REKLAMA

Więcej terabajtów i więcej funkcji dla użytkowników Dropbox Plus i Professional

Jedna z najlepszych usług do przechowywania danych w chmurze i ich synchronizacji w końcu zostaje odświeżona. Tanio nie jest, ale w zamian otrzymujemy zauważalnie więcej.

30.05.2019 07.12
Więcej terabajtów i więcej funkcji dla Dropbox Plus i Professional
REKLAMA
REKLAMA

Mamy dobre wieści. Taryfy Plus i Professional w usłudze Dropbox zostały gruntownie odświeżone, na korzyść ich abonentów. W przypadku pierwszej taryfy pojemność na dane w chmurze została zwiększona do dwóch terabajtów, zaś w przypadku drugiej do trzech. Zmian doczekały się też taryfy dla firm. W Business Standard zwiększono pojemność do 5 TB, a także, co w tym przypadku tyczy się również Dropbox Advanced, zwiększono okres historii danych do odtworzenia do 180 dni.

Ile teraz kosztuje Dropbox?

Niestety Dropbox jest nadal niezbyt konkurencyjną usługą pod względem cenowym. Można oczywiście podnosić argument, że jakość tej usługi – w tym szybkość działania i dodatkowe funkcje – znacząco rekompensują wysoką cenę. Warto jednak zwrócić uwagę, że najbardziej wyważony dla użytkownika końcowego plan abonamentowy Dropbox Plus to nadal wydatek niemal 12 euro miesięcznie, co niezupełnie zachęca do porzucenia systemowych usług chmurowych. Dla porównania:

  • OneDrive oferujący 1 TB przestrzeni na dane i dostęp do usług i aplikacji Office 365 kosztuje 25 zł miesięcznie (przy rocznym zobowiązaniu)
  • Dysk Google oferujący 2 TB przestrzeni na dane (z których mogą również skorzystać usługi Gmail i Zdjęcia Google) to wydatek 94 zł miesięcznie (a więc jest drożej niż w usłudze Dropbox)
  • iCloud oferujący 2 TB przestrzeni na dane kosztuje 40 zł miesięcznie

Cena to nie wszystko. Dropbox Plus dostaje funkcję Smart Sync.

Dropbox Smart Sync to mechanizm bardzo przypominający migawki OneDrive’a. Dzieki niemu w systemowym eksploratorze plików mamy dostęp do wszystkich naszych danych, nawet jeśli suma ich objętości przekracza możliwości pamięci naszego urządzenia. Usługa w sposób inteligentny decyduje, które pliki mają być dostępne w całości lokalne, a które są tylko migawkami z metadanymi, które dopiero w razie konieczności zostaną w pełni zsynchronizowane.

Smart Sync był do tej pory dostępny wyłącznie dla abonentów Dropbox Professional, teraz trafia również bez dodatkowych opłat do osób płacących za Plusa. Usługodawca chwali się też zauważalnym usprawnieniem działania Smart Sync, w tym planowaną na nieodległą przyszłość techniką indeksowania treści tekstowych w plikach będących migawkami.

REKLAMA

Dodatkowo Dropbox wprowadza funkcję Rewind, podobną do onedrive’owej Historii wersji. Pozwala ona na odtworzenie naszego konta i zawartości w chmurowej pamięci z dowolnej chwili z okresu ostatnich 30 dni. Może okazać się ona bezcenna chociażby w razie infekcji złośliwym ransomware’em – wystarczy w takim przypadku po prostu odtworzyć stan pamięci sprzed paru godzin, dnia poprzedniego czy tygodnia.

Wszystkie omówione nowości są już dostępne dla użytkowników Dropboksa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA