REKLAMA

Netatmo prezentuje pierwszy wideodzwonek zgodny z HomeKit

Netatmo właśnie zaprezentowało pierwszy wideodzwonek, z którego będziemy mogli korzystać nie tylko niezależnie, ale i w połączeniu ze wszystkimi sprzętami podpiętymi do naszego domowego ekosystemu HomeKit. Co warto o nim wiedzieć?

07.01.2019 10.43
Netatmo Smart Video Doorbell
REKLAMA
REKLAMA

Można go zainstalować w prosty sposób zamiast dotychczasowego, najzwyklejszego dzwonka.

Netatmo Smart Video Doorbell nie wymaga żadnych specjalnych instalacji, poza doprowadzeniem zasilania. Jeśli więc wcześniej mieliśmy zainstalowany na bramce lub ścianie standardowy dzwonek lub domofon, możemy nowy sprzęt podłączyć w kilka minut. Ba, jeśli nasz dotychczasowy domofon jest podłączony przewodowo z dzwonkiem w domu, będzie on działał po podłączeniu urządzenia Netatmo.

 class="wp-image-865312"

Nie, nie trzeba dociągać do niego dodatkowych przewodów z internetem.

Jak Netatmo Smart Video Doorbell łączy się ze światem?

Łączność odbywa się bezprzewodowo, z wykorzystaniem WiFi w standardzie b/g/n (2.4 GHz). Transmisja jest oczywiście szyfrowana.

Czy Netatmo Smart Video Doorbell może działać bez stałego źródła zasilania?

Niestety nie. Nie przewidziano zasilania z akumulatora. Z drugiej strony - nie trzeba się martwić o to, żeby go ładować.

Jak wygląda taki montaż?

Pomijając część elektryczną, w zestawie z Netatmo Smart Video Doorbell znajduje się specjalna płytka montażowa, którą trzeba przytwierdzić śrubami do ściany. Potem wystarczy zamontować wideodomofon na zatrzask i dokręcić specjalną śrubą zabezpieczającą.

A jeśli ktoś postanowi go zdemontować?

Nie będzie to łatwe. A i w momencie rozpoczęcia prób od razu otrzymamy powiadomienie na smartfona, że ktoś dobiera się do naszego wideodomofonu i będziemy mogli zareagować.

Czy Netatmo Smart Video Doorbell musi być montowany na ścianie?

Na wszystkich materiałach prasowych Netatmo Smart Video Doorbell montowany jest na ścianie, w związku z czym zapytałem u źródła i na szczęście uzyskałem satysfakcjonującą mnie odpowiedź - wideodzwonek można zamontować niemal wszędzie, w tym i na wąskim, metalowym płocie.

 class="wp-image-865300"

Pomagają w tym wymiary urządzenia - zaledwie 45 mm szerokości i 135 mm wysokości, przy grubości 29 mm.

W jakim zakresie temperatur może działać Netatmo Smart Video Doorbell?

I tutaj jest mały problem, przynajmniej teoretycznie. Maksymalną temperaturą pracy dla Netatmo Smart Video Doorbell jest 40 stopni i o tutaj możemy być spokojni. Jeśli natomiast chodzi o minimalne temperatury, to Netatmo Smart Video Doorbell funkcjonuje poprawnie - według specyfikacji - do minus 10 stopni. A w Polsce zdarzają się i większe mrozy. Niezbyt często i niezbyt długo, ale jednak zdarzają się. Miejmy nadzieję, że to jedynie bardzo zachowawcze założenia.

Na pocieszenie - Netatmo Smart Video Doorbell jest oczywiście wodoodporny.

To do rzeczy - jak z jakością wideo?

Netatmo Smart Video Doorbell rejestruje wideo w rozdzielczości 1080p, wykorzystując obiektyw o kącie widzenia 160 stopni. Dla poprawy czytelności nagrań wykorzystywany jest HDR.

 class="wp-image-865303"

Dostępny jest też tryb nocny, który pozwoli zobaczyć naszych gości także po zmroku. Jeśli będą stać zbyt daleko, możemy skorzystać z 5-krotnego, cyfrowego przybliżenia.

Gdzie zobaczę to wideo?

Na smartfonie, w aplikacji Netatmo Security albo w przeglądarce (Chrome, Safari, Firefox, Internet Explorer). Przy czym jeśli ktoś zadzwoni dzwonkiem albo wykryty zostanie ruch, natychmiast zostaniemy o tym powiadomieni i otrzymamy opcję przemówienia przez wideodomofon i zobaczenia naszego rozmówcy.

A mogę skonfigurować te powiadomienia?

Tak. Podobnie jak w przypadku kamery Netatmo Presence można wybrać np. strefy, które chcemy monitorować. W ten sposób, jeśli wideodzwonek jest ustawiony tak, że obejmuje swoim zasięgiem ulicę, można ją w łatwy sposób wykluczyć, unikając tym samym fałszywych powiadomień.

Mogę to wideo gdzieś zapisać?

Tak. Netatmo Smart Video Doorbell można skonfigurować tak, żeby automatycznie uruchamiało rejestrację wideo w określonych sytuacjach (np. wykrycie ruchu), a zarejestrowany materiał zapisywało na karcie pamięci (microSD do 32 GB).

 class="wp-image-865315"

Netatmo nie oferuje przy tym własnej usługi chmurowej. Jeśli chcemy przechowywać filmy w sieci, musimy połączyć nasz wideodzwonek z Dropboksem (jedyna opcja) i tam magazynować nasze pliki.

Czyli pewnie nie trzeba za to płacić żadnego abonamentu?

Na szczęście nie. Netatmo Smart Video Doorbell to zakup jednorazowy.

A czy Netatmo Smart Video Doorbell może wykryć kto pojawia się na nagraniu?

Niestety nie. Netatmo Smart Video Doorbell nie oferuje opcji, która była dostępna w Netatmo Welcome.

Jak wygląda integracja z HomeKit?

Tak, jak można to sobie wyobrazić. Netatmo Smart Video Doorbell dodaje się do HomeKita w standardowy sposób, po czym można od niego uzależnić np. procesy automatyzacji.

 class="wp-image-865306"

Przykładowo można ustalić, aby po wykryciu ruchu zapalały się światła przy wejściu do domu. Albo - jeśli nie ma nas w domu - żeby zapalały się światła we wnętrzu, tym samym symulując obecność kogoś w domu i odstraszając nieproszonych gości.

Kombinacji jest oczywiście tyle, ile tylko sobie zaplanujemy i ile mamy zgodnego z HomeKit sprzętu.

Czyli mogę automatycznie otworzyć zamek w drzwiach, jeśli jest zgodny z HomeKit?

Niestety nie. Z tego, co udało mi się dowiedzieć w rozmowie z Netatmo, takich funkcji Netatmo Smart Video Doorbell nie oferuje. Jeśli mamy zgodny z HomeKit zamek, to musimy go otworzyć osobno w aplikacji.

A z czym jeszcze zgodny jest Netatmo Smart Video Doorbell?

Z IFTTT. A to daje nam jeszcze więcej możliwości, nawet jeśli nie korzystamy z HomeKita.

Czyli żadnych przewodowych zamków?

Nie, niestety nie. Netatmo Smart Video Doorbell nie jest aż tak rozbudowanym produktem jak np. wideodzwonek od Fibaro. To bardziej kamera Netatmo Presence, zamknięta w dużo, dużo mniejsze opakowanie.

REKLAMA

A cena?

Póki co niestety nie jest znana. Netatmo Smart Video Doorbell ma zadebiutować w drugiej połowie tego roku i - z tego, co udało mi się dowiedzieć - będzie wyceniony podobnie do obecnych na rynku produktów. Będzie więc najprawdopodobniej wielokrotnie tańszy od propozycji Fibaro, ale o ile dokładnie - nie wiadomo. Gdybym miał zgadywać, obstawiałbym cenę poniżej 1000 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA