REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Zastanówcie się, zanim zrobicie zdjęcie. Przejmujący apel Muzeum w Auschwitz

Muzeum w Auschwitz apeluje — szanujcie pamięć zmarłych. Odwiedzajcie nas, róbcie zdjęcia, publikujcie je, opowiadajcie o tym, co się tu zdarzyło, ale pamiętajcie, że jesteście w miejscu kaźni. Jego ofiary zasługują na szacunek. 

22.03.2019
9:33
Zastanówcie się, zanim zrobicie zdjęcie. Przejmujący apel z Auschwitz
REKLAMA
REKLAMA

Zrobiło się cieplej. Do Polski zaczną napływać wycieczki z całego świata. Jest jedno miejsca, które przyciąga je w sposób szczególny. Jeśli zapytanie znajomych z zagranicy, jakie miejsca kojarzą w Polsce, prawie na pewno prędzej czy później usłyszycie tę nazwę. Auschwitz.

Muzeum w Auschwitz wystosowało przejmujący apel do odwiedzających:

Kiedy przyjeżdżacie do Auschwitz, pamiętajcie, że jesteście w miejscu, gdzie zostało zamordowanych ponad 1 mln osób. Uszanujcie ich pamięć. Są lepsze miejsca, żeby uczyć się chodzenia na równoważni niż to, które symbolizuje wywóz setek tysięcy osób na śmierć - napisali przedstawiciele muzeum.

Niektóre ze zdjęć robionych na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-II Birkenau są na tyle oburzające, że ich autorzy są ścigani przez prokuraturę, tych jest na szczęście niewiele. Plagą są innego rodzaju fotografie, ja nazywam je roboczo słitfociami z moich radosnych wakacji.

Tory prowadzące do bramy wejściowej są tym miejsce, które najczęściej pojawia się na fotografiach w mediach społecznościowych. Część z tych zdjęć przedstawia po prostu bramę obozową i tory, które do niej prowadzą, część to jednak fotografie uradowanych turystów trzymających się za ręce, robiących jaskółkę na torach, wdzięczących dzióbek do oka aparatu. Wiecie ja, ja, ja i jeszcze raz ja, a w tle to piękne miejsce, które jest symbolem rozpaczy i jednej z największych tragedii w historii Europy.

Muzeum pokazuje, że można też inaczej

Muzeum nie ograniczyło się jednak do połajanek. Kilka godzin później pokazało na Twitterze, jak można inaczej upamiętnić swoją wizytę w tym strasznym miejscu. Nawet jeśli wykorzystuje się do tego Instagrama.

REKLAMA

Fotografie zrobione w muzeum Auschwitz przez odwiedzających mogą upamiętnić ofiary i pomóc w edukowaniu na temat historii Auschwitz. Rzeczywiście obraz może być wart tysiąc słów.

Przeszukaliśmy Instagrama, żeby znaleźć takie wspaniałe przykłady - napisali przedstawiciele muzeum.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA