Operatorzy  / Relacja

Orange Polska rozpoczyna współpracę z Google Cloud. Zaoferuje chmurę klientom biznesowym

Orange Polska ogłosił podpisanie porozumienia z Google Cloud. Na bazie umowy pomiędzy tymi dwiema firmami, które wspierać będzie Integrated Solutions, klienci biznesowi operatora będą mogli skorzystać z chmury obliczeniowej.

Firmy świadczące usługi dostępu do sieci telefonii komórkowej oraz internetu stacjonarnego nie zajmują się wyłącznie dostarczaniem sieci mobilnej lub kabli dających dostęp do globalnej wioski do domów i mieszkań. Operatorzy współpracują też ze światem biznesu i to w wielu różnych obszarach.

Orange postanowił, że ułatwi swoim partnerom przejście na rozwiązania chmurowe.

Telekom podpisał porozumienie z Google Cloud, co ogłoszono podczas tegorocznej edycji Innovation Gardens Summit w warszawskim Miasteczku Orange. Dzięki temu operator wspierany przez należący do niego zespół Integrated Solutions będzie mógł oferować swoim klientom „pełny zakres usług chmurowych”.

Warto tutaj wspomnieć, że współpraca firm Orange i Google rozpoczęła się już w 2017 r. Objęła wtedy pakiet G Suite. Teraz to partnerstwo się rozszerza. Dzięki nowemu porozumieniu operator będzie mógł wykorzystać Google Cloud Platform do wspierania rozwiązań z takich obszarów jak:

  • Big Data;
  • analityka;
  • uczenie maszynowe;
  • sztuczna inteligencja (AI);
  • Internet Rzeczy (IoT);
  • robotyzacja procesów (RPA);
  • aplikacje internetowe i mobilne.

Bożena Leśniewska, wiceprezes Orange Polska ds. Rynku Biznesowego, na spotkaniu z mediami stwierdziła, że Google jest obecnie jednym z najlepszych dostawców usług chmurowych. Dzięki temu operator będzie mógł „wspierać polskich przedsiębiorców” poprzez ułatwienie im cyfrowej transformacji biznesu.

Z małej chmury… duża chmura.

Jak na razie penetracja polskiego rynku przez usługi chmurowe nie stoi niestety na zadowalającym poziomie. Średnia w Europie to już 50 proc. wszystkich przedsiębiorstw, podczas gdy na naszym rynku wynosi ona 11 proc. Dostawcy usług tacy jak Orange, Google i Integrated Solutions chcą to zmienić.

Przedstawiciele firm, które chwaliły się dzisiaj podpisaniem porozumienia, smucą się tym, że nasz kraj jest nieco w tyle, ale nie kryją też… zadowolenia. To w końcu dla nich spora szansa na rozruszanie swojego biznesu polegającego na uchmurowianiu partnerów biznesowych.

Przejście do chmury to szansa dla polskiej gospodarki.

Magdalena Dziewguć, Territory Manager Central Europe w Google Cloud wyjaśnia, że współpraca z Orange sprawi, iż usługi jej firmy będą łatwo dostępne dla polskich przedsiębiorstw. Ułatwi to migrację, która jest „jednym z kluczowych elementów rozwoju i cyfrowej transformacji przedsiębiorstw”.

Przedstawicielka firmy Google przekonuje też, że „szybka adopcja technologii opartych o rozwiązania w chmurze może mieć krytyczne znaczenie dla budowania przewagi konkurencyjnej polskiej gospodarki”. Polski oddział Orange - nazywany „technologicznym doradcą firm i instytucji” - ma odegrać tu kluczową rolę.

Według badań International Data Corporation (IDC), rynek chmurowy w Polsce w ciągu najbliższych 3 lat podwoi swoją wartość. Szacuje się, że w 2022 r. będzie wart ok. 593,5 mln dolarów - wspominają przedstawiciele Orange Polska

Operator, który w 2018 r. zanotował 30 proc. wzrost w segmencie chmurowym, przekonuje, że obecnie jest „jednym z największych i najbardziej wszechstronnych dostawców usług dla biznesu wykorzystujących chmurę”. Dzięki firmie Integrated Solutions może oferować rozwiązania „dostosowane do specyfiki konkretnego odbiorcy”.

Wśród nich wyróżniane są infrastruktura serwerowa w modelach Infrastructure as a Service (IaaS) i Platform as a Service oraz (PaaS). Dzięki tym rozwiązaniom klienci Orange Polska nie muszą się sami martwić o sprzęt, a płacą tylko za te zasoby, których używają. Kwestie techniczne przerzucają na partnera.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst