REKLAMA

Zmiany w sieci Orange. Coraz więcej stacji bazowych z agregacją pasma i szybszym internetem

Orange pochwalił się właśnie kolejnymi zmianami w swojej sieci. Kolejne stacje bazowe oferują zasięg 4G LTE w paśmie 2100 MHz z agregacją pasma.

26.04.2019 10.35
orange 4g let 2100 MHz
REKLAMA
REKLAMA

Operatorzy telefonii komórkowej robią sporo, by poprawić swój zasięg. Odbywa się to nie tylko poprzez stawianie stacji bazowych w nowych lokalizacjach, ale również za sprawą modyfikacji tych istniejących. W taki sposób można zwiększyć przepustowość sieci, co przekłada się pośrednio na lepsze transfery.

W przypadku sieci Orange jedną ze zmian, jakie wprowadzono w ostatnim czasie, jest wykorzystanie sieci 4G LTE w paśmie 2100 MHz. Pomarańczowy telekom już pod koniec zeszłego roku rozpoczął proces rekonfiguracji swoich stacji bazowych z myślą o tej częstotliwości. Teraz operator pochwalił się osiągnięciem kolejnego kamienia milowego.

4G LTE w paśmie 2100 MHz od Orange

Przedstawiciele telekomu podali dzisiaj na blogu, że już blisko 4,5 tys. stacji bazowych korzysta z 4G LTE w paśmie 2100 MHz. Jeszcze rok temu ta częstotliwość była wykorzystywana do świadczenia usług wyłącznie w sieci 3. generacji. Orange uznał, że pasmo 2100 MHz woli przeznaczyć po części na 4G LTE, bo to tutaj jest ryzyko wystąpienia wąskiego gardła.

Taka decyzja nie dziwi. Już teraz 90 proc. transferu danych u pomarańczowego operatora realizowana jest w sieci 4. generacji. W dodatku rozpowszechnianie się technologii VoLTE (Voice over LTE) sprawia, że coraz więcej rozmów głosowych realizowanych jest w sieci 4G - bez konieczności przełączania się na sieć 3G podczas odbierania telefonów i w trakcie wykonywania połączeń.

Agregacja pasma w Orange.

Wykorzystanie pasma 2100 MHz na rzecz sieci 4G LTE pozwoliła zwiększyć operatorowi liczbę stacji bazowych z agregacją pasma. Obecnie wspiera to rozwiązanie już 7000 z nich. Jak podaje Orange, na początku roku prace prowadzone były głównie w lokalizacjach nadmorskich, bo tam nie przeszkadzał śnieg, ale obecnie zmiany wprowadzane są również w innych regionach.

REKLAMA

4G LTE w paśmie 2100 MHz obecne jest dzięki temu już teraz w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Toruń, Bydgoszcz, Łódź, Poznań, Kraków, Szczecin i Olsztyn, a także w Trójmieście i na Śląsku. Oprócz tego w kwietniu 2019 roku Orange uruchomilił 4G LTE w paśmie 2100 MHz na stacjach, na których do tej pory to pasmo obsługiwało jedynie sieć 3G w miejscowościach:

  • Mazury: Ełk, Kalinowo, Prostki, Giżycko, Węgorzewo, Kruklanki, Gołdap, Dubeninki, Mrągowo, Mikołajki, Piecki, Olecko, Pisz, Orzysz, Ruciane Nida, Biała Piska;
  • Małopolska i Śląsk: Myślenice, Lubień, Oświęcim, Andrychów, Kalwaria, Wadowice;
  • Lubuskie i Wielkopolska: Sława, Wschowa, Przemęt, Leszno, Gostyń, Kościan, Rawicz, Włoszakowice, Czempiń;
  • Dolnośląskie: Szklarska Poręba, Oleśnica, Jelcz-Laskowice, Oława, Długołęka;
  • Mazowsze: Mińsk Mazowiecki, Celestynów, Tarczyn, Jabłonna, Siedlce, Maków Mazowiecki, Ostrów Mazowiecki.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA