REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Oto 10 najlepszych fotografii wykonanych iPhone’ami

Apple promuje dziesięć najlepszych zdjęć wykonanych iPhone'ami. To świetne fotografia, ale jak to bywa w wypadku Apple'a nie obyło się bez pewnych kontrowersji. 

27.02.2019
11:38
Shot on iPhone 2019
REKLAMA
REKLAMA

Apple od dawna promuje jakość zdjęć z iPhone'ów nie tylko na swoim pięknym kanale na Instagramie, ale też w reklamach telewizyjnych, billboardach i magazynach. Fotografowie są zachęcani do korzystania z hashtagu #ShotOniPhoneApple, a Apple później wyróżnia najlepsze z nich. Takich postów jest już ponad 6,7 mln, jest więc z czego wybierać.

Marketingowcy Apple'a postanowili zorganizować konkurs, w którym zostanie wybranych 10 najlepszych zdjęć wykonanych iPhone'ami.

O rozpoczynający się w styczniu konkursie Shot on iPhone Challenge szybko zrobiło się głośno. Niestety w negatywnym kontekście. Internauci zwracali uwagę, że w konkursie nie ma nagród rzeczowych ani finansowych, a poza tym Apple zastrzega sobie prawo do używania fotografii wszędzie, także w swoich materiałach reklamowych. Ten zapis wywołał burzę, ale z czasem organizator konkursu podał, że jednak zapłaci fotografom, którzy wykonają 10 zwycięskich zdjęć, za wykorzystanie ich prac na billboardach i innych kanałach marketingowych. I wierzę, że tak się stało lub stanie.

 class="wp-image-895249"

Apple podaje, że jest to konkurs z najlepszymi zdjęciami wykonanymi iPhone'ami, ale jest tu pewien haczyk.

W konkursie mogły wziąć udział jedynie zdjęcia wykonane najnowszymi urządzeniami, czyli od iPhone'a Xs Max po iPhone'a 7. Jeśli ktoś zrobił genialne zdjęcie starszym urządzeniem, nie był brany pod uwagę. Nie jest to sprawiedliwe podejście, a sprytny marketingowy kruczek, który ma w jakimś stopniu zagwarantować wysoką jakość obrazków i realnie promować urządzenia, które są w sprzedaży.

No bo przecież jeśli wygrałoby zdjęcie z iPhone'a 6, nikogo nie zachęciłoby do zakupu najnowszej słuchawki Apple'a. Nikt chyba zatem nie ma wątpliwości, że nadrzędnym celem konkursu jest reklama. A promocja fotografii i realny wybór najlepszych zdjęć jest dopiero mniej znaczącym dodatkiem. Dodatkiem, który mnie tu najbardziej interesuje i który realnie wpływa na promocję tej sztuki.

W skład jury weszło zacne grono: Pete Souza, Austin Mann, Annet de Graaf, Luísa Dörr, Chen Man, Phil Schiller, Kaiann Drance, Brooks Kraft, Sebastien Marineau-Mes, Jon McCormack and Arem Duplessis. To bez wątpienia wybitni fotografowie, którzy świetnie wykonali swoją pracę i wybrali bardzo dobre zdjęcia.

Widać, że fotografie są różnorodne: jest kilka kadrów czarno-białych, większość kolorowych. Niektóre bardzo delikatne, inne mocno nasycone i wręcz krzyczące kolorami. Mamy klasyczne krajobrazy, jak i zabawę kompozycją, liniami, odbiciami czy typowo instagramowy kadr z boiskiem do koszykówki i kolorowymi blokami. Jest więc na czym zatrzymać wzrok i czym się inspirować.

Shot on iPhone Challange - nagrodzone zdjęcia

Shot on iPhone class="wp-image-895123"
Fot. Alex Jiang (US), @justphotons, iPhone XS Max
Shot on iPhone class="wp-image-895132"
Fot. Blake Marvin (US), @blakemarvin,iPhone XS Max
Shot on iPhone class="wp-image-895135"
Fot. Darren Soh (Singapur), @darrensohphoto, iPhone XS Max
Shot on iPhone class="wp-image-895147"
Fot. Nikita Yarosh (Białoruś), @yarosh.nikita_, iPhone 7
Shot on iPhone class="wp-image-895138"
Fot. Dina Alfasi (Izrael), @dinalf, iPhone X
Fot. Elizabeth Scarrott (US), @liz.scarrott, iPhone 8 Plus class="wp-image-895141"
Fot. Elizabeth Scarrott (US), @liz.scarrott, iPhone 8 Plus
Shot on iPhone class="wp-image-895126"
Fot. Andrew Griswold (US), @andrewgriswold, iPhone XS
Shot on iPhone class="wp-image-895129"
Fot. Bernard Antolin (US), @bernardantolin, iPhone XS Max
REKLAMA
Shot on iPhone class="wp-image-895144"
Fot. LieAdi Darmawan (US), @adidarmawan, iPhone XS
Shot on iPhone class="wp-image-895150"
Fot. Robert Glaser (Niemcy), @yungbrioche, iPhone 7
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA