REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowy Chromebook Acera to idealny komputer dla moich rodziców. Rozważam zakup dwóch sztuk

Największą wadą Chromebooka 714 od Acera jest to, że nie trafi do szerokiej sprzedaży w Polsce i będzie dostępny tylko na zamówienie. A szkoda, bo sprzęt ten jest wręcz stworzony dla niezbyt wymagających osób, które szukają komputera na lata. Czyli dla zdecydowanej większości.

12.04.2019
9:03
Oto Acer Chromebook 714. Rozważam zakup 2 takich chromebooków
REKLAMA
REKLAMA

I choć miałem okazję używać tego modelu zaledwie przez kilka minut, bardzo mocno rozważam zakup dwóch sztuk. Odkryłem bowiem, że jest to idealny laptop dla moich rodziców.

 class="wp-image-921090"

Wiem o tym, ponieważ już od kilku lat korzystają oni z Chromebooków, zresztą też produkcji Acera. W moim rodzinnym domu od ponad czterech lat wykorzystywane są dwie sztuki modelu Acer Chromebook 13 (CB5-311) i sprawują się perfekcyjnie. Pozwalają na przeglądanie sieci, nie psują się i nie pozwalają na wgrywanie złośliwego oprogramowania.

Jednak nie zawsze tak było

Przez bardzo długi czas moi rodzice korzystali z komputera z Windowsem, którego marka wyjątkowo nie jest ważna, bo jego największą wadą był właśnie sam Windows. Nie było w tygodnia, w którym z laptopem nie działy się cuda. Coś się przestawiało, zawieszało, psuło, pojawiał się wirus. Klasyk.

Po wymianie komputera na Chromebooka wszystkie te problemy zniknęły jak ręką odjął. System był równie ograniczony, co intuicyjny i bezproblemowy. A jako że moi rodzice nie byli w stanie zauważyć wspomnianych ograniczeń, Chromebook przyniósł im same korzyści. Teraz spokój mają zarówno oni, bo korzystają z bezproblemowego komputera, jak i ja, bo nie dzwonią do mnie z pytaniami i zgłoszeniami nowych problemów.

Nie jest jednak tak, że wspomniany Chromebook jest idealny. Z racji wieku powoli zaczyna szwankować w nim akumulator. Przez ostatnie kilka lat zwiększyły się też wymagania wielu programów, w tym przeglądarek internetowych. Dlatego procesor Tegra K1 wspomagany przez 4 GB RAM-u zaczyna powoli niedomagać. Najbardziej jednak irytuje mnie plastikowa obudowa, na której widać ślady kilkuletniego użytkowania.

Dlatego myślę o wymianie Chromebooka na nowego

Zaprezentowany właśnie 14-calowy Acer Chromebook 714 (lub 15-calowy model 715) ma bardziej energooszczędny procesor (Celeron, Pentium, Core - zależnie od preferencji), który współpracuje z 8-16 GB RAM i 32-128 GB pamięci wewnętrznej. Niewątpliwym plusem tego komputera jest w pełni metalowa obudowa spełniająca standard militarny, która znacznie lepiej zniesie próbę czasu niż plastik. Miłymi dodatkami są też czytnik linii papilarnych, podświetlana klawiatura oraz dostęp do sklepu Google Play, który pozwala na instalowanie dodatkowych aplikacji.

REKLAMA
 class="wp-image-921096"

Co więcej, nie jest to sprzęt przesadnie drogi, bo kosztuje zaledwie 2199 zł za najtańszą wersję. Moim zdaniem nie jest to wygórowany koszt za świetnie wykonany komputer, który powinien bez problemu wytrzymać od 3 do 5 lat. Dlatego jeżeli ktoś szuka Chromebooka do codziennej pracy - i może ją wykonywać na Chrome OS - to model 714 będzie mógł uznać za sprzęt kompletny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA