Nauka  / News

Dzisiejszy Superksiężyc to zjawisko, które szkoda byłoby przegapić

Dziś, 19 lutego na nocnym niebie zobaczymy kolejne, przepiękne zjawisko z Księżycem w roli głównej. Chodzi o Superksiężyc, który oprócz swoich pokaźnych rozmiarów emanować będzie wyjątkowo jasnym blaskiem. Następne takie wydarzenie będzie mieć miejsce dopiero za kilka lat.

Samo zjawisko Superksiężyca polega na tym, że nasz naturalny satelita osiąga tzw. perygeum swojej orbity. Mówiąc prościej: skraca on swój dystans do naszej planety na tyle, że różnicę w jego rozmiarze możemy dostrzec gołym okiem. Fani astrofotografii z kolei będą mogli zapolować na naprawdę szczegółowe fotki Księżyca.

Dzisiejszy Superksiężyc będzie 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy od średnich wartości.

Z danych opublikowanych przez amerykańską agencję kosmiczną NASA wynika, że następne, tak samo jasne jak dzisiaj zjawisko Superksiężyca będzie miało miejsce dopiero w grudniu 2026 r. Tak duży odstęp w czasie między tymi najbardziej spektakularnymi interakcjami z naszym satelitą spowodowane są drobnymi nieregularnościami pomiędzy układami Ziemia-Księżyc i Ziemia-Słońce.

Bardziej dociekliwym polecam zabawę z tą stroną, na której można sprawdzić odległość pomiędzy Ziemią i Księżycem dla poszczególnych dni w kalendarzu. Według danych tam przedstawionych, dziś w nocy oglądać będziemy Księżyc z odległości 356,7 tys. km.

Superksiężyc nad polskim niebem - jak się przygotować?

Superksiężyc w pełni pojawi się na polskim niebie ok. 16:53. Niestety, o tej porze nasz satelita zacznie się już oddalać od punktu perygeum, który osiągnie o 10 rano. Osobom zainteresowanym obserwacją tego zjawiska polecam oczywiście zaopatrzenie się np. w lornetkę i udanie się w miejsce z dala od sztucznych źródeł światła. W poszukiwaniach idealnego spotu może przydać się ta mapa.

Jeśli chodzi o porady dla fotografów, to polecę świetny tekst Marcina, w którym opisuje on wszystkie sztuczki, których będziecie potrzebować do zrobienia idealnego zdjęcia. Oprócz listy dodatkowego sprzętu i podpowiedzi związanych z ustawieniami aparatu polecam zwrócić uwagę na akapit dot. samej kompozycji zdjęć. No chyba, że ktoś będzie polował na klasyczny kadr z ogromną tarczą Księżyca i przelatujący przez nią samolot. To też działa.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst