Foto  / News

Zeiss Otus 100 mm f/1.4 to mocny kandydat na najlepszy obiektyw portretowy na rynku

Czy obiektywem pełnoklatkowym można uzyskać plastykę obrazu jak ze średniego formatu? Firma Zeiss zaprezentowała właśnie nowe szkło Otus 100 mm F/1.4 i twierdzi, że można.

Zeiss Otus 100 mm f/1.4 dołączył do zacnego grona obiektywów z serii Otus: 28 mm, 55 mm i 85 mm. Podobnie, jak poprzednicy, ma oferować najwyższą możliwą w swojej klasie jakość obrazu oraz wykonania, precyzję i genialną plastykę. To wszystko oczywiście w cenie dziesięcioletniego Passata w dieselu.

Zeiss Otus 100 mm f/1.4

Nowy Otus ma oferować plastykę jak ze średniego formatu

Zeiss Otus 100 mm f/1.4 to ma manualny obiektyw portretowy stworzony z myślą o pełnoklatkowych lustrzankach Canona i Nikona. Mimo to producent twierdzi, że szkło ma oferować plastykę, jak ze średnioformatowego zestawu. Śledząc produkty tej marki na przestrzeni lat, jestem w stanie uwierzyć w ich zapewnienie.

Zeiss Otus 100 mm f/1.4

W środku znajdziemy apochromatyczny układ z 14 soczewkami w 11 grupach, który ma niwelować występowania aberracji chromatycznej i przekłamań kolorystycznych. Nie zabrakło też soczewek asferycznych oraz powłoki antyrefleksyjnej redukującej występowanie blików i flar. Średnica filtra to 86 mm, minimalna odległość ostrzenia to 1 m, a przysłonę można domknąć do wartości f/16. Wymiary tego jasnego szkła są całkiem rozsądne (101 × 129 mm), ale waga to aż 1,4 kg.

Zeiss Otus 100 mm f/1.4

Obudowa obiektywu Zeiss Otus 100 mm f/1.4 jest wykonana z metalu, a jego nowoczesne wzornictwo wpisuje się w linie serii Otus. Nowa portretówka ma wyróżniać się również najwyższą jakością wykonania i imponującą ergonomią. Pierścień ostrości ma pracować z ogromną precyzją. Precyzją, która przecież wyróżnia manualne obiektywy.

Zeiss Otus 100 mm f/1.4

Kilka lat temu miałem przyjemność odwiedzić siedzibę i serwis Zeissa w Niemczech, gdzie technicy pokazali mi, w czym tkwi siła ich obiektywów. W dużym przybliżeniu widać wyraźnie różnicę w dokładności wyostrzenia zdjęcia z niską wartością przysłony pomiędzy dobrym obiektywem manualnym, a podobnej klasy szkłem z AF.

Zeiss Otus 100 mm f/1.4

Taką różnicę będzie wyraźnie widać w przypadku zdjęć portretowych wykonanych tak jasnym szkłem o ogniskowej 100 mm. Przy w pełni otwartej przysłonie f/1.4 różnicę w punkcie pola ostrości robi nawet milimetr poruszenia pierścieniem obiektywu. Zeiss Otus 100 mm F/1.4 ma tę precyzję zapewnić.

Zeiss Otus 100 mm f/1.4 - cena i dostępność w Polsce

Obecnie nie znamy oficjalnej ceny nowego obiektywu Zeiss Otus 100 mm F/1.4. Dobrze poinformowany serwis Nokishita twierdzi, że nowa portretówka ma kosztować ok. 4,5 tys. dolarów, co może dać ok. 17 500 zł.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst