Oprogramowanie  / News

Facebook przypomniał sobie o Messengerze dla Windowsa, można już testować nową aplikację

Picture of the author

Aplikacje Facebooka w wersji na Windows są koszmarne w porównaniu do edycji na iOS-a i Androida, choć na desktopach siłą rzeczy nie mają sobie równych. Przez długi czas trwały w stagnacji, co na szczęście się zmienia.

Microsoft swego czasu liczył na powszechne wykorzystanie opracowanego przez siebie mechanizmu, dzięki któremu w niemal automatyczny sposób twórcy aplikacji mieli konwertować swoje programy na iOS-a do wersji zgodnej z Windows 10. Z wielkich planów nie wyszło nic, prawie nikt nie skorzystał z tego rozwiązania. Zanim jednak jego rozwój porzucono, Microsoft pozyskał ważnego partnera.

Był to Facebook, którego aplikacje miały być pokazem siły tej technologii. Do dziś Windows jest jedynym systemem desktopowym, na który dostępne są aplikacje Facebooka, Messengera i Instagrama. Wszystkie są konwersją z iOS-a. I choć subiektywnie i tak wolę korzystać z aplikacji niż z otwartych w przeglądarce kart, tak jedyne, co można powiedzieć dobrego, to fakt, że działają. Jako tako.

Messenger dla Windowsa się zmieni. Facebook już testuje aktualizację aplikacji, możesz również i ty.

Nie, nie, w żadnym razie nie jest pisana od nowa. Ale sam fakt, o którym doniósł serwis Aggiornamenti Lumia, że ruszyły beta-testy nowej wersji aplikacji klienckiej jednego z najpopularniejszych komunikatorów na świecie jest godny odnotowania. Aplikacje Facebooka na Windows są wyjątkowo opasłe i dość mało responsywne i bardzo potrzebują uwagi swoich twórców.

Opisywany Messenger akurat najmniej – dużo bardziej czekam na odświeżenie Instagrama, którego zaprojektowana pod iPada logika interfejsu zupełnie nie pasuje pod Windows. No ale i z pobudki w kwestii Messengera się bardzo cieszę.

Wersja beta nowego Messengera (a więc nieukończona, mogąca jeszcze sprawiać kłopoty) dostępna jest w Microsoft Store, podobnie zresztą jak wersja produkcyjna aplikacji. Poza oczyszczeniem kodu zmieniono ekran logowania, wprowadzono wyszukiwarkę czatów, przebudowano menu ustawień oraz wprowadzono kilka pomniejszych zmian, takich jak funkcja oszczędzania pakietów sieciowych dla tych, co łączą się z Internetem za pośrednictwem limitowanych łącz.

Ciekawe czy i kiedy Facebook przerzuci się na PWA.

Z aktualizacji aplikacji dla Windowsa powinniśmy się cieszyć, jeżeli dysponujemy komputerem z tym systemem operacyjnym. Beta-testy nowej wersji sugerują jednak, że Facebook ani myśli przechodzić na PWA, a więc format aplikacji, który zadziała bez zmian w kodzie na każdym systemie operacyjnym. Szkoda, bo to z kolei oznacza, że w przewidywalnej przyszłości użytkownicy macOS-a i systemów linuksowych nadal będą musieli polegać na wersji webowej komunikatora. A ta nie wszystkim wystarcza do szczęścia.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst