1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Ściema czy rewolucja? Samsung pokazuje telewizory 8K na targach Electronics Show 2019

Patronat medialny

Targi Electronics Show 2019 to jedna z najlepszych okazji na sprawdzenie, jak działają algorytmy rekonstrukcji obrazu na telewizorach QLED. Nie tylko na pięknym wyświetlaczu 8K, ale również na bardziej przystępnych cenowo modelach.

10.05.2019
14:18
electronics show 2019 qled 8k

Samsung nie jest pierwszym na świecie producentem demonstrującym możliwości telewizorów 8K. Ale to właśnie ta firma uczyniła ich potencjalny zakup jakkolwiek sensownym. Jak zapewne się doskonale orientujecie, treści w tak wysokiej rozdzielczości na rynku w zasadzie nie ma. A to oznacza, że bez dodatkowej zachęty posiadanie takiego sprzętu w domu może co najwyżej poprawić nasze samopoczucie, bo innych korzyści brak.

Samsung doskonale to rozumie. I ma na to rozwiązanie. Na potrzeby swoich najnowszych telewizorów opracował układy scalone z zaszytymi algorytmami sztucznej inteligencji, które na bazie milionów wzorców są w stanie dorysować brakujące piksele w obrazie o niższej rozdzielczości. Byłem przekonany, że to pic na wodę. Na szczęście byłem w błędzie.

Telewizory Samsung QLED 8K i nie tylko. Sztuczna inteligencja na Electronics Show 2019.

electronics show 2019 qled 8k class="wp-image-935198"

Działanie procesorów Quantum 4K i 8K mogłem już sprawdzić osobiście, a wrażeniami podzielę się w planowanej na najbliższe dni publikacji. Już teraz jednak mogę powiedzieć, że to działa. I co szczególnie istotne: nie tylko przy rekonstrukcji obrazu do 8K, na czym większość z nas – chociażby ze względów finansowych, to bardzo drogie sprzęty – i tak nie skorzysta.

To, co dużo bardziej mnie ekscytuje, to rekonstrukcja obrazu HD do 4K w tych bardziej mainstreamowych modelach. Skompresowane strumienie multimedialne z usług pokroju YouTube czy Netflix wyglądają zauważalnie lepiej. Bez sztuczności czy dziwnych artefaktów. Magia.

Przekonaj się sam. Zwłaszcza że na stoisku Samsunga jest bardzo… wygodnie.

electronics show 2019 qled 8kelectronics show 2019 qled 8k class="wp-image-935195"

Producent przygotował bardzo przyjemne stanowiska z telewizorami, dodatkowo sparowanymi z jego sztandarowymi soundbarami. Wygodne fotele, różne rodzaje treści i odpowiednie warunki pomagają nas przekonać do potencjalnego zainteresowania czy wręcz kupna produktów. Wypatrzyłem nawet jedno stanowisko z podłączoną konsolą do gier, na którym można sprawdzić działanie Trybu Gry w QLED-ach z włączonym inteligentnym rozjaśnianiem i upłynnianiem obrazu.

Targi Electronics Show 2019 odbywają się w dniach 10 – 12 maja w PTAK Expo w Nadarzynie pod Warszawą. Można na nich zobaczyć najnowsze rozwiązania techniczne. Od typowych i dających się przewidzieć gadżetów – takich jak najnowsze telefony komórkowe – aż po sprzęt wykorzystywany w misjach kosmicznych. Niektóre z wydarzeń będą premierami, którymi z pewnością będą się interesować również i entuzjaści z innych krajów.

Patronat medialny
Najnowsze