ovia, które mierzą cykl menstruacyjny.

Spodziewamy się też aktualizacji aplikacji Przypomnienia, w której pojawi się zupełnie nowy układ interfejsu dzielący je na sekcje rozmieszczone nie na liście, a w siatce. Wyszczególnione mają być zadania kończące się danego dnia, wszystkie zadania, wszystkie zaplanowane zadania i zadania z flagami.

W komunikatorze iMessage użytkownicy będą mogli wybierać swoje zdjęcie profilowe oraz wyświetlaną nazwę, a także wybierać, kto może je zobaczyć. Pojawią się też naklejki bazujące na Animoji. Find my Friends i Find my iPhone mają połączyć się z kolei w jedną aplikację o kodowej nazwie GreenTorch.

Apple Maps ułatwi z kolei zapisywanie miejsc, do których użytkownik często jeździ - jak np. adresy domu i pracy. Ulubione miejsca będzie można grupować i dodawać do nich własne zdjęcia. Apple Books wykorzysta z kolei grywalizację, by nakłaniać do pochłaniania większej liczby książek w wersji elektronicznej.

Ze zmian w iOS 13 ucieszą się również osoby, które zbudowały sobie Smart Home z wykorzystaniem HomeKit. Będą mogli w łatwy sposób wyświetlać obraz z kamer monitoringu. Pojawi się też opcja przeglądania archiwalnych nagrań. Z kolei HomePod ma rozpoznawać głosy kilku różnych domowników.

iOS 13 wprowadzi także nowe animacje i inne zmiany w interfejsie.

REKLAMA

Jedną z nich będzie animacja uruchamiania menu multitaskingu oraz minimalizowania aplikacji. Wizualnie odświeżony zostanie też ekran widżetów na lewo od ekranu głównego. Ciekawie zapowiada się przy tym odświeżone menu udostępniania, które ma samo sugerować odbiorców dla danej treści.

Safari otrzyma menedżer pobierania plików, a kto wie - może Apple pójdzie po rozum do głowy i pozwoli na przeglądanie z poziomu iOS zawartości pendrive’ów? Przydałoby się to zwłaszcza na nowych iPadach Pro. Tablety zyskają kilka innych usprawnień, w tym opcję uruchamiania kilku instancji tej samej aplikacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA