1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Dane to paliwo XXI wieku. Bank Pekao organizuje hackaton, aby je jak najlepiej wykorzystać

Lokowanie produktu

Bank Pekao S.A. stawia przed studentami (i nie tylko) ciekawe zadanie: jak wykorzystać dane z terminali płatniczych? Jak je przystępnie zaprezentować i jak dzięki nim odpowiedzieć na potrzeby klientów banku?

09.05.2019
10:53
Bank Pekao zawita z hackatonem do Rzeszowa. Już za kilka dni

Hackatony to coraz popularniejszy sposób współpracy dużych firm z małymi zespołami entuzjastów, którzy zbierają się, aby w ciągu kilkudziesięciu godzin stawiać czoła ambitnym projektom. Bank Pekao z inicjatywy swojego Laboratorium Innowacji prowadzi obecnie całą serię takich wydarzeń w różnych miastach Polski. Była już Warszawa, Lublin i Kraków, a teraz czas na Rzeszów.

Politechnika Rzeszowska -  17-19 maja - #PekaoCoders

Co konkretnie będzie się działo w stolicy Podkarpacia? Zacznijmy od terminali płatniczych. Każdego dnia dokonujemy mnóstwo transakcji, które zapisywane są w bazach danych. Pomagają one zarządzać sprzedażą w sklepach czy dostarczać produkty analityczne dla biznesu.

Dane to paliwo czwartej rewolucji przemysłowej, w której właśnie żyjemy, więc każdemu powinno zależeć na ich jak najlepszym wykorzystaniu i prezentacji w nowoczesnej formule.

Wykorzystać je mogą nie tylko sklepy, ale również startupy (do stworzenia nowych platform), ośrodki badawcze (do przewidywania trendów) czy dziennikarze (do przygotowania artykułów).

Podczas hackatonu Bank Pekao daje dostęp do dużej, zanonimizowanej bazy danych.

Te dane na co dzień nie są dostępne. Podczas majowego weekendu w Rzeszowie zostaną wykorzystane w piaskownicy (nie trzeba się obawiać o utratę prywatności), aby uczestnicy hackatonu mogli opracować modele ich analizy.

Dane Banku Pekao połączone zostaną z otwartymi danymi Ministerstwa Cyfryzacji, a już tylko od chętnych będzie zależało ich zastosowanie. Do Rzeszowa przyjechać może każdy, kto ma pomysł na wykorzystanie danych z terminali.

A nawet jeśli nie ma pomysłu, to organizatorzy przydzielą go do odpowiedniego zespołu. Hackaton odbywał się bowiem będzie w formie pracy zespołowej (3-6) - pod okiem mentora, który zweryfikuje rzucane idee. Co ważne, wcale nie trzeba być specjalistą od big data, aby dołączyć do #PekaoCoders. Interdyscyplinarne spojrzenie ze strony marketingowej czy socjologicznej również się przyda.

Najlepsze zespoły trafią do warszawskiego finału.

Na nagrody mogą liczyć także trzy najlepsze zespoły w eliminacjach regionalnych. Pula nagród wynosi bowiem 10 tys. zł. Najlepsi zmierzą się w wielkim finale jesienią tego roku. Oprócz dodatkowych nagród finansowych mogą liczyć także na staż w banku.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego niż zachęcić do zapisów. Takie wydarzenia mogą nie tylko polepszyć wykorzystanie danych, które wszyscy generujemy każdego dnia, ale również przyspieszyć karierę studentów wchodzących w dorosłe życie.

* Materiał powstał we współpracy z PEKAO SA.

Lokowanie produktu
Najnowsze