REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 10 pozwoli ci zapomnieć, gdzie położyłeś telefon. Aplikacja Twój telefon rozwija skrzydła

Systemowa aplikacja Twój telefon umożliwi ci uruchamianie androidowych aplikacji na twoim komputerze lub tablecie z Windows 10. A także zapewni ci pełną kontrolę nad twoim telefonem.

12.03.2019
15:29
Aplikacje z Androida już niedługo na urządzeniach z Windows 10
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 od wersji 1809 zawiera całkiem użyteczną aplikację Twój telefon (widoczna na zrzucie poniżej), dzięki której możemy przeglądać ostatnio wykonane zdjęcia oraz – a może przede wszystkim – odbierać i wysyłać wiadomości tekstowe bezpośrednio z naszego komputera. Do tego ostatniego celu chętnie jej używam, ale na tym jej użyteczność się w zasadzie kończy. No chyba że ktoś ma ogromną awersję do przesyłania zdjęć przez chmurę.

windows 10 aplikacje z androida class="wp-image-902802" title="Windows 10 i aplikacja Twój telefon"

To niedługo się zmieni. Microsoft pracuje nad znacznym zwiększeniem funkcjonalności tej aplikacji. Co więcej, zaraz ruszają beta-testy nowej wersji. Niestety, nie mogę w nich uczestniczyć (dlaczego? o tym za chwilę), jednakże i tak jestem bardzo nią zainteresowany.

Aplikacja Twój telefon w Windows 10 zapewni na PC i tablecie dostęp do całego telefonu. I wprowadzi aplikacje z Androida na Pulpit.

Aplikacja będzie potrafiła wyświetlić na ekranie naszego komputera lub tabletu to, co wyświetla nasz telefon z Androidem. Po połączeniu z naszym urządzeniem mobilnym wyświetlacz telefonu pojawi się w stosownym oknie, z którym oczywiście możemy wejść w interakcję za pomocą gładzika, myszki lub palca.

Będziemy mogli więc uruchamiać na naszym urządzeniu z Windows 10 androidowe aplikacje niemal bez żadnych limitów. Jedynym, choć istotnym ograniczeniem jest to, że aplikacje te nie będą wyświetlane w dedykowanych im oknach, a w obrębie okna z aplikacją Twój telefon, w takich samych proporcjach, co wyświetlacz naszego urządzenia mobilnego. Choć w aplikacji Twój telefon pojawią się skróty do zainstalowanych na telefonie programów, nie trzeba będzie więc przeklikiwać się przez androidowego launchera.

Niestety, nie wszyscy będą mogli się cieszyć tymi nowościami.

Na razie w ramach testów Microsoft udostępnia aplikację wyłącznie posiadaczom tabletu Surface Go. Co więcej, zadziała ona wyłącznie z telefonami Galaxy S8, Galaxy S8+, Galaxy S9 i Galaxy S9+. Docelowo jednak mają być obsługiwane wszystkie telefony z Androidem Nougat lub nowszym. Pozostaną jednak ograniczenia względem tabletów i komputerów PC z Windows 10.

windows 10 aplikacje z androida class="wp-image-902805" title="Windows 10 i aplikacja Twój telefon"
REKLAMA

Nowość ta zadziała wyłącznie na urządzeniach wyposażonych w moduł Bluetooth LE (Low Energy). A nie każdy sprzęt, nawet ten z Bluetoothem, oferuje tę wersję standardu. Na szczęście możemy łatwo sprawdzić, czy nowość ta u nas zadziała. W tym celu należy uruchomić systemową aplikację Menedżer urządzeń i tam znaleźć kategorię Bluetooth. W moim przypadku (zrzut powyżej) sterownik od razu listuje funkcję LE, ale u niektórych z was może być konieczne dwukliknięcie na ikonie bluetoothowego adaptera, zajrzenie do karty Szczegóły i tam na rozwijanej liście Właściwość sprawdzić, czy tryb LE jest dostępny.

Nie wiemy, kiedy nowa wersja aplikacji Twój telefon wyjdzie z testów. Wiemy jednak, że nie jest ona związana z nową wersją Windowsa, pojawi się jako zwykła aktualizacja aplikacji w Microsoft Store – na domyślnych ustawieniach systemu zostanie zainstalowana automatycznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA