REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jeżeli Netflix wariuje na twoim Xboksie, nie musisz regulować odbiornika. Nie jesteś sam

Masz najwydajniejszą konsolę na rynku i nowoczesny telewizor, zdolny do wyświetlania obrazu w formacie Dolby Vision? To super. A teraz wyłącz obsługę tego formatu w konsoli. No chyba, że chcesz oglądać seriale na ćwiartce ekranu.

05.03.2019
21:10
Xbox One Dolby Vision
REKLAMA
REKLAMA

Odkryłem wczoraj wieczorem nową usterkę w konsoli Xbox One, a przynajmniej nikt do tej pory wcześniej publicznie jej nie zgłaszał. Jest ona związana z oglądaniem treści w formacie Dolby Vision z usługi Netflix. To oczywiście już na samym początku ogranicza grupę dotkniętych ją osób: telewizory zgodne z Dolby Vision jeszcze nie są powszechne, a większość widzów – wydaje mi się – raczej korzysta w wbudowanych w telewizor aplikacji.

Ja jednak doceniam wygodę obsługi usług VoD i gier wideo jednym urządzeniem, na dodatek biorąc pod uwagę specyfikę mojego kina domowego nie mogę korzystać z nich w inny sposób – przynajmniej nie bez zrezygnowania z rozwiązań Dolby. A gdy wczoraj chciałem się zrelaksować i odpocząć przy nowym odcinku serialu, aplikacja od Netfliksa zaczęła szaleć.

Netflix na Xbox One wyświetla obraz tylko w rogu ekranu. To wina implementacji mechanizmu Dolby Vision.

Gdy skończyły mi się pomysły jak naprawić ten problem, poprosiłem o pomoc na reddicie. Okazuje się, że nie jestem jedyny – już kilkoro innych członków tamtejszej społeczności potwierdziło, że ma ten sam problem. Treści zakodowane w Dolby Vision wyświetlają się w rogu ekranu. Treści w HDR10 i SDR są odtwarzane bez problemu.

Nie jest przy tym jasne co dokładnie jest źródłem problemu. Jedna z ostatnich aktualizacji oprogramowania Xbox One wprowadzała „usprawnienia związane z odtwarzaniem treści w 4K i HDR”. Niedawno też ukazała się aktualizacja serwisowa aplikacji Netflix na Xbox One.

Biorąc pod uwagę fakt, że microsoftowa implementacja Dolby Vision jest programowa (cokolwiek by to nie znaczyło) oraz że w wyniku błędu obraz wyświetlany jest na ćwiartce ekranu (co sugeruje stosowanie bufora ramki Full HD) można zgadywać, że Netflix i Microsoft nie uzgodniły wzajemnie wprowadzanych przez siebie zmian w oprogramowaniu.

Co to jest to Dolby Vision i jak rozwiązać problem z aplikacją Netflix na Xbox One?

REKLAMA

Usterkę zgłosiłem zarówno do pomocy technicznej Microsoftu, jak i Netfliksa. Na razie nie otrzymałem jeszcze informacji zwrotnej. Tymczasowym rozwiązaniem jest niestety wyłączenie obsługi Dolby Vision w ustawieniach samej konsoli. Netflix na dziś i tak jest jedyną aplikacją, która wykorzystuje ten format Dolby na Xbox One. Nie robi też tego żadna gra. Po wyłączeniu, Netflix zacznie odtwarzać uszkodzone treści w HDR10, który działa bez problemu.

Dolby Vision to jeden z dwóch proponowanych następców HDR10. Oferuje względem poprzednika możliwość dynamicznej zmiany parametrów obrazu. Różnice w jakości są dostrzegalne, nie jest to jednak coś szczególnie istotnego. Więc tak jak rozumiem irytację dotkniętych problemem – owa frustracja i mnie dręczy – tak przynajmniej zbyt wiele nie tracimy. Choć mam nadzieję, że Netflix i Microsoft szybko rozwiążą ten problem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA