REKLAMA

Microsoft w ostatniej chwili zmienia aktualizację 1903 dla Windowsa 10

Microsoft mimo przeniesienia aktualizacji Windowsa 10 w fazę końcowych testów podejmuje dość ryzykowną decyzję wprowadzenia kilku ostatnich nowości. W tym drobną dla większości z nas i ogromną dla nielicznych.

04.02.2019 17.36
windows 10 arm chrome
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 1903 w teorii znajduje się już w ostatniej fazie opracowywania, jaką jest release. Ta służy zazwyczaj wyłącznie do usuwania wykrytych błędów i niedoróbek we wprowadzonych wcześniej nowościach, celem przygotowania systemu do masowej dystrybucji. Wydawać by się mogło ostatnim rzutem na taśmę Microsoft dodał kilka drobiazgów.

Godnych odnotowania są dwa. Z jednego skorzystamy niemal wszyscy z nas, którzy używają Windowsa 10 bez nakładek interfejsu, bo dotyczy jednego z najważniejszych systemowych narzędzi. Drugi możemy określić drobiazgiem tylko z uwagi na liczbę potencjalnie zainteresowanych użytkowników: bo sama zmiana w sensie użytkowym jest niezwykle istotna, choć dotyczy wyłącznie środowiska Windows Mixed Reality.

Co ciekawe, członkowie programu Windows Insider używający polskiej wersji językowej systemu nie mogą testować tych nowości, przynajmniej w przypadku Windows 10 Pro. Nie dlatego, że nie trafią one do Polski: tym razem w drodze wyjątku nie została opublikowana testowa wersja systemu w naszym języku.

Najpopularniejsze aplikacje widoczne od razu w systemowej wyszukiwarce Windows 10 1903.

windows 10 1903 wyszukiwarka

Wydzielenie Cortany z Windowsa pozwoliło na wprowadzenie w ostatniej chwili drobnej nowości do systemowej wyszukiwarki. Po aktualizacji do wersji 1903, gdy klikniemy w ikonę wyszukiwarki, to poza dotychczasowym formularzem wyświetlone zostaną nam najczęściej używane przez nas aplikacje.

To wygodne w sytuacji, gdy akurat nasze ręce nie znajdują się na klawiaturze (w tym wypadku najszybszą metodą nadal wydaje się wciśnięcie przycisku [WIN] i wpisanie jej nazwy na klawiaturze). W trybie tabletowym oraz gdy nasze ręce są akurat bliżej myszki lub gładzika niż klawiatury, może to być użyteczne. Mówiłem przecież, że to drobiazg, prawda?

Dziesiątki tysięcy nowych programów dla platformy Windows Mixed Reality.

windows 10 1903 wyszukiwarka

No dobrze, ten nagłówek to pewne nadużycie. Środowisko Windows Mixed Reality dla gogli do wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości pozwalało nam już od dawien dawna na uruchamianie dowolnych aplikacji dla Windowsa, w tym aplikacji klasycznych Win32.

Z tych ostatnich mogliśmy jednak korzystać wyłącznie w sposób przypominający ten z Windowsa 8 - cały Pulpit był traktowany w kontekście interfejsu jako pojedyncza aplikacja z otwartymi oknami programów Win32. Nie mogliśmy poszczególnych aplikacji klasycznych rozmieszczać w wirtualnej przestrzeni, w przeciwieństwie do nowoczesnych aplikacji Universal Windows Platform. To rozróżnienie ma być w Windowsie 10 1903 zniesione, a aplikacje Win32 w końcu tak użyteczne i wygodne, jak te UWP.

Tak przy okazji: systemowy klient pocztowy stanie się używalny w ciemnym motywie interfejsu.

windows 10 1903 wyszukiwarka

Nie jest to co prawda bezpośrednio związane z Windowsem 10 1903, ale członkowie programu Windows Insider zaczęli też otrzymywać nową, testową wersję aplikacji Poczta i Kalendarz. Znacząco w niej usprawniono współpracę z ciemnym motywem interfejsu.

REKLAMA

Dziś, gdy go wybierzemy, sam interfejs co prawda przybierze ciemne barwy, ale wszystkie pozostałe elementy – jak na przykład wiadomości pocztowe – pozostaną nietknięte, a więc zazwyczaj są wyświetlane jako czarny tekst na białym tle. Co w zasadzie redukuje sensowność wykorzystania ciemnego motywu. Ten błąd projektowy w końcu zostanie usunięty. A przy okazji: dodana została możliwość zdefiniowania domyślnej czcionki nowego maila.

Aktualizacja Windowsa 10 do wersji 1903 spodziewana jest na kwiecień bieżącego roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA