REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Plecak idealny dla podróżnika z aparatem. Peak Design Travel Backpack 45L - recenzja

Sprawdziłem w praktyce najnowszy plecak fotograficzny Peak Design Travel Backpack 45L. Czy prawie 14 tys. osób, które już wpłaciły w serwisie Kickstarter na jego produkcję ponad 5 mln dol., może się mylić? 

02.01.2019
10:58
Peak Design Travel Backpack 45L
REKLAMA
REKLAMA

Na początku zeszłego roku mój przyjaciel fotograf, który dużo podróżuje, prosił mnie o poradę dotyczącą wyboru plecaka. Jego wymagania były bardzo konkretne. Potrzebował plecaka o dużej pojemności, do którego może zapakować nie tylko bezlusterkowca z kilkoma obiektywami, drona, laptopa i zestaw dodatków, ale też trochę podstawowych ciuchów na zmianę. Tak, aby zmieścić tam cały swój bagaż na kilkudniową podróż, bez konieczności kupowania bagażu rejestrowanego. Na początku 2018 roku trudno było mi polecić mu wysokiej klasy plecak, który spełni jego oczekiwania. Gdyby spytał dzisiaj, moja odpowiedź byłaby oczywista. Powiedziałbym „weź Peak Design Travel Backpack 45L - plecak, który został stworzony dokładnie pod twoje potrzeby”.

Peak Design Travel Backpack 45L – recenzja class="wp-image-860039"

Historia Travel Backpack 45L rozpoczęła się na Kickstarterze. Podobnie jak wszystkich innych najważniejszych produktów Peak Design.

Firma z San Francisco zaczęła zbiórkę w kwietniu z celem 500 tys. dolarów. Do dzisiaj prawie 14 tys. ludzi wpłaciło ponad 5,2 mln dol. To pokazuje, jak duże zapotrzebowanie jest na tego typu produkt, ale również jak dużą renomę ma marka. Czy nowy Peak Design Travel Backpack 45L jest tak dobry, jak można by się tego spodziewać?

Peak Design Travel Backpack 45L – recenzja class="wp-image-860054"

Travel Backpack 45L waży 2,05 kg i ma maksymalną pojemność 45 litrów.

Plecak wykonano z materiału 400D z powłoką DWR, który jest wodoszczelny i odporny na przetarcia. Nylonowa powłoka została wykonana w 100 proc. z recyklingu i jest impregnowana. W dotyku tworzywo przypomina materiał stosowany w innych produktach tej firmy. I podobnie też czuć, że jest to materiał z najwyższej półki. Jakość wykonania produktu amerykańskiej firmy jest wyśmienita. Korzystanie z tego plecaka jest po prostu przyjemnością.

Peak Design Travel Backpack 45L – recenzja class="wp-image-860042"

Spód wyścielono dodatkowo wytrzymałym tworzywem 900D, które chroni przed wilgocią. Producent zastosował tu wysokiej jakości wodoodporne zamki błyskawiczne pracujące z dużą kulturą. Znajdziemy także elementy z aluminium anodyzowanego oraz skórzane wstawki z logo.

Peak Design Travel Backpack 45L – recenzja class="wp-image-860063"

Miałem okazję sprawdzić wodoszczelność plecaka już kilka dni po tym, jak otrzymałem go do testów. W czasie pierwszego dnia wyjazdu do Izraela prawie cały dzień fotografowałem na dworze i prawie cały dzień padał deszcz. To był prawdziwy chrzest nowego produktu Peak Design.

Peak Design Travel Backpack 45L recenzja class="wp-image-859436"

Plecak w środku nie był przemoczony, ale nie był też zupełnie suchy. Był wilgotny. Testowanego Nikona Z6 miałem cały dzień w dłoniach lub na ramieniu, ale w plecaku nosiłem też inny korpus. Aparat był dodatkowo chroniony w dedykowanym pokrowcu, więc nie zmókł. Co innego papierowa mapa czy ładowarki noszone w zwykłej kieszeni. Mapa była widocznie mokra.

Dostęp do plecaka jest z niemal każdej strony. Do dyspozycji mamy masę kieszonek i cztery uchwyty.

Najwięcej możliwości daje odpięcie tylnej klapy. Otrzymujemy wtedy pełny dostęp do całej zawartości głównej komory. Plecak ma jednak więcej zamków. Podobnie jak w modelu Peak Design Everyday Backpack, dostęp do komory mamy również z boku. Plecak można zawiesić na jednym ramieniu i obrócić bez zdejmowania, aby wyciągnąć potrzebne elementy ze środka.

Peak Design Travel Backpack 45L class="wp-image-859862"
Peak Design Travel Backpack 45L class="wp-image-859856"

Chcąc wyjąć laptopa czy tablet, wystarczy natomiast otworzyć górny zamek. Do tego mamy do dyspozycji głęboką komorę z przodu, w której znajduje się kilka mniejszych kieszonek czy malutkie przegródki na drobiazgi. Na czołowym miejscu z tyłu plecaka jest jeszcze mała, zapinana zamkiem kieszonka i kieszenie po bokach.

Peak Design Travel Backpack 45L – recenzja class="wp-image-860072"

Dużym plusem konstrukcji jest także aż pięć uchwytów - po jednym u góry, po bokach, na spodzie oraz na plecach plecaka. Ten ostatni może także przydać się, kiedy chcemy zaczepić plecak do rączki walizki na kółkach.

Peak Design Travel Backpack 45L – recenzja class="wp-image-860048"

Peak Design Travel Backpack 45L z założenia ma być idealnym i uniwersalnym plecakiem dla podróżnika i fotografa.

Idealnym, ponieważ ma odpowiadać wszystkim potrzebom współczesnego podróżnika-fotografa. Uniwersalem, ponieważ zaprojektowano go w systemie modułowym umożliwiającym niemal dowolne modyfikowanie wnętrza. Peak Design Travel Backpack 45L - recenzja

Peak Design Travel Backpack 45L - recenzja class="wp-image-859826"

Producent postawił na system modułów na każdą okazję: od jednego, wielkiego modułu chroniącego sprzęt, przez mniejsze moduły (1/3 i 2/3 komory), moduł na ubrania, po mniejsze moduły na akcesoria osobiste, pokrowiec na drobny sprzęt elektroniczny i worek na buty. Bez nich plecak traci na wartości. Dosłownie i w przenośni.

Peak Design Travel Backpack 45L - recenzja class="wp-image-860018"
Fot. Peak Design

Kupując Peak Design Travel Backpack 45L za 1400 zł otrzymujemy po prostu pusty plecak z jedną wielką komorą w środku, przegródką na laptopa oraz kieszonkami. Aby wykorzystać jego potencjał trzeba dołożyć jeszcze kilkaset złotych, aby dokupić dodatkowe moduły. Łatwo można zatem dojść do kwoty ok. 2000 zł za zestaw.

Peak Design Travel Backpack 45L - recenzja class="wp-image-859817"

To wysoka cena, ale w zamian dostajemy naprawdę uniwersalne narzędzie pozwalająca na dopasowanie wnętrza do własnych potrzeb. To inwestycja — plecak powinien przetrwać wiele, wiele lat, a jeśli się zepsuje, to mamy dożywotnią gwarancję.

Peak Design Travel Backpack 45L - recenzja class="wp-image-859820"
Peak Design Wash Pouch, czyli sprytna kosmetyczna z hakiem do zawieszenia.
 class="wp-image-859823"

Jeden plecak może pełnić rolę kilku różnych - od klasycznego plecaka na dużą liczbę sprzętu fotograficznego, przez plecak podróżny do którego pakujemy sprzęt i ubrania lub same ubrania, po plecak miejski do codziennego użytku.

Peak Design Travel Backpack 45L - recenzja class="wp-image-859841"

Moduły można mocować do ścianek plecaka specjalnymi zaczepami, dzięki czemu mamy pewność, że moduł z wartym kilkanaście tysięcy sprzętem nie będzie latać w głównej komorze.

Peak Design Travel Backpack 45L - recenzja class="wp-image-859832"

Ja na testach miałem najmniejszy z modułów na sprzęt, czyli wersję 1/3. Moduł jest solidny, ma grube ścianki, a wyściółkę w środku wykonano z pianki EVA o wysokiej gęstości. Jest też zapinany na dwa zamki błyskawiczne, a komora zapewnia komfortowy dostęp do sprzętu.

Peak Design Travel Backpack 45L - recenzja class="wp-image-859847"
Tech Pouch, czyli pokrowiec na technologiczne dodatki.

Do dyspozycji miałem także pokrowiec na buty, praktyczny moduł na ubrania oraz mój ulubiony pokrowiec na elektroniczne drobiazgi. Zmieściłem w nim wszystkie kable, karty pamięci, czytnik, przejściówki, zewnętrzny dysk SSD, ale też paszport, klucze i masę innych dodatków, które normalnie walały się po kieszonkach. Sprawdziła się również kosmetyczka - duża, przestronna, z masą przegródek. Wszystkie moduły są świetnie wykonane, przemyślane i utrzymane zbliżonym stylu i koncepcji

Peak Design Travel Backpack 45L - recenzja class="wp-image-859853"

Czy Travel Backpack 45L jest warty swojej wysokiej ceny?

W czasie mojej podróży do Izraela testowany Travel Backpack sprawdził się bardzo dobrze. Jak na tak duży plecak jest wygodny, jego wymiary są dostosowane do maksymalnych rozmiarów bagażu podręcznego, więc mogłem go zabrać ze sobą na pokład samolotu i trzymać pod siedzeniem. To wyjątkowo pakowny, przemyślany i bardzo dobrze wykonany plecak na każdą okazję.

Peak Design Travel Backpack 45L – recenzja class="wp-image-860066"
REKLAMA

Minus daję za to, że jednak przemókł, chociaż tego problemu nie miałbym, gdybym zabrał ze sobą dodatkową płachtę ochronną. Osobiście nie jestem też przekonany do koloru szarozielonego - zdecydowanie wolałbym jednak wersję czarną. Największym problemem wydaje się być cena. Za testowany zestaw musiałbym zapłacić ok. 2000 zł. To naprawdę sporo, jak za plecak.

Mimo wszystko plecak Peak Design Travel Backpack 45L to ciekawa propozycja dla osób, które traktują podróże z aparatem na poważnie i szukają jednego, uniwersalnego plecaka na każdą okazję. Testowany plecak z serii Travel powinien zaspokoić gusta nawet bardzo wybrednego klienta. O ile przełknie on jego wysoką cenę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA