REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Tak wygląda odświeżony sklep Google Play. Nareszcie w Material Theme

Sklep Google Play nareszcie doczeka się odświeżenia i nowego wyglądu zgodnego z wytycznymi Material Theme. Zobaczcie, jak wygląda.

11.04.2019
20:47
Priorytety dla deweloperów
REKLAMA
REKLAMA

Pomyślcie o aplikacjach mobilnych Google’a. Co przychodzi wam na myśl w pierwszej chwili? Mnie: chaos i brak konsekwencji. Mimo tych negatywnych skojarzeń widzę też wyraźny trend, którym jest minimalizm. Z każdym miesiącem zakrojony coraz szerzej.

Tymczasem spójrzcie na obecną aplikację sklepu Google Play. Co widzicie? Ja widzę w niej projekt sięgający dwóch-trzech lat wstecz, kiedy w świecie mobilnym dominowały jeszcze kolory. Czy były to lepsze czasy? Pozostawiam to ocenie każdemu z osobna.

Sklep Google Play to jedna z ostatnich dużych aplikacji Google’a bez Material Theme. Teraz się to zmieni.

google play sklep w material theme class="wp-image-921021"

Nowy wygląd sklepu Google Play możemy zobaczyć dzięki ekipie 9to5Google, która odkryła zmiany zaszyte w aplikacji sklepu w wersji 14.5.52. Pamiętajmy, że nie musi to być końcowy wygląd, który wdroży Google. Mogą zajść pewne zmiany, ale zrzuty ekranu dokładnie pokazują kierunek, w którym zmierza aplikacja.

google play sklep w material theme class="wp-image-921015"

Ten kierunek dobrze znamy. Kolorowy - w tym wypadku zielony - pasek u góry zostanie zastąpiony czystą bielą. Pojawią się nowe ikony , a główne kategorie zostaną przeniesione na pasek u dołu, dzięki czemu łatwiej będzie można sięgnąć do nich kciukiem.

google play sklep w material theme class="wp-image-921006"

Każda sekcja (Filmy, Książki, Muzyka) zachowa swój kolor (różowy, niebieski, czerwony), ale będzie on zaznaczony w znacznie mniejszym stopniu. Pojawią się jedynie akcenty kolorystyczne w postaci kolorowej ikony i paska podświetlającego zakładkę.

Poza tym Google podrasuje nieco szczegóły. Przyciski zmienią obramowanie i stopień zaokrąglenia rogów. Pojawi się też nowy font.

Te zmiany są potrzebne.

W pierwszej chwili może się wydawać, że bieli jest za dużo. Że to nie przystoi w czasach ekranów OLED, które są wręcz stworzone do (nie) wyświetlania czerni.

REKLAMA

Niedawno wziąłem jednak do ręki smartfona ze starszą wersją Gmaila, w której nadal był siermiężny czerwony pas u góry aplikacji. I wiecie co? Wyglądało to bardzo archaicznie na tle najnowszej wersji Gmaila, która jest znacznie lżejsza, nowocześniejsza i bardziej minimalistyczna.

To samo będzie się tyczyć sklepu Google Play, dlatego czekam, aż ten - swoją drogą bardzo istotny - element systemu zostanie w końcu przebudowany. Kiedy? Na to pytanie odpowiedź zna tylko Google, ale wygląda na to, że stosowna aktualizacja już się zbliża.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA