1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Nazwa.pl doceniona przez NASK. Polski rejestr na 4. pozycji najlepiej zabezpieczonych rejestrów domen w Europie

Lokowanie produktu

W ostatnim kwartale 2018 roku w ciągu jednego dnia rejestrowano średnio 2,5 tys. nazw domeny .pl - wynika z najnowszego raportu NASK. Twórcy zestawienia docenili markę nazwa.pl za działania w kwestii bezpieczeństwa w sieci.

27.02.2019
9:54
Nazwa.pl czwarta w rankingu najlepiej zabezpieczonych rejestrów domen w Europie

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (w skrócie NASK) w najnowszym zestawieniu dotyczącym polskiego rynku domen internetowych odnotowała, że ilość nazw domen zarejestrowanych w Polsce osiągnęła w 4. kwartale 2018 roku liczbę 2,6 mln. To ponad 20 tys. więcej niż w zeszłym roku.

Dziennie rejestrowano ok. 2,5 tys. nazw domeny .pl.

Wzrost popularności domeny .pl wynika między innymi z rozwoju branży e-commerce. A będzie jeszcze lepiej - zapowiada się na rekordowy rok dla handlu w internecie. 2019 ma przynieść poziom 50 mld zł. Wraz z dalszym rozwojem handlu, przyjdzie także wzrost ilości domen.

Badania zawarte w raporcie NASK potwierdzają również pewien trend - wiodącym rodzimym rejestratorem domen jest nazwa.pl. Firma obsługuje 22,85 proc. abonentów domeny .pl. Na drugim miejscu znajduje się rejestrator obsługujący 18,88 proc. udziałów, za nim natomiast spółka OVH z 12,27 proc. udziałów w rynku.

nazwa pl  class="wp-image-891853"

Nazwa.pl dominuje również w sektorze domeny .eu. Firma posiada ponad 100 tys. domen w rejestrze EURid. Zaraz za nią uplasowała się marka home.pl z 49 tys. domen .eu. Trzecie miejsce należy do Consulting Service. Firma obsługuje ponad 24 tys. domen eu.

Co ciekawe, jedynie 50 proc. polskich przedsiębiorców posiada własną stronę internetową lub pocztę firmową. To niski wynik, biorąc pod uwagę fakt, że dla klientów coraz ważniejsze są kwestie bezpieczeństwa transakcji w sieci.

Polski internet coraz bardziej bezpieczny.

Inny ciekawy wniosek z raportu NASK dotyczy kwestii bezpieczeństwa w internecie. W ostatnim kwartale 2018 roku w rejestrze domeny .pl zanotowano ponad 50 tys. nazw zabezpieczonych protokołem DNSSEC (DNS Security Extensions). Ponad 91 proc. tych nazw zarejestrowana jest w nazwa.pl. Polski rejestr znalazł się na 4. pozycji najlepiej zabezpieczonych rejestrów domen w całej Europie.

Starania firmy nazwa.pl w kwestii bezpieczeństwa zostały docenione przez NASK. Marka otrzymała pod koniec roku wyróżnienie dla kluczowych partnerów. Oprócz tego nazwa.pl znalazła się na liście operatorów usługi kluczowej w sektorze infrastruktury, stworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Przyznanie nazwa.pl przez ministerstwo statusu kluczowego operatora w sektorze infrastruktury, podobnie jak otrzymane w grudniu 2018 r. wyróżnienie od NASK, potwierdzają wkład nazwa.pl w rozwój polskiego cyberbezpieczeństwa oraz podkreślają wiodącą pozycję rynkową firmy – skomentował Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

Polski internet nigdy nie był tak bezpieczny. Ale to dopiero początek. Coraz więcej firmowych witryn lub e-sklepów powinno działać według najwyższych standardów bezpieczeństwa. Świadomość konsumentów w tej kwestii rośnie z każdym rokiem.

* Tekst powstał we współpracy z firmą nazwa.pl

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze