REKLAMA

Poniedziałkowe zaćmienie Księżyca - gratka dla fanów astronomii i astrofotografów

Fani astronomii i astrofotografii zapewne zaczną najbliższy tydzień z uśmiechem na twarzy. Nad ranem w poniedziałek będzie miało bowiem miejsce bardzo wyjątkowe zaćmienie księżyca o iście poetyckiej nazwie: Super Krwawy Księżyc Wilka.

20.01.2019 16.42
całkowite zaćmienie księżyca 2019
REKLAMA
REKLAMA

Zjawisko zaćmienia Księżyca występuje wtedy, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce ustawiają się w odpowiedniej konfiguracji. Kiedy nasza planeta znajduje się między Słońcem i Księżycem, jej cień zasłania naszego naturalnego satelitę. Najlepszy efekt wizualny dają oczywiście pełne zaćmienia. Ostatnie takie zjawisko mogliśmy oglądać w Polsce 27 lipca 2018 r. Było to zresztą najdłuższe zaćmienie w przeciągu ostatnich 100 lat.

Zaćmienie Księżyca 2019 - Super Krwawy Księżyc Wilka

zacmienie-ksiezyca-super-krwawy-ksiezyc-wilka class="wp-image-872173"
Zaćmienie księżyca 2019: Tak mniej więcej wyglądać będzie nałożenie wszystkich trzech zjawisk. Źródło: NASA/Keith Burns

To poniedziałkowe będzie trochę krótsze, ale śmiem twierdzić, że równie wyjątkowe. A to za sprawą trzech zjawisk, które wystąpią na naszym niebie równocześnie. Po pierwsze, zobaczymy tzw. Superksiężyc, czyli moment, w którym nasz naturalny satelita zbliży się do naszej planety, przez co wydawać się będzie większy. Informacja ta zapewne ucieszy wszystkich fotografów.

Oprócz Superksiężyca, w poniedziałkowy poranek będziemy mieć również do czynienia ze zjawiskiem tzw. Krwawego Księżyca, które nada piękną czerwoną barwę. Dzieje się tak dlatego, że światło słoneczne przedzierać się będzie przez ziemską atmosferę i oświetli Księżyc pięknym światłem, zupełnie jak przy wschodach i zachodach słońca.

Zjawisko numer trzy, czyli Księżyc Wilka, to nic innego, jak pierwsza styczniowa pełnia. Nałożenie tych trzech zjawisk oznacza, że w nocy z niedzieli na poniedziałek będziemy mogli oglądać ogromny, czerwony Księżyc w pełni, który nad ranem zostanie przesłonięty przez cień naszej planety.

O której zacznie się całkowite zaćmienie księżyca??

REKLAMA

Samo zaćmienie rozpocznie się ok. godziny 5:41 i potrwa do 6:43, czyli godzinę i kilka minut. Apogeum, czyli pełne zaćmienie, powinno być widoczne ok. 6:10. Zjawisko będzie najlepiej widoczne z obu Ameryk. W Polsce, pomijając już wczesną godzinę, cały efekt mogą popsuć nam chmury.

Samo zjawisko zaćmienia Księżyca występuje znacznie rzadziej niż zaćmienia Słońca, więc jeśli zastanawiacie się nad tym, czy warto budzić się przed 6 rano w poniedziałek, jest to zawsze jakiś argument. No i trzymam kciuki, żeby poniedziałkowa aura sprzyjała fotografom.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA