REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Aktualizacja została wstrzymana: Firefox 66 rozwiązywał problem z automatycznym odtwarzaniem wideo

Mozilla szykuje się do premiery kolejnej wersji swojej przeglądarki internetowej. Firefox 66 ucieszy osoby, które narzekają na autoplay materiałów wideo. To jednak nie koniec nowości.

22.03.2019
8:25
firefox 66 autoplay video
REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: Mozilla wstrzymała aktualizację Firefoksa 66 z powodu krytycznej usterki. Więcej informacji na końcu publikacji.

Aktualizacja przeglądarki firmy Mozilla o nazwie Firefox 66 przynosi liczne nowości. Najważniejszą z nich jest opcja automatycznego wyciszania audio w materiałach wideo. To świetna wiadomość, bo autoplay ścieżki dźwiękowej w filmach to jeden z najbardziej irytujących pomysłów twórców stron internetowych.

Firefox 66 - blokada funkcji autoplay dla dźwięku

Mechanizm odtwarzania ścieżki audio po otwarciu strony internetowej upodobali sobie wydawcy inwazyjnych reklam, które atakują odbiorców głośnym dźwiękiem. Dzieje się to często w środku nocy, gdy pozostali domownicy już śpią.

Autorzy przeglądarek walczą z nim już od lat. Firefox 66 na systemy Windows, macOS i Linux jest kolejnym rozdziałem tej wojny. Przeglądarka będzie automatycznie blokowała dźwięk ze stron internetowych.

Mozilla na szczęście przewidziała przy tym różne scenariusze i nie chce wylewać dziecka z kąpielą. Firefox 66 pozwoli dodać witryny do wyjątków. Dzięki temu można wyłączyć blokadę w np. serwisach społecznościowych lub w usługach typu VOD.

Jakie inne zmiany przynosi Firefox 66?

Oprócz blokady funkcji autoplay oraz generycznych „usprawnień stabilności i wydajności”, które pojawiają się bodaj we wszystkich aktualizacjach, nowa wersja przeglądarki firmy Mozilla wprowadzi usprawnienia w wyszukiwarce. Od teraz można wyszukiwać treści, ograniczając się do otwartych kart.

Oprócz tego w Firefox 66 pojawia się funkcja zakotwiczenia scrollowania. Ma to sprawić, że witryny internetowe podczas ładowania nie będą skakać po ekranie. Zmieniono też wygląd stron informujących o błędach związanych z certyfikatami oraz dodano nowe menu zarządzania skrótami klawiaturowymi.

Mozilla prowadzi też eksperymenty na użytkownikach.

Firefox 66 zacznie wyświetlać na ekranie nowej karty wpisy z usługi Pocket. Nie jest to nowość, z której skorzystają wszyscy. Widoczna będzie wyłącznie dla części użytkowników, w dodatku wygląd tej strony może się różnić w zależności od użytkownika, niezależnie od platformy.

W przypadku wersji na system Windows przeglądarka otrzymuje natomiast wsparcie dla Windows Hello. Dzięki temu będzie można uwierzytelniać się w sieci poprzez skanowanie twarzy lub odcisku palca. Z kolei tryby interfejsu w Windows 10 - ciemny oraz jasny - mogą od teraz przejąć władzę nad kolorem paska tytułowego.

Firefox 66 ucieszy też posiadaczy laptopów Apple’a wyposażonych w Touch Bar. Firefox 66 dostaje po raz pierwszy wsparcie dla dodatkowego ekranu dotykowego w MacBookach Pro z 2016 r. i nowszych. W wersji do systemu Linux naprawiono zaś błąd, który powodował zamrażanie się programu przy pobieraniu plików.

AKTUALIZACJA: Firefox 66 dotrze do nas z opóźnieniem. Powstrzymały go slajdy PowerPointa.

Jak się okazało już po premierze nowej wersji przeglądarki, Firefox 66 ma poważne błędy z obsługą webowej wersji aplikacji PowerPoint. Edytowanie prezentacji za pomocą tej aplikacji przestało być możliwe. Tekst wpisywany do slajdów z poziomu Firefoksa 66 znika i nie można go zapisać. Mozilla zdecydowała się więc wstrzymać dystrybucję aktualizacji, na dziś najświeższą wersją dostępną do pobrania jest Firefox 65.

REKLAMA

Usterka w przeglądarce została zdefiniowana przez Mozillę jako krytyczna, do bezzwłocznej naprawy. Należy się więc spodziewać, że jej naprawienie i przywrócenie Firefoksa 66 do dystrybucji nastąpi w przeciągu najbliższych dni, jeżeli nie godzin. Po Sieci krążą też nieoficjalne poradniki, jak wymusić w Firefoksie 66 działanie starszej wersji modułu do obsługi wprowadzania tekstu, chociażby pod tym adresem. Naszą radą pozostaje jednak cierpliwość i poczekanie na oficjalną aktualizację od Mozilli.

*Współpraca: Maciej Gajewski

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA