REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Oprogramowanie

Aktualizacja została wstrzymana: Firefox 66 rozwiązywał problem z automatycznym odtwarzaniem wideo

Mozilla szykuje się do premiery kolejnej wersji swojej przeglądarki internetowej. Firefox 66 ucieszy osoby, które narzekają na autoplay materiałów wideo. To jednak nie koniec nowości.

firefox 66 autoplay video
REKLAMA
139 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

AKTUALIZACJA: Mozilla wstrzymała aktualizację Firefoksa 66 z powodu krytycznej usterki. Więcej informacji na końcu publikacji.

Aktualizacja przeglądarki firmy Mozilla o nazwie Firefox 66 przynosi liczne nowości. Najważniejszą z nich jest opcja automatycznego wyciszania audio w materiałach wideo. To świetna wiadomość, bo autoplay ścieżki dźwiękowej w filmach to jeden z najbardziej irytujących pomysłów twórców stron internetowych.

Firefox 66 - blokada funkcji autoplay dla dźwięku

Mechanizm odtwarzania ścieżki audio po otwarciu strony internetowej upodobali sobie wydawcy inwazyjnych reklam, które atakują odbiorców głośnym dźwiękiem. Dzieje się to często w środku nocy, gdy pozostali domownicy już śpią.

Autorzy przeglądarek walczą z nim już od lat. Firefox 66 na systemy Windows, macOS i Linux jest kolejnym rozdziałem tej wojny. Przeglądarka będzie automatycznie blokowała dźwięk ze stron internetowych.

Mozilla na szczęście przewidziała przy tym różne scenariusze i nie chce wylewać dziecka z kąpielą. Firefox 66 pozwoli dodać witryny do wyjątków. Dzięki temu można wyłączyć blokadę w np. serwisach społecznościowych lub w usługach typu VOD.

Jakie inne zmiany przynosi Firefox 66?

Oprócz blokady funkcji autoplay oraz generycznych „usprawnień stabilności i wydajności”, które pojawiają się bodaj we wszystkich aktualizacjach, nowa wersja przeglądarki firmy Mozilla wprowadzi usprawnienia w wyszukiwarce. Od teraz można wyszukiwać treści, ograniczając się do otwartych kart.

Oprócz tego w Firefox 66 pojawia się funkcja zakotwiczenia scrollowania. Ma to sprawić, że witryny internetowe podczas ładowania nie będą skakać po ekranie. Zmieniono też wygląd stron informujących o błędach związanych z certyfikatami oraz dodano nowe menu zarządzania skrótami klawiaturowymi.

Mozilla prowadzi też eksperymenty na użytkownikach.

Firefox 66 zacznie wyświetlać na ekranie nowej karty wpisy z usługi Pocket. Nie jest to nowość, z której skorzystają wszyscy. Widoczna będzie wyłącznie dla części użytkowników, w dodatku wygląd tej strony może się różnić w zależności od użytkownika, niezależnie od platformy.

W przypadku wersji na system Windows przeglądarka otrzymuje natomiast wsparcie dla Windows Hello. Dzięki temu będzie można uwierzytelniać się w sieci poprzez skanowanie twarzy lub odcisku palca. Z kolei tryby interfejsu w Windows 10 - ciemny oraz jasny - mogą od teraz przejąć władzę nad kolorem paska tytułowego.

Firefox 66 ucieszy też posiadaczy laptopów Apple’a wyposażonych w Touch Bar. Firefox 66 dostaje po raz pierwszy wsparcie dla dodatkowego ekranu dotykowego w MacBookach Pro z 2016 r. i nowszych. W wersji do systemu Linux naprawiono zaś błąd, który powodował zamrażanie się programu przy pobieraniu plików.

AKTUALIZACJA: Firefox 66 dotrze do nas z opóźnieniem. Powstrzymały go slajdy PowerPointa.

Jak się okazało już po premierze nowej wersji przeglądarki, Firefox 66 ma poważne błędy z obsługą webowej wersji aplikacji PowerPoint. Edytowanie prezentacji za pomocą tej aplikacji przestało być możliwe. Tekst wpisywany do slajdów z poziomu Firefoksa 66 znika i nie można go zapisać. Mozilla zdecydowała się więc wstrzymać dystrybucję aktualizacji, na dziś najświeższą wersją dostępną do pobrania jest Firefox 65.

REKLAMA

Usterka w przeglądarce została zdefiniowana przez Mozillę jako krytyczna, do bezzwłocznej naprawy. Należy się więc spodziewać, że jej naprawienie i przywrócenie Firefoksa 66 do dystrybucji nastąpi w przeciągu najbliższych dni, jeżeli nie godzin. Po Sieci krążą też nieoficjalne poradniki, jak wymusić w Firefoksie 66 działanie starszej wersji modułu do obsługi wprowadzania tekstu, chociażby pod tym adresem. Naszą radą pozostaje jednak cierpliwość i poczekanie na oficjalną aktualizację od Mozilli.

*Współpraca: Maciej Gajewski

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA