Nauka  / Artykuł

Zmiany klimatyczne zmusiły neandertalczyków do kanibalizmu

Do takich wniosków doszli francuscy naukowcy po dokładnym zbadaniu jaskini Moula-Guercy - jednego z nielicznych miejsc, które do dziś przechowuje informacje na temat interglacjału eemskiego.

Był to interglacjał poprzedzający ostatnie zlodowacenie w Europie. To również okres, w którym klimat ocieplał się w bardzo szybkim tempie. Naukowcy twierdzą, że zmiana była bardzo gwałtowna - Ziemia ociepliła się od temperatur z okresu lodowcowego do klimatu bardzo przypominającego ten dzisiejszy w okresie kilku ludzkich pokoleń. To był bardzo trudny czas dla naszych przodków.

Kanibalizm był koniecznością dla neandertalczyków

Wróćmy jednak do tego, co francuscy naukowcy znaleźli w Moula-Guercy, czyli szczątków 6 neandertalczyków, na szkieletach których zaobserwowali takie same nacięcia, jak na kościach innych ssaków odsłoniętych w tej samej jaskini. Alban R. Defleur i Emmanuel Desclaux uważają, że obecność tych śladów świadczy o tym, że ciała neandertalczyków poddano obróbce rzeźnej. Jednym słowem: jakaś silniejsza grupa zabiła ich i zjadła. Francuzi postanowili poznać powody takiego postępowania.

W tym celu zaczęli przyglądać się kolejnym warstwom archeologicznym jaskini, które - o ile ktoś wie jak je odczytywać - są całkiem pokaźnym zbiorem informacji o epoce, w której powstały. W tym przypadku mówimy o okresie między dwoma zlodowaceniami, w którym klimat ocieplał się w bardzo szybkim tempie, co miało oczywiście ogromny wpływ na ziemską florę i faunę. Widzicie, nasi neandertalscy przodkowie byli raczej przyzwyczajeni do stepowego krajobrazu, w którym co rusz można było natknąć się na jakieś większe zwierzę, które można było upolować i zjeść.

Ni z tego ni z owego krajobraz zaczął zmieniać się w zastraszająco szybkim tempie przez co miejsce reniferów i włochatych mamutów zajęły mniejsze gryzonie, żółwie i węże, które emigrowały na teren obecnej Francji z rejonu Morza Śródziemnego. Trudno najeść się szczurem...

Przez to, że zwierzęta, które żyły w tym klimacie zniknęły, niektórzy neandertalczycy jedli to, co mogli znaleźć, w tym również swoich sąsiadów - mówi Desclaux.

Autorzy najnowszego badania podkreślają, że kanibalizm u naszych przodków spowodowany był brakiem innego pożywienia. Dowodem na potwierdzenie tej teorii jest analiza szkliwa w uzębieniu neandertalczyków. Odkryte na nim długie pęknięcia, zdaniem Desclauxa i Moula-Guercy'ego sugerują długie okresy niedożywienia u ich właścicieli.

Oznacza to mniej więcej tyle, że błyskawicznie postępujące zmiany klimatyczne doprowadziły wiele neandertalskich plemion na skraj desperacji. Nie mogąc zapewnić sobie innego źródła jedzenia, zmuszeni byli do zabijania i jedzenia swoich pobratymców. Przynajmniej w niektórych przypadkach. Francuski duet naukowców nie wyklucza bowiem, że kanibalizm u naszych przodków mógł mieć również charakter rytualny.

Nam nic takiego oczywiście nie grozi

To nie jest bowiem tekst, w którym staram się dowieść, że gwałtowne ocieplenie klimatu sprawi, że powrócą mroczne czasy, w których będziemy zjadać się nawzajem. Naszemu gatunkowi nic takiego nie grozi, bowiem już dawno zakończyliśmy rozdział, w którym głównymi sposobami na pozyskiwanie jedzenia było łowiectwo i zbieractwo. Dziś, dzięki rozwojowi nauki,, mamy farmy kontrolowane przez sztuczną inteligencję i całkiem nieźle dopracowane metody chowu przemysłowego zwierząt.

Prognozowany wzrost średnich temperatur na naszej planecie sprawi oczywiście, że koszty produkcji jedzenia wzrosną, a niektóre regiony zaczną cierpieć na długotrwałe susze i ograniczony dostęp do wody pitnej. Do tego dochodzą jeszcze migracje klimatyczne i kilka innych drobiazgów, ale do kanibalizmu raczej nie dojdzie. Jeśli już, to prędzej zdecydujemy się na zrezygnowanie z jedzenia mięsa, co dla niektórych będzie pewnie równie drastycznym krokiem.

Na razie jednak nie spieszymy się z wprowadzaniem jakichkolwiek zmian, które powstrzymałyby postępujące ocieplenie klimatyczne, więc powyższe scenariusze to na razie takie gdybanie naukowców.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst