REKLAMA

Dwa ekrany w jednym komputerze - tak wyglądają plany Asusa na nadchodzący rok

Czy dwa ekrany w laptopie mają sens? Asus uważa, że jak najbardziej, więc chwilę przed oficjalnym rozpoczęciem targów Computex zaprezentował szereg modeli wyposażonych w dodatkowy wyświetlacz.

27.05.2019 12.00
Dwa ekrany w jednym komputerze – tak wyglądają plany Asusa na nadchodzący rok
REKLAMA
REKLAMA

Najciekawszymi z nowych komputerów są 14-calowy Asus ZenBook Duo (UX481) oraz 15,6-calowy ZenBook Pro Duo (UX581). Modele te na pierwszy rzut oka mogą prezentować się bliźniaczo, ale różnią się rozmiarem, specyfikacją i ceną. Mniejszy model ma bowiem kosztować 5799 zł, podczas gdy za droższy zapłacimy aż 11 999 zł.

 class="wp-image-944753"

Większy komputer jest sporo szybszy, ponieważ jego sercem może być procesor Core i7-9750H lub Core i9-9980HK, wspierany przez maksymalnie 32 GB RAM, dwa napędy SSD oraz kartę graficzną GeForce RTX 2060. Mniejszy komputer ma zaledwie nieznany model procesora z linii Core i7, do 16 GB RAM oraz podstawowego GeForce’a MX250.

 class="wp-image-944750"

Asus ZenBook Pro Duo ma też zauważalnie lepszy ekran. Mamy tutaj bowiem do czynienia z wyświetlaczem OLED o rozdzielczości 4K, podczas gdy w mniejszym modelu zastosowano matrycę IPS FullHD. W obu przypadkach ekrany pomocnicze o marketingowej nazwie ScreenPad Plus to modele IPS.

Co ciekawe, dodatkowy ekran jest bardzo przydatny i pozwala na wygodną pracę w kilku oknach bez rezygnowania z pracy na pełnym ekranie. Efekt ten trudno jest opisać słowami, tego trzeba po prostu doświadczyć. W skrócie: mamy do czynienia z mobilnym odpowiednikiem pracy na kilku monitorach, co jest miłą odmianą od standardowych laptopów o dosyć ograniczonych możliwościach.

Niestety rozwiązanie to ma też pewne wady. Zastosowanie ogromnego ekranu zmusiło twórców laptopa do przesunięcia klawiatury na dół komputera, przez co praktycznie nie nadaje się ona do mobilnej pracy. Zdaniem Asusa nie jest to jednak problem, bo laptopa można doposażyć w podpórkę na nadgarstki, zaś nowe ZenBooki to przede wszystkim wydajne komputery stacjonarne w mobilnej formie.

Dlatego część osób potrzebujących drugiego ekranu i standardowego układu klawiatury może zdecydować się na kupno modelu Asus ZenBook (w wersji 13-, 14- oraz 15-calowej) lub Asus Vivobook (S14 lub S15). Ich gładziki zastąpiono ekranami ScreenPad 2.0. Jest to rozwiązanie mniej spektakularne niż ogromne ekrany w ZenBookach Duo, ale nie sposób odmówić mu wygody.

 class="wp-image-944735"

Warto też zwrócić uwagę na to, że pozwala ono na zachowanie standardowej formy laptopa i nie podwyższa przesadnie jego ceny. Przynajmniej tak można wnioskować po cenach nowych ZenBooków oraz Vivobooków, które pojawią się na półkach sklepowych w okresie wakacyjnym. Bazowy ZenBook 13 ma kosztować bowiem 4499 zł, zaś Vivobook S14 zaledwie 3499 zł.

REKLAMA
 class="wp-image-944732"

I to właśnie ten ostatni model może zdobyć w Polsce ogromną popularność. Łączy on bowiem niską cenę, unikalne funkcje wynikające z zastosowania drugiego ekranu oraz obecność wielu wariantów kolorystycznych, które są wyróżnikiem wszystkich komputerów z serii Vivobook. To może być hit nadchodzącej jesieni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA